“Belediyenin Huzurunu Bozanı Yaşatmam”

Bolu Belediyesi’nin Temmuz ayı 2. oturumu Başkan Alaaddin Yılmaz’ın sendikaya söylediği sözler damgasını vurdu. Perşembe saat 18.00 de komisyonlardan gelen kararların görüşüldüğü toplantı 5 maddeden oluştu. Başkan Yılmaz, işten çıkarılan temizlik işçilerine Ramazan yardımı altında iaşe verilmesine de tepki göstererek, “Belediyenin huzurunu bozanı yaşatmam” diye konuştu.

“Belediyenin Huzurunu Bozanı Yaşatmam”

Haber: Faruk ÇİDEM

Plan bütçe, çeşitli işler ve teftiş murakabe komisyonlarından gelen kararlar tek tek ele alınarak karara bağlandı. Bir karar ise, yeni bir komisyonun araştırması sonrası meclise gelecek. Alınan kararlarda, Çaygökpınar Köyünden daha evvel Bolu’ya verilen içme suyunun Organize sanayinde kullanılması, bahçe sulamaları ve atık suyun fiyat tarifelerinde indirim yapıldı. Buna göre 50 metre küpten fazla kullanılan suyun bedeli 0,35 TL/m den, 0,20 TL/m düşürüldü. CHP’li üye Erhan Beykoz’un muhalefet şerhine karşılık karar oy çokluğuyla kabul edildi.

Belediye Arşivi İhaleye Çıkıyor

Meclisin diğer konusu olan, belediye arşivinin yeniden dijital ortama geçmesi oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Yılmaz’ın, ben gönül rahatlığıyla imar ve diğer birimlerin dijital ortamda görülebileceğini biliyordum ama yanılmışım. Demek ki henüz bu işlemler bitmemiş. Şimdi yeni yapılacak ihale ve 18 aylık çalışma ile bundan sonra her gelişmenin internet sayfasından rahatlıkla izlenmesi sağlanacak. Yapılacak ihale ile 20 eleman ve 100-150 bin liralık teknolojik destekle bunu sağlayacağız, dedi. Söz alan CHP Meclis Üyesi Erhan Beykoz, yapılacak çalışmanın teknolojik tarafı ihale edilsin ama 20 kişilik ekip belediyede çalışan yüzlerce hizmet alımı arkadaşlar tarafından sağlansın. Böylelikle belediyemiz ciddi bir geliri kasında tutabilir. Bilgi işlemin başındaki arkadaş 5 milyon evrakın kayıt olacağını söyledi. Bizim çalışan arkadaşlarımız bunu başarabilirle, olmaz ise belediye şirketinin bu işi alarak az parayla yapması olası, dedi. Başkan Yılmaz, bu iş devlet mantığıyla bitirilemez. İhalede çalışan elemanlar ile belediye elemanları arasında çalışmadan, üretmeye çok farklı olduğunu biliyoruz. Bizim elemanlarımda gerekli bilgi sahibi olacaklardır. Ayrıca belediye şirketinin henüz bu kadar güçlü bir ihaleye girmesi şu an itibarıyla mümkün olmadığı ortadadır, dedi.

Servislere S Plaka Geliyor

Mecliste ertelenen önemli maddelerden biri de, okul, iş yeri, fabrika gibi yerlere servis yapan araçların bir çatı altında ve S plaka alarak çalışması olacak. Geniş çaplı araştırma sonrası kurulan komisyonun vereceği rapor doğrultusunda karar meclis gelecek ve sonuca ulaşılacak.

Gölcük’e Seferler Başlıyor

Karacasu Belediyesinin teklifi sonrası, belediye otobüslerinin Gölcük’e belirli zamanlar içinde sefer yapmaları karara bağlandı. Belediye sınırları dışında olan yerler için alınması gerekli karar meclis tarafından alınarak, bundan sonra aracı olmayanların da Gölcük’e gitmeleri sağlanmış oldu. Gölcük seferlerinin fiyatlarının ise, ne kadar olacağı yakında açıklanacak.

İmardan 15 Madde Geldi

İmar komisyonundan 15 madde görülüp meclise getirildi. Bu maddelerden 3 tanesi olumsuz, diğer 12 madde kabul edildi. CHP Gurup Başkan Vekili Mustafa Aksoy’un bazı maddelerin geri çekilmesi isteği oy çokluğuyla kabul edilmedi. CHP’li meclis üyelerinin 1,7,10 ve 11. maddelere hayır oyuna rağmen meclis oy çokluğuyla karar aldı.

Başkan Yılmaz Moğolistan’a Gidiyor

İmar komisyonunun 15. maddesi Başkan Yılmaz’ın Moğolistan’a gitmesi konusu oldu. Ülkeler arasındaki kardeşliğin geliştirilmesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyelerinin de içinde olduğu gurup, 03-11 Ağustos 2015 tarihleri arasında Moğolistan’a gidecekler.

“Yeni Bir sendika Kurdururum”

Başkan Yılmaz, işten çıkarılan işçilere iaşe yardımı yapan belediye sendikasını topa tuttu. Başkan Yılmaz, “Belediyede huzuru bozan, çalışmayı engelleyen kim olursa olsun buna izin vermem. Huzur içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sendika işten çıkarılanları sendika adı altında korumak istemiştir. Bir de iaşe yardımı yaparak olayı dramize etmeye çalışmaktadır. Huzurun bozulmasına müsaade etmem, gerekirse yeni bir sendika kurdurur ve gereğini yaparım” dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128