Belediye’den GSM açıklaması

Son dönemde Bolu’da özellikle Bolu’nun merkezinde cep telefonları iletişiminde ciddi sorunlar yaşanmakta ve konuyla ilgili kurumlara yoğun şikâyetler gelmektedir. Belediye olarak bu şikâyetlerin çözümü ve Bolu’da var olan istasyonların tespitine ilişkin bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalarla anayasal bir hak olan haberleşme hakkının kesintisiz kullanılmasını sağlamanın yanı sıra yasal sınırlar çerçevesinde mevcut durumun doğru ve gerçekçi bir şekilde analiz edilmesini ve vatandaşımızın lehine çözüm üretmeyi hedefliyoruz.

 Belediye’den GSM açıklaması

Hem ülkemizdeki büyük kentlerimizdekiyle, hem de dünyadaki yoğun nüfuslu metropolitan merkezlerdekilerle karşılaştırıldığında, Bolumuzdaki baz istasyonlarının sayısı oldukça azdır. Halen Bolu Merkez’de tespit edilebilen baz istasyonu sayısı 200 kadardır. Bu çalışmaların sonucunda ilimizdeki baz istasyonu sayısının 70 civarına düşürülmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, telefon operatörlerinin baz istasyonlarının tümü bir arada olacak şekilde aynı yerde konumlandırılmaları da planlanmaktadır.

BAZ İSTASYONLARI YASA GEREĞİ KURULUYOR

Baz istasyonları yasa gereği kurulmak zorundadır. Bolu Belediyesi’nin, Bolu Valiliği’nin veya ilimizdeki diğer kurumların bu konuda karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Bolu Belediyesi’nin yegane amacı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı yetkisinde olan bu hususla ilgili GSM firmaları ile görüşerek bu sayıyı azaltmak, estetik görünüm kazandırmak, kontrol edilebilirliği sağlayarak tüm operatörlerin bir arada olacağı düzen oluşturmaktır.

Yürütülen çalışmalarda, bina çatılarında yer alan ve açık alanda görüntü kirliliğine neden olan yapıların daha estetik bir hale dönüştürülmesi öngörülmektedir. Bina üstlerine kurulan baz istasyonları yerine, binalardan uzak alanlarda ve görüntü kirliliğini de engellemek için Estetik Kurulumuzun belirlediği estetik ve görüntü kirliliği oluşturmayacak mekânların içine yerleştirilmesi kararı alınmıştır.

Vatandaşlarımızın kafalarında oluşabilecek soru işaretlerinin giderilmesi, baz istasyonlarına ilişkin doğru ve tarafsız bilgilendirilebilmesi amacıyla hem Belediyemizin yürüttüğü çalışmalar hem de baz istasyonlarına ilişkin bir bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur. Bu çerçevede aşağıda detaylı bir şekilde hazırladığımız hususları kamuoyunun dikkatine ve bilgisine sunarız.

HABERLEŞME ANAYASAL HAKTIR

Haberleşme hakkı, Anayasal bir haktır. Çağdaş bir iletişim ve haberleşme aracı olan cep telefonu ile görüşme, haberleşme, bilgi aktarımı da  bu hak kapsamındadır.  

Baz istasyonları kaldırıldığında, cep telefonu kullanıcıları kapsama alanı dışında kalacağından dolayı, cep telefonları ile görüşme gerçekleşemez. Baz istasyonlarının tamamıyla şehir dışına taşınması da cep telefonları ile mobil iletişimin sağlanamaması sonucunu doğurur. Sonuç olarak baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması teknik açıdan mümkün değildir. Bilimsel olarak baz istasyonlarının mesafeleri yerleşim yerlerine ne kadar uzaksa, cep telefonları ve baz istasyonları o kadar fazla güç (watt) harcamaktadırlar. Baz istasyonunun şehir dışına çıkartılması halinde, hücresel yapı oluşturulamaması nedeniyle, sinyallerin abonenin cep telefonuna ulaşabilmesi için çok yüksek elektromanyetik dalgalar oluşturması gerekecektir. Aynı zamanda kullanıcı cep telefonu da baz istasyonuna sinyali yeteri seviyede ulaştırabilmek için daha fazla güç kullanacağından dolayı, daha fazla insanın daha fazla elektromanyetik alana maruz kalması sonucu doğacaktır.

Teknik bilgilere göre, bir tek istasyon aynı anda yalnızca 440 kişiyi konuşturabilir. Hâlbuki bugün artık hepimizin cebinde cep telefonu bulunmaktadır. Bu nedenle, cep telefonları ile sağlıklı iletişim sağlamak adına, baz istasyonları, nüfusun yoğun olduğu yerlere kurulmak zorundadır. İnsanların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde cep telefonu iletişim trafiğinin bir kesintiye uğramaksızın sürdürülebilmesi için, çok sayıda baz istasyonunun kurulması gerekebilmektedir.

BAZ İSTASYONLARI MEVZUAT KAPSAMINDA KURULUYOR

Mevzuat gereğince, baz istasyonlarının sağlığa ve çevreye zarar vermeyecek şekilde nerede, nasıl, hangi ölçü ve limitler dâhilinde kurulacağını belirleme ve kurallarını koyma işlemleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı’nın görev ve yetkisindedir. Baz istasyonları, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 37’nci maddesine dayanılarak, BTK tarafından bu konuyu düzenlemek üzere yürürlüğe konulan Yönetmelikteki yer, ölçü ve limit değerlere göre verilen Güvenlik Sertifikası gereğince kurulmaktadır.

Cep telefonu işletmecisi kuruluşlar, baz istasyonu kurma taleplerinin BTK’ya iletilmelerinin ardından, bu kurumdan gerekli izni alarak baz istasyonlarını kurarlar. BTK mevzuatı çerçevesinde, belirlenen kriterlere uygun olarak kurulan her baz istasyonu için, kurulum öncesinde BTK tarafından Güvenlik Sertifikası verilir.

Bu kapsamda, baz istasyonu kurulumu için BTK tarafından verilen Güvenlik Sertifikası’na sahip olunması, bu istasyonun mevzuat şartlarına uygun kurulduğu, BTK tarafından denetlendiği ve sürekli yaşam alanlarında mevzuat ile verilen sınır değerleri geçmeden faaliyetini sürdürdüğü ve vatandaşların herhangi bir endişeye kapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmektedir. Kamuoyuna duyurulur. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 09:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 6 yıl Önce

verdiğim oy haram olsun belediyenin paradan başka derdi yok tabi gezmek için para lazım değil mi...

SIRADAKİ HABER

banner128