Belediye’den 5 kültür yayını daha

Bolu Belediyesi’nin kültür yayınları son çıkan 7 kitabın ardından 52’ye ulaştı. Yeni çıkan kitaplardan beş adedinin ise yazarlarının da katılımıyla Bolu Belediyesi Meclis Salonunda tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, “Göreve geldiğimizde sıfır olan kültürel yayını bugün 52’ye çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Belediye’den 5 kültür yayını daha

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın göreve geldiğinde Bolu Belediyesi’nin sıfır (0) olan kültürel yayını bugün 52’ye ulaşarak Türkiye genelinde birçok belediyeye örnek olacak bir duruma geldi. Son olarak basımı gerçekleştirilen 7 adet kitabın 5 tanesinin tanıtımı Bolu Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Kitapların yazarları olan Ali Tunçkol, Yunus Baki Koçak ve Ferhan Keser’in de yer aldığı tanıtım toplantısına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert ve basın mensupları katıldı.  

Şiirler Kitabı, Bolu Atasözleri Deyimleri ve Bilmeceleri, Bolu’da Basın ve Yayın Hayatı, Bir Şehrin Aynası Bolu ve Dünden Bugüne Bolu Halk Kültürü Derlemeleri kitaplarının tanıtımının yapıldığı toplantı öncesinde kitaplarla ilgili bilgiler verildi.

Ayrıca bu rakamın ilerleyen günlerde daha da artacağını belirten belediye yetkilileri; “Yapılacak diğer yayın çalışmaları; gazeteci Selma Akçakavak tarafından hazırlanan Bolu Belediye Tarihi ve Hüseyin Tuncay tarafından hazırlanan Bolu Belediye Tarihi baskı aşamasında. Üçüncü çalışma ise Hamdi Birgören Bolu’da Osmanlı İzleri adlı eser ve bu eserinde çalışmaları devam ediyor. Dördüncü çalışma ise Hikmet Batır’a ait Mudurnu İğne Oyaları ile ilgili çalışmalar ve o da devam ediyor.  Ayrıca beşinci olarak ise Bolu Araştırma Merkezi bünyesindeki arşivde yer alan Bolu ile ilgili eserlerin değerlendirilip yayın haline getirilmesi çalışmaları ve bu çalışmamızda tüm hızıyla devam ediyor. Sonuç olarak ilerleyen günlerde 52 olan kültürel yayın sayımız 5 tane daha eklenerek inşallah 57’ye ulaşacak” diye konuştular.

“Kültürel değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz”

Toplantıda bir konuşma da Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptı. İmkânlar ölçüsünde bu tür eserleri yayınlamaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Yılmaz, “Belediye Başkanı olduğum dönemde Bolu Belediyesi’nin hiç kültürel yayını yoktu. Geçen zaman içerisinde biz bu sayıyı 45’e yükselttik. Şu an geldiğimiz nokta itibariyle ise son olarak basılan 7 kitap ile bu rakamı 52’ye ulaştırmış bulunuyoruz. Bugün ise burada bu yedi kitaptan beş tanesinin tanıtım toplantısı için bira aradayız. Kitaplarımızın yazarları da bugün burada bizlerle birlikte ve ben öncelikle kendilerini tebrik ediyorum. Arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içindeler, imkanlarımız ölçüsünde kültürel olarak bu değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Kültür adamlarımıza da sahip çıkmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yeni çıkan kitapların yazarları Ali Tunçkol, Yunus Baki Koçak ve Ferhan Keser’e teşekkür plaketi takdim ederek fotoğraf çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128