Benim Seçimim

Demokratik Cumhuriyetin olmazsa olmazı seçimlerdir. Halkın hür iradesinin ortaya çıkması bakımından seçimler son derece önemlidir. Onun için üst akıl çalışır toplamalar çıkarmalar yapılır ve seçimin kimin kazanacağı belli olur. Hele küçük yerleşim birimlerinde seçimin havası başka olur. Muhtarlık seçimlerinden tutunda Belediye başkanlığı encümen üyelerine kadar seçim süreç içersinde bölge halkının birinci konusudur seçimler.

Benim Seçimim
Artık kimin ne yapacağı, nasıl yapacağı konuşulur. İtirazlar ve destekçiler herkes için geçerlidir, seçim zamanına kadarda bu çalışma ve öngörüler devam eder gider. Mahalli seçimler önemlidir, çünkü muhtarından tutunda ihtiyar heyetine kadar belediye başkanından meclis üyelerine kadar hemen hemen hepsini bir şekilde tanırız. Onun içinde taraf olmak hem kolay hem de zordur. Bizim kabul ettiğimiz partinin adaylarını beğenmeye biliriz ya da birazını kabullenebilir. Karşı tarafın adaylarını daha kaliteli bulabiliriz. Tüm bunlar mahalli seçimlerin daha renkli ve öngörüsü zor seçim olmasını sağlayan etkenlerdir.

Sonuçta seçmen olarak oy kullanmalıyız seçme ve seçilme hakkımızın yerine getirilmesi lazımdır. Öyleyse kriterlerimiz ne olmalı köyümüz, beldemiz, ilimiz için hangi kriterler doğrultusunda oyumuzu kullanacağız. Taleplerimiz ve beklentilerimizi gerçekten yerine getirilecek mi? Ya da adayların vaatleri bizim beklentilerimizle örtüşen vaatler olacak mı, tüm bunları görecek ve değerlendireceğiz. Oylarımız bizim irademizdir. Ahbap çavuş ilişkisi içersinde oyumuzu kullanmamalı oyumuzun bir kıymeti olduğunu bilmeliyiz, seçmen olarak seçtiğimiz insanın yanlışlarının vebaline ortak olduğumuzun farkında olmalıyız. Bizim oyumuza talip olan kişiler, muhtarından encümenine belediye başkanına kadar toplumun rahat ve huzurunu kaçırmadan modern çağdaş dünyanın gereğini yerine getirecek insanlar olmalı. Mutlaka bilimin ve teknolojinin nimetlerini ve kazanımlarını toplumun ve çevrenin lehine kullanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129