Belediyeden Özel İdareye Müdür Takviyesi

Erhan BEYKOZ yazdı...

Belediyeden Özel İdareye Müdür Takviyesi

Son yıllarda sistemin yeniden düzenlenmeye çalışıldığı ortadadır. Devletin işleyişindeki boşluklar doldurulup, yeni bir yapı çalışmaları olabildiğince devam ediyor. Devamında da, siyaseten veya başka nedenlerle sistemdeki boşluklar doldurularak kadrolar veriliyor.

Bu açığı bilen ve bu açıktan faydalanmak isteyen siyasiler olayı kendi çıkarlarına kullanır. Yakında Özel İdarede bazı müdürlükler isim değiştirip, bazılarına atamalar yapıldı.

İşimiz gereği göze çarpan birim müdür değişimlerini görmezden gelmeyiz. Üstelik kurumlar arası değişimler, siyasiler tarafından seçilmiş sistem bizim takibimizi bir yerde mecbur kılar.

Siyasilerin açık olarak buldukları sistem ile birçok memur, müdür olarak başka kurumlara atandı. Bu haliyle de atanmaya devam edeceğe benziyor.

Devletin yerel yönetimlere verdiği bir hak ile müdür kadrosu almak kolay. Belediye başkanlığına seçilen aday, özel kalemini kendisi belirler. Son derece doğru olan bu yapı da, eğitim durumu önemli değildir, atanan özel kalem müdür direk kadroya sahip olur.

Bunun yanı sıra, belediyede çok ciddi bir kadro daha var ki, buraya atanan kim olursa olsun anında müdür kadrosunu alır.

İtfaiye denen vatandaşın olmazsa olmazı birim, memurlar içinde kariyer merkezi olarak kullanılır. İtfaiyeye müdür olarak atanan kim olursa olsun, anında kadrosunu alır, bu kadroyla emekli olur. Ya da başka kurumda boş olan müdür kadrosuna yerleştirilir!

İşte özel idareye belediyeden geçen böylesi müdürler de vardır. Daha evvel Belediye İmar müdürlüğünde başarılı işlere imza atan Cemil Koparan bu yolla, Özel İdare Müdürlüğünde müdür olarak göreve başladı. Son olarak da, Belediye Emlak servisinde görev yıllardır başarıyla görev yapan Selami Usta kısa sürede itfaiye müdür sonrası, özel idarede Emlak ve İskan Müdürü olarak göreve başladı.

Cemil Koparan ile Selami Usta arasındaki farklılık, Sayın Koparan’ın teknik elaman harita mühendisi ve geldiği yerde müdür kadrosunda olmasına karşılık, Sayın Usta’nın bir sendikanın temsilcisi olmasıdır. Elbette Sayın Usta’nın belediyede yıllarını emlak servisine verdiği de inkar edilemez ama işin içine siyaset girmiştir!

Mesela, rotasyonla Zonguldak Orman Müdürlüğünden bir yıl öncesin gelen Müdür Erdem Ferdi FIRAT arkadaşımızda koltuğunda. Daha evvel de yine orman işletme müdürlüğünden genel sekreter yardımcısı olarak göreve başlayan hemşerimizi de unutmamalıyız.

Kısaca siyaset buldukları bütün boşlukları dolduruyor, doldurmalı da. Bir kez olsun hak, hukuk, adaletten ayrılmamalarını isterim.  

Elbette, vebal, kul hakkı ve öbür dünyayı unutmamak lazım!

Bolu Olay 16. Yılında

Bolu Olay Gazetesi 16. yaşından gün almaya başladı. 23 Nisan 2001 ve 15. koca yıl geride kaldı. Aradan geçen bunca seneye rağmen, içimizdeki heyecan, içimizde ateş hiç sönmedi. Tıpkı bir insanın vatanına, evladına, anasına babasına, kardeşine olan sevdası gibi… Bizim yanımızda, karşımızda, yüreğimizde, sevdamızda ortak olan olmayan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah beni ve gazetenizin gerçek sahipleri çalışanlarınızın başını eğdirmesin, mahcup etmesin. Eğilmeden bükülmeden, kırmadan dökmeden, asıl olan “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” felsefesiyle devam etmektir şiarımız! Telefonla arayan çiçek gönderip bizzat gelen gönül dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
hamiyet koçoğlu
hamiyet koçoğlu - 5 yıl Önce

keşke belediye ye de standartlardan, insan haklarından, sosyal hizmetlerden, engelli haklarından, asansör standartlarından.....ödün vermeyen bir birim kurulup, başına da mevzuatı anlayan, uygulayan bir müdür atansa. belki, bizden başka canlar yanmaz

SIRADAKİ HABER

banner128