BESOB ne iş yapar?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun ikinci etabı Temmuz ayından itibaren yürürlüğe giriyor. Buna göre 50’den az çalışan, istihdam eden tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri kapsam içine girecek. Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliğinden konuyla ilgili herhangi bir bilgilendirme girişiminde bulunulmadı. BESOB Başkanı Tahir Gayret ve Yönetiminin çok önemli kanun hakkında bir tek söz söylememeleri ve esnafı bilgilendirmemelerinin sebebi ise merak konusu oldu.

BESOB ne iş yapar?
 Geçtiğimiz gün TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Murat Ataman İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulunarak vatandaşları uyarmıştı. Daha önce 21 Mayıs tarihinde konu ile ilgili olarak açıklama yapması beklenen Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliğinden konu ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda yolsuzluk olayıyla sarsılan BESOB’un bu konuda da sessizliğini koruması akıllara “BESOB ne iş yapıyor?” sorusunu akıllara getirdi. Temmuz ayında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 50’den az çalışan, istihdam eden tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için yürürlüğe girecek. Kanunun amacı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, şartların iyileştirilmesi, işveren ve çalışanların görev yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri hakkında düzenleme olarak belirtiliyor. Kanuna göre, işyeri tehlike sınıfları belirtiliyor. Kanun Temmuz ayından itibaren 50 kişiden az çalıştırılan iş yerleri için geçerli olacak. Kanunun Temmuz ayı başı itibarıyla yürürlüğe girecek olması, Bolu’da yaklaşık 1300 esnafın olması ve halen esnafların konudan haberdar olmaması muamma olarak nitelendiriliyor. Esnafların en üst kuruluşu olan BESOB’un konu hakkında hiçbir çalışmasının olmaması ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Büyük cezalarla karşı karşıya kalacak olan Bolu Esnafını şimdi büyük bir tehlike bekliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
esnaf
esnaf - 7 yıl Önce

her türlü oda sadece üyelerinden para toplar ve onların hakkını korumak için kılını kıpırdatmaz. başbakan bu işi ele alıp kökünden halletmeli.

SIRADAKİ HABER

banner128