Belediye- Halkevi inatlaşması sürüyor

Bolu Belediyesi, Halkevi’ne yıkım emri gönderdi. Halkevi başkanı Sualp Güler akşam saatlerinde mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almayı başardı.

Belediye- Halkevi inatlaşması sürüyor
 Bolu halkevi başkanı Sualp Güler Bolu Belediyesi’nin Sanat Sokak’taki Demokratik Kitle Örgütleriyle olan tacizkar ve tecavüzkâr inatlaşmasının devam ettiğini söyledi. Güler, Belediye Encümeninin sadece Bolu Halkevine  “Kamu arazisine tecavüz ve kaçak yapı” nedeniyle 22 Ağustos Perşembe günü saat 13.30’da yıkıma yönelik karar aldığını belirtti.

Güler; “Bilindiği üzere Bolu Halkevi Fırka Tepesinde yer alan Mustafa Kemal’in Cumhurbaşkanlığı döneminde gelip konakladığı ve “Bolu’ya geldim, Halkevinde bir gece kaldım” dediği binadan şimdiki yerine, yeşil park alanı yapılması düşünüldüğünden indirilmiş ve o muazzam binadan şimdiki küçücük alana hapsedilmiştir. Dönemin belediyecileri tahsis edilen alanın küçük olduğunu fark etmişler ve (bize verilen evraklarda gösterilen C ve D parsellerinin kamuya ait olduğu iddia edilen) binayı kamuya ait alanlara taşırabilineceğini ifade ederek inşaatın devamına göz yummuşlar. Ayrıca Yan parseldeki mülk sahibi de parselinin yarısını Halkevine hibe etmiştir. Her ne kadar Tapu Kayıtlarında 32 m2 olarak gözükse de tapu evrağının arkasına düşülen şerhlerle mevcut yapının 84 m2 olduğu aşikârdır ve Şehircilik ve İmar Müdürlüğü’yle bu konuda mutabakat sağlanmıştı. Eski dönemlerdeki yönetimler devlete olan güvenle aymazlığa düşmüşler ve tapu kayıtlarını düzelttirmemişlerdir. Belediye ile ilk yapılan toplantıda, projelerinin hazır olması durumunda proje üzerinde bir protokolle anlaşmaya varılabileceğini belirtmemize rağmen ısrarla bizim görüşmekten kaçındığımız imajı yaratılmaktadır.” Dedi.

 

 

“Kaçak yapı uydurmasıyla mühürleme yaptılar”

 

 

Güler; “Hatırlanacağı üzere Belediye Başkanı A. Yılmaz’ın ameliyat olduğu dönemde verilen randevuya icabet ettik ama kendisi rahatsızlığını belirterek bizimle görüşmedi. Hemen ertesi hafta bir randevu daha verdi ve apar topar o randevuya da gittik ama sekreteri başkanın rahatsızlığından dolayı istirahatta olduğunu belirtmesiyle görüşemedik. Yaklaşık 15 gün aradan sonra Encümenden iki üye randevu isteyerek derneğimize gelmiştir. Üyelerden birisi Belediye Bşk. V. İ. Haluk İnceler’dir. Kendileriyle yönetimden iki arkadaşımızın da bulunduğu bir anda görüşlerimizi bildirdik. Onlar da bize daha önce de önerdikleri Kültür Sitesinin kuzey tarafında yer alan ikinci kat dükkanları önerdi. Biz de oraların ruhsatının bile olmadığını, kaçak yapı olduğunu söylüyorlar dediğimizde oraların tapusunun olduğunu, kaçak olmadığını söylediler. Buna karşılık biz yine tekrarla bulunduğumuz alanda yapılacak olan yapılaşmayla ilgili projelerinin olup olmadığını, yoksa çizimlerin tamamlanıp onaylanmasından sonra karşılıklı olarak oturup anlaşabileceğimizi belirttik ve toplantı onlarında bu konudaki mutabakatlarıyla sonlandı. Aradan 1 hafta geçmeden Belediye Zabıta ekiplerini göndererek kaçak yapı uydurmasıyla Halkevi Derneğimizin ve yan tarafımızdaki Türk Kadınlar Birliği’nin kapıları uyarı mahiyetinde tacizkar bir şekilde mumlu sıcak mühürle mühürlenmiştir. Yine aradan 4 gün geçtikten sonra Belediye Zabıtaları Derneğimize gelerek “akar kokar cinsinden malzemelerinizi 24 saat içinde boşaltın, iş yerinizi mühürleyeceğiz” dediler. Ve 24 saatten biraz fazla bir zaman sonra sokaktan el ayak çekildikten yan komşumuz kahvehane işletmecileri de orayı terk ettikten sonra Arefe gecesi diğer derneklerdeki mühürleri sökmüşler sadece derneğimizi mühürlemişlerdir. Şu anda da durum bu aşamadadır.” Diye konuştu.

 

 

“Belediye yangından mal kaçırır gibi davranıyor”

 

Bolu halkevi başkanı Sualp Güler; “Bu mühürleme işleminin de diğerleri gibi mesai saatlerinden sonra yapılması resmi tatil öncesine denk getirilmesi manidardır. Çünkü bu saatte yapılacak olan bir mühürleme işlemi araya resmi tatilin de girmesiyle kendilerine zaman kazandıracak, muhatap oldukları insanlara, bu yolla o çok mübarek dedikleri bayramı zehir edeceklerdir.Bayram ertesinde yürütmeyi durdurma talepli bir dilekçe ile Sakarya’da bulunan Bölge İdare Mahkemesi’ne müracaatımızı yaptık ve yargı sürecine saygımızdan herhangi bir basın açıklaması vb. bir eyleme başvurmadık. Yani Hukuki Süreç geçen hafta Salı günü itibariyle başlamış bulunmaktadır. Bunu da bildikleri halde yangından mal kaçırırcasına hızlı hareket ederek yıkıma ilişkin karar çıkarmışlardır.” Şeklinde konuştu.

 

 

“Bolu Halkevi bir iş yeri değildir”

 

Sualp Güler; “Bir kere şunu açıkça bilmelidirler ki, Bolu Halkevi bir dernektir, iş yeri değil. Kaçak çatı katı dedikleri inşaat 4 tuğla seviyesinde çatı taşıyıcı aksamının yükseltilmesi işidir.6 yıl önce yapılan ve o yaz imkânsızlıklarla tamamlanan bu çatı tadilatı esnasında Belediye Başkanı ve yakınındaki kişiler hemen her gün dernek önündeki bankların bulunduğu yere gelerek dönemin yöneticileriyle sohbetler etmiş çay-kahve içmiş, hatta yapılan tadilattan dolayı insanları yüreklendirmiş (!), kısacası yapılan bu işleme göz yummuştur.İlerleyen zamanlarda bu iş bizim başımıza iş açar endişesiyle dönemin yönetimi proje çizdirerek Bolu Belediyesi Şehircilik ve İmar Müdürlüğü’ne gitmiş, ancak belediyedekiler işi laf kalabalığına getirerek “o işler kolay, ne içersiniz, size ne ikram edelim?” türünden ağırlama gayretleriyle, bir anlamda müracaatımızı hafife almışlar ve “biz size geri dönüş yaparız, haberleşiriz” diye olayı sümen altı etmişlerdir. Belli ki o tarihlerde buraların ne olacağının planlaması yapılıyormuş da kimsenin haberi yokmuş. Muhtemelen “nasıl olsa bir gün koz olarak kullanırız” diye düşünmüşler belli ki.Derneğimize gönderilen bir yazıda dernek tapumuzun 32 m2 olduğunu, kamuya ait araziye tecavüzü bulunduğunu belirterek, yapı inşaat ruhsatımıza belediye kayıtlarında rastlanamadığını varsa bu belgenin belediyeye verilmesi istenmiştir. Ertesi gün yine belediye kayıtlarından bu belgeye ulaşılmış, 50,00 TL para yatırarak bu belge alınmıştır. Ancak dalga geçer gibi davranışlarından dolayı bu belge belediyeye sunulmamıştır. Ellerindeki belgeden ya haberleri yok ya da bizim 50,00 TL’mize ihtiyaçları var. Bizden bu belgeyi görebilmeleri için 50,00 TL’yi geri vermeleri gerekiyor. Çünkü bunun ederi buymuş.Belediye kayıtlarından aldığımız belge yapı kullanma izin belgesidir. Ve bize sürekli olarak dedikleri “biz tapu kayıtlarına bakarız” ifadesiyle kullanma izni üzerinde yazan 2 katlı betonarme ve 126 m2 kullanım alanı izni ne anlama geliyor o zaman? Siz tapuya bakmadan mı kullanma ruhsatı veriyorsunuz?Kaçak yapı mı arıyorsunuz? Köroğlu Otelin üst katındaki restaurant,

Belediyeye ait Bol-Hizmet Noktası,Belediyenin arkasındaki köprülü üst geçit,Sepaş’a ait çıkıntı,Kültür Sitesinin yanındaki dükkanların üst katları,Daha sayalım mı?Fırka tepesine yaptığınız inşaatın levhasında Ruhsat Tarihi ve No.su’nu da göremedik. Yazıya yer kalmadığından mı yok yoksa bu alan da bir oldu bittiye mi getirtiliyor?Ayrıca sormak lazım gelir ki; bizden istenen yapılara ait Yapı İnşaat Ruhsatları gerçekten şu an nerededir ve kaç kişi kurum ve kuruluştan daha 50’şer lira tahsil edilmiştir?” biçiminde konuştu.

 

 

“Belediye tacizkar tutumunu bırakmalıdır”

 

Bolu halkevi başkanı Sualp Güler sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bolu Belediyesini bu tacizkar ve tecavüzkâr tutum ve davranışlarından vazgeçmeye davet ediyoruz. Belediye Meclisini, yetkilendirdikleri encümenle ilgili ciddi ciddi düşünmeye davet ediyoruz. Tüm belediyeyi Hukuku tanımaya, Adaletli davranmaya, olmasından şüphelendiğimiz vicdanlarına kulak vermeye davet ediyoruz. Çünkü bundan önceki ve bu binanın yapımına ilişkin aşamaları bilmeye onların yaşı yetmez. Çünkü bu bina ve mensuplarının başından geçenler onların akıllarına bile gelmez, gelse de sığmaz. Bu binayı belki fiziken zarar verebilirler. Ama biline ki siyasal ranta çevirmek istedikleri bu eylemden kendileri siyasi olarak zarar görürler de haberleri olmaz. Bu inatlaşmanın “tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış” misali, kimseye yararı olmaz, bilakis zararı olur ve tarih bunu dipnot olarak bir köşesine yazar. Halkımızı ve tüm demokratik kitle örgütlerini bu konuda duyarlı olmaya, Bolu’da yaşanan bu ve benzeri tüm hukuksuzluklara karşı durmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124