Berkin Elvan Unutulmadı…

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da ekmek almaya giderken başına isabet eden gaz fişeğiyle genç yaşta hayatını kaybeden Berkin Elvan Bolu’da unutulmadı. İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup “Düşlerin bize emanet çocuk” pankartıyla Kent Meydanına kadar yürüdü. Yürüyüşü CHP Bolu Milletvekili aday adayları, Birleşik Haziran Hareketi, CHP Gençlik ve Kadın Kolları, Halkevleri destek verdiler.

Berkin Elvan Unutulmadı…
Haber: Kasım ŞAHİN

Yürüyüş boyunca sık ık hükümet ve polis aleyhine slogan atan grup Kent Meydanına kadar geldiler. Burada bir açıklama yapan Gençlik Muhalefeti adına Sevilay Özeken, “Nefes aldığı her bir anı, umut diye alnımıza yazdığımız; umudun çocuğu Berkin’imizi yitireli tam bir yıl oldu. Haziran direnişi sırasında Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 gün direnen Berkin Elvan, bir yıl önce Uğur Kaymaz’ın Ceylan Önkol’un ve Haziran Direnişi sırasında AKP tarafından katledilen ağabeylerinin yanına uğurlandı. ‘Çocuklar uyurken susulur, öldürülürken değil’ diyerek yüz binler olarak sokaklara aktık o gün. Tam bir yıl oldu” dedi.

 

Özeken, açıklamasını şu sözleriyle tamamladı; “Berkin’in vurulduğu günün üzerinden bir yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen sorumlular hala yargı önüne çıkarılmadı. 12 yıllık AKP iktidarı süresince birçok çocuk-genç sokak ortasında katledildi. AKP hükümeti suçluları cezalandırmak yerine ödüllendirerek bu ölümleri meşrulaştırmaya çalıştı. Ama biz biliyoruz ki bunların sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetidir. Tayyip Erdoğan polise vur emrini ben verdim diyerek, Gülsüm Anne’yi meydanda yuhalatarak topluma kin ve nefret aşıladı. AKP hükümeti günümüzde de bu kindar, ayrıştırıcı tavrını sürdürüyor. Sözde İç Güvenlik Paketi ile ileride yapacağı katliamlara zemin hazırlıyor. Ama şunu unutuyor ki: bizler halkız, direnenleriz. Er ya da geç son sözü elbet direnenler söyleyecek. Bizler buradan meydanlardan, mahallelerden, sokaklardan AKP hükümetine meydan okuyoruz. Senin kurmaya çalıştığın bu bozuk düzeni senin başına yıkacağız diyoruz.Bizler çocukların gaz fişeğiyle vurulmadığı, gençlerin tekmelenerek öldürmediği, halkın tepesine bombaların yağdırılmadığı bir ülke istiyoruz. Ve böyle bir ülke kurulana kadar durmayacağız. Berkin’e sözümüz olsun ki özgür bir gelecek kuracağız” Yürüyüşe katılanlar daha sonra Kent Meydanında dilek feneri yakarak havalandırdılar.          

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarık çiçek
tarık çiçek - 6 yıl Önce

yazık bu çocuğa. okmeydanı gibi imkanlardan yoksun bir semtten 8-10 km. uzağa taksim'e ekmek almaya giderken hayatını kaybetmiş. duygu sömürüsü yapan herkese ve her ideolojiye lanet olsun.

cimi
cimi - 6 yıl Önce

vatan düşamalrı çapulcular nerde vatana ihanet var siz ordasınız neden birgünde şehitlerimiz için yürümüyorsunuz

bolu lu
bolu lu - 6 yıl Önce

yeni 1 akım olmalı sapanla ekmek almaya .bırakın asker polis siviller için yürüyen yok .yinede hepsine allah rahmet eylesin

SIRADAKİ HABER

banner128