BESOB’tan Esnafa Ceza

ERHAN BEYKOZ'UN KALEMİNDEN....

 BESOB’tan Esnafa Ceza

Sanayi esnafı yapılması ihtimal ama başlanmayan yeni sanayi sitesinin sıkıntısını ciğerinde hissetmeye devam ediyor. Dileğim o ki, bir an evvel alt yapı çalışmalarının başlaması ve esnafın içindeki ateşin sönmesidir.

Ortada sadece tapusu ve belediyeden geçmiş meclis kararı olan sanayi alanına esnaflar on binlerce lira ödediler. Tam başladı, başlayacak derken BESOB hırsızlıkla sarsıldılar. Toplanan paraların alemlerde yenilmesi, paraya dahi sahip çıkamayan yönetim ve denetimin esnafa sahip çıkamayacak olması esnafı çıldırttı.

Keseri ayağıma vururum diyen Başkan Gayret, keseri BESOB’un kasasına vurarak çalınan parayı yerine koydu! Haliyle yönetime güvenmeyen esnaflardan bazıları iş yeri almaktan vazgeçti. Yatırmış oldukları parayı istedilerse de, alamadılar. Sonrasında mahkeme yolunu seçtiler.

Buraya kadar her iş hukuk devleti çerçevesinde devam etti. Hani verilen beyanatlarda, esnaf tehdit edilse bile, karar mercisi hukuktu!

Davalarla birlikte, mahkemeler devreye girdikten sonra bazı esnaflar birliğe giderek sulh yoluyla işi çözmek istediler. Birlikte olan işleyişle, davlarından vazgeçmek isteyen esnaf anlaşma yolunu seçtiler. Daha evvel dava açan bazı esnafların sulh yolunu seçip, birliğe gitmeleri sonuçlarına katlanacakları anlamına geldi. Davsından vazgeçip parasını almak isteyen esnaf, yaklaşık 6 bin lira zararına paralarını geri aldılar. Yatırılan parayı 3 yıl kullanan birlik faizde faydalanırken, esnafa ödediği paranı ¼ oranında ödeme yaptı.

Esnafların ortaklıktan çıkarken aldıkları eksik paranın yanı sıra, davaya girecek kendi avukatlarına da beli bir miktarda ücret ödediler. Parasını eksikte olsa alan esnaf, kendinin olan paradan ödemelerini yaparak rahata erdiğini sandı. Canının yandığını düşünerek ortaklıktan ayrılan esnaf huzura ermişken, icradan ödeme emirleri geldi. BESOB başlıklı yazıyı gören esnaf, hemen birliğe giderek içeriğini öğrenmek istedi.

BESOB çalışanları, açmış oldukları davanın görüşülmeyen mahkemenin masrafları ve avukatlık parası cevabıyla şok oldular. Ekmeğini kuruş kuruş, fırçayla, çekişle, kaynakla, boyayla, yağ, kir, pas içindeki esnaf şaşkın şekilde sebebini sorar. Esnaf aldığı cevap karşısında ne yapacağını şaşırır. Kendisinin birliğe gelerek davadan vazgeçmek için bilgi aldığını, verilen olumlu yanıtlarla mahkeme yerine davadan çekilmelerinin doğru olacağını ve birliğe zarar gelmemesi gibi çok konu masaya yatırılır.

Hani hukuk üstünlüğü, adalet, birliğin esnaf sevgisi ve desteği var ya, “ödeyeceksin çare yok”, denilerek işin içinden çıkılıyor.

Sayın Gayret dediğini yaparak, keseri önce BESOB kasasına, şimdi de esnafın cebine vuruyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 19:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

sanayi esnafı bu oluşumda belediye başkanının zorlamasıyla ve imza sahiplerine inanmış trilyonlarca parayı usülsüzce toplayan ve harcayan besoba vermiştir.sonra ki süreçte meselenin dükkan değil sanayinin yerleri olduğu anlaşılmış defalarca besob yönetimine projeleri, alınan yerleri, çalınan paralar 833 bin tl sekreterya olarak verilen 850 bin tl sorulmuş ancak cevap alınamamıştır ve en büyük kırılma noktası da besob başkanının sanayinin yerlerinin hakkında uyarıcı olmaması hatta esnaf namına belediye başkanından özür dileyip yalakalığı seçmiştir ve esnafa ihanet etmiştir.o imza sahiplerinin hiç biri sözünde durmamışlardır özellikle giden vali biten davayı uzatmıştır. hakkını isteyen ve dava açan sanayi esnafı davasini kazanmiş ancak ( besob temyize götürmüş vegeçen her gün fayiz işlemektedir)dava masraflarının da imza sahiplerinin ödemesi lazımdır. yoksaki protokolde attıkları imzaların benim imzam kadar değeri yoksa bulundukları makamları meşgul etmesinler.

SIRADAKİ HABER

banner128