“Ben Bolu’ya kurban olurum”

Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu Gazeteciler Cemiyeti yeni yönetimine tebrik ziyareti gerçekleştirdi. Gazetecilerin zor şartlarda görev yaptığını söyleyen Vali Özçimen “Elinizdeki kalemin kıymetini...

“Ben Bolu’ya kurban olurum”

Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu Gazeteciler Cemiyeti yeni yönetimine tebrik ziyareti gerçekleştirdi. Gazetecilerin zor şartlarda görev yaptığını söyleyen Vali Özçimen “Elinizdeki kalemin kıymetini bilin. Bolu adına uğraşan bir insanın gerçekten alından değil, ayağının altından öperim. Ben Bolu’ya önem veriyorum. Çünkü Bolu’nun ekmeğini yiyorum. Ben Bolu’ya kurban olurum” dedi.

 Vali İbrahim Özçimen Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek yeni başkan Caner Güngör ve ekibine başarılar diledi. Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin 31 Ağustos’ta gerçekleşen kongresinde yaptığı konuşmada ‘kalite’ ifadesi nedeniyle yanlış anlaşıldığını söyleyen Vali Özçimen, bir anlamda basın mensuplarına içini de döktü.Vali Özçimen’e nazik ziyaretinden dolayı teşekkür eden Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör, “Bolu’ya geldiğinizden bu yana halkımıza yakın bir vali oldunuz. Halk sizi seviyor. Maçlara gelip, taraftarlarla birlikte oluyorsunuz, taraftar gibi düşünüyorsunuz. Gazetecilerin yanına gelip, gazeteciler gibi düşünüyorsunuz. Bundan dolayı size teşekkür ediyorum. Elbette ki bazı yanlış anlaşılmalardan dolayı birbirimizi kırdığımız zamanlar olmuştur. Ama bir aile içinde bile eşler kavga edebiliyor, bunlar doğaldır diye düşünüyorum. Bolu’da görev yapan gazeteci arkadaşlarımızın hiçbiri bilinçli olarak sizi üzmek, kırmak istemez. Sizin de aynı şekilde düşündüğünüzü biliyorum. İlerleyen günlerde inşallah daha çok bir araya gelebiliriz. Ne kadar bir arada olursak problemlerin çözümünü bulabiliriz diye düşünüyoruz. Bize gösterdiğiniz ilgiden dolayı da çok teşekkür ediyorum. Valiliğin basın yayın birimi tarafından arkadaşlarımız sürekli bilgilendirilmekte, bundan dolayı da size teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “Basın olayı şaka değil, çok ciddi bir iş yapılıyor”

Vali İbrahim Özçimen’de yeni yönetimi tebrik ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Gerçekten gazeteciler demokratik, sosyal hayatta çok önemli bir fonksiyon eda ediyorlar. Biz yaptığımız işleri, bazen yapamadığımız işleri halka sizin vasıtanızla duyuruyoruz. Biz bazen sizden öğreniyoruz bazı yanlışlar olduğunu ve müdahale edebiliyoruz. Halkın eksiklerinin giderilmesi, hayatının kolaylaştırılması, ekmeğinin artırılması, çocuklarının daha iyi eğitim alması, hastaların en seri şekilde tedavi görmesi, ulaşımın enseri şekilde olabilmesi, bunların sağlanmasıdır. Burada sizin mesleğiniz gereği eksikleri veya eksik gördüklerinizi bildirmek durumundasınız. Bunu yapmadığınızda zaten kötü basın olursunuz. Önceki toplantılarda da bir takım hususlara değinmiştim. O zaman bir kelimem üzerinde çok durulmuştu ama hep şunu söylüyorum. Basının bir kamuoyunu yansıtma görevi var, bir kamuoyunu oluşturma görevi var. Kamuoyunu yansıtmada düz ayna olun, çukur ayna olmayın demiştik. Bir de kamuoyunu sağlıklı oluşturursak her şey sağlıklı olur. Kamuoyu yanlış yönlere çekilirse, olmayan şeyler olmuş gösterilirse o zaman iç savaş çıkar. İnsanlar birbirine girer. Basın olayı şaka değil, çok ciddi bir iş yapılıyor. Onun içindir ki titiz davranmak lazım.”

 “Araştırmacı gazetecilik çok önemli”

Araştırmacı gazeteciliğin önemli olduğuna dikkat çeken Vali Özçimen, yıpranmış bir Vali’nin o ile faydası olmayacağını söyleyerek yaşadığı sıkıntıları da dile getirdi. Özçimen, “Bir haber alındığında o haberle bir şey mi yapılmak mı isteniyor. Acaba size yem mi atıldı? Ben başkasının piyonu mu oluyorum acaba diye basın mensuplarından bir soru işareti bekliyorum. Araştırmacı gazetecilik olsun istiyorum. İbrahim Özçimen bir fert değil, burada devletin başında bir insan. Yıpranmış bir vali, Bolu’ya üstün kalitede hizmet edemez. Vali hakikaten yanlış adamsa, namussuzluğu, arsızlığı, hırsızlığı, beceriksizliği varsa bunun yolu var, gidilir bakana ‘bunu alın’ denir. Buna kimse bir şey diyemez. Ama burada görev başındaki insanı yıprattığınızda kamu zarar görür” şeklinde konuştu.  

Elinizdeki kalemin kıymetini bilin”

Gazetecilerin zor şartlarda görev yaptığını bildiğini söyleyen Vali Özçimen, “Elinizdeki kalemin kıymetini bilin. Bunu şahsi menfaatiniz için kullanmayın. İşte o zaman bu kalitenizi düşürür sizin. Bolu adına uğraşan bir insanın gerçekten alından değil, ayağının altından öperim. Ben Bolu’ya önem veriyorum. Çünkü Bolu’nun ekmeğini yiyorum. Ben Bolu’ya kurban olurum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124