Beni gören “Notre Dame'ın Kamburu” nu istiyor

Bolu’nun en eski kitapçılarından Aksungur kitapevi temsilcisi Kerem Alagöz dükkanlarına klasik roman almak için giren bir çok insanın Victor Hugo’nun unutulmaz eseri “Notre Dame'ın Kamburu” nu istediğini...

Beni gören “Notre Dame'ın Kamburu” nu istiyor

Bolu’nun en eski kitapçılarından Aksungur kitapevi temsilcisi Kerem Alagöz dükkanlarına klasik roman almak için giren bir çok insanın Victor Hugo’nun unutulmaz eseri “Notre Dame'ın Kamburu” nu istediğini söyledi.

 

Bolu’da son yıllarda klasik romanlara karşı belirgin bir artış var. Aksungur kitapevi temsilcisi Kerem Alagöz gündemdeki kitaplar kadar geçtiğimiz yüzyıla damgasını vurmuş olan pek çok klasik romanın Bolu’da da yoğun bir ilgi gördüğünü söyledi. Bazı okuyucuların klasik kitap almak için dükkana girdikleri zaman büyük bir kararsızlık yaşadığına işaret eden Alagöz;”Bazı insanların aklına bir şey gelmeyince bana şöyle bir bakıp “sizde ‘Notre Dame'ın Kamburu’ var mı o kitabı okumak istiyorum “ diyorlar bu durumla o kadar sık karşılaşmaya başladım ki şu anda dükkanda bir tane bile “Notre Dame'ın Kamburu” kalmadı” şeklinde konuştu.

 

Victor Hugo’yu dünyaya tanıtan roman

“Notre Dame'ın Kamburu” isimli eserde Claude Frollo adlı bir papaz’ın  kilisenin önünde bulduğu bebeğe çok çirkin olması yüzünden fransızcada "eksik-tamamlanmamış" anlamına gelen Quasimodo ismini vermesi, Quasimodo’nun  büyüyünce ise papaz’ın ona zangoçluk görevi vermesi ve bir süre sonra zilin sesi nedeniyle Quasimodo’nun  sağır olmasının hikayesi anlatılıyor. Esmeralda adında genç ve güzel bir çingene kızına aşık olan  Quasimodo'nun onu görüp aşık olmasıyla olaylar karışır çünkü papaz Claude Frollo da bir din adamı gibi yaşamaktan bıkmıştır ve Esmeralda'ya duygular beslemektedir.Kitabın sonunda Quasimodo  Esmeralda'nın asılması üzerine Frollo'yu kilisenin merdivenlerinden iter ve Frollo da ölür.Yıllar sonra yapılan bir araştırmada ölülerin atıldığı zindanda birbirine kenetlenmiş iki ceset bulurlar.Bunlardan Quasiomodo'nun giydiği kıyafet olan artık çürümüş hale gelen bez parçası diğerinden -Esmeralda'nınkinden- ayrıldığında küller dökülür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128