Belediye’den Engelliler için dev kampus

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Meclisi Temmuz ayı birinci birleşim toplantısında Bolu’nun geleceğini ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı. Başkan Yılmaz, ilimizde yaşayan tüm engelliler için dev bir kampus yapmak istediklerini açıkladı. Ayrıca Başkan Yılmaz, Milli Emlak ile de arazilerini takas edeceklerini açıkladı.

Belediye’den Engelliler için dev kampus

Haber: SEMİH BAYKAL

Belediye Meclisi Temmuz ayı birinci birleşim toplantısında ilk olarak ilimizde yaşayan tüm engellilerle ilgili Türkiye’nin en önemli bir kampusunu yapmak istediklerini söyleyen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “ Bir kampus çalışması yapacağız. Tüm engellilerle ilgili Türkiye’nin en önemli bir kampusunu yapıp, bütün okulları bir arada toplayıp, aynı zaman engellilerin aileleri bir yere gittiği zaman çocuklarını bırakacak sistemi de oluşturacak şekilde dev bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bunun için yer problemimiz yok. Bu konuda da Bağışçılar Vakfı ve Haldun Taşban’a teklif edeceğiz. Taşban, siz bin lira koyarsanız, ben 4 bin lira koyarım demişti. Yani biz 3 milyon koyarsak o da 12 milyon koyacak. Biz Bolu Belediyesi olarak 3 milyon’u koyarız. Eğer Taşban’da 12 Milyon koyarsa hem bu projeye başlayabiliriz. Bu konuda da Türkiye’de sadece askeriyenin savaşta gazi olan için yaptığı proje varmış. Yani her türlü engellinin, her türlü problemini çözebileceği bir okul kampusu düşünüyoruz. Bildiğim kadarıyla Milli Eğitime bağlı bir çok okulda engeliler için küçük küçük yerler var. Bir de bölük pörçük 6-7 kadar yerde engelli okulları var. Biz bunların tamamını tek bir yerde birleştireceğiz” dedi.

MİLLİ EMLAK İLE BELEDİYE ARAZİLERİNİ TAKAS EDİYOR

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  Milli Emlak ile Belediyenin yaklaşık 300 dönüm civarındaki arazileri takas yapacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili Başkan Yılmaz; “ Şu anda Belediye ile Milli emlak arasında çok ciddi bir arazi takası üzerinde çalışıyoruz. Yaklaşık 300 dönem civarındadır.  Bu çalışma şu anda sonuç noktasına geldi. Biz buradaki Defterdarlık ve Milli Emlak ile her konuda anlaştık. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile de bir çok konuyu görüştük. Onlar çok katı ve çok detaya iniyorlar. Hem toprak koruma kurulundan hem yerel komisyondan bazı adamlar talep ettiler. Bundan sonrada bu işi onaylatacağız. Onaylattığımız andan itibaren de Bolu’nun geleceğini planlama noktasında çok ciddi adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde de söylemiştik. Bu takaslardan kullandığımız en önemli yerden birisi, şu an adliye binasının yan tarafı ve ön kısmı defterdarlık, onun arkası tarım il müdürlüğü, onun arkası da emniyet il müdürlüğü olarak biz veriyoruz. Yüzme havuzunun ve Gazipaşa okulunun yerlerini deminki takaslarla verdiğimiz yerlerle değerlendiriyoruz. Onlardan da ellerinde ne varsa almaya yönelik çalışmayı sonuçlandırma aşamasındayız” dedi.

“ANKARA BELEDİYELERE BİR ŞEY VERMEK İSTEMİYOR”

Mili Emlak ile yaptıkları takas konusuyla ilgili yaptığı açıklamalarının devamında Başkan Yılmaz şunları ifade etti; “Bunları başarmak kolay değil. Çünkü Ankara Belediyelere bir şey vermek istemiyor. Çünkü belediyelerin 10 liralık bir şeyi 1 liraya aldıkları zannındalar.  Biz zamanında arazilerimizin değerlendirmesini yaptık ve şu anda onların arazileri ile bizim arazilerimiz arasında yüzde 90 oranında bir fark kalmadı. Ama Ankara bunun böyle olmadığı kanaatinde ve buradaki Defterdarlık ile milli Emlak’a tam güvenemiyor.  Ama bizim kimseye ucuz yer vermek ve almak gibi bir niyetimiz yok. Biz Bolu’nun geleceğini doğru planlamak için takasa giriyoruz. İnşallah bu işi çözeceğiz. Bu işi çözerken de teknokratlar bazında çalışıyoruz. İşin Bakanlık bazındaki siyasi çalışmasını yapmıyoruz. Eğer teknokratları ikna edemezsek, siyasi baskı bazen ters tepe biliyor. Onun için bize göre doğru bir yol takip ediyoruz. Teknokratlar evet derse zaten bürokrasi evet demek zorunda kalacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda da Bolulu olup görev yapan teknokratları da işin içersine sokarak değerlendirmeye çalışıyoruz” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 16:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolu lu
bolu lu - 4 yıl Önce

sayın başkan yine bir taşla iki kuç vurma çabası içersindesiniz iyi güzel de senin oğlana yatırımmı yapıyorsun gene diye düşünüyorum

SIRADAKİ HABER

banner128