Beyanlar doğruyu yansıtmıyor

Tekgıda İş Sendikası resmi internet sitesinden yayınladığı haberde Barilla Fabrikasında sendikaya bağlı işçilerin başlattığı grev sonrası birçok ismin grevin sona ermesi için işçilere baskı yaptığını öne sürmüştü.

Beyanlar doğruyu yansıtmıyor

HABER:Gönül Olutürk
Sendika resmi açıklamasında ilimizin önemli kurumlarının başkanları hakkında çok çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Türker Ateş hakkında Tekgıda İş Sendikası tarafından ortaya atılan çeşitli iddiaları başkanlara sorduk. Gazeteniz Olay Gündem olarak sendikanın hedefindeki isimlerin konu hakkındaki görüşlerini aldık. Barilla Grevi hakkında bakın üç başkan neler söyledi.

BAŞKAN YILMAZ;

Barilla Makarna Fabrikasının kapanması gündemde. Fabrikanın kapatılması hem Bolu’nun hem çalışan işçilerin kaybetmesi anlamına gelir. Ben işçilerle yaptığım görüşmede, ‘Barilla Bolu’nun tesisi. Sizlerde Bolu’nun insanlarısınız. Bu grevi sonlandırmak için her iki tarafta doğru noktada durması lazım. İyi niyetli olması gereken işler toplumsal şovlarla sıkıntıya sokulmamalı’ dedim. Bu grevin sonlandırılması için görüşme ortamı doğarsa biz şehrin hayrına olacak şekilde sorunun çözümüne katkı sunmaya hazırız. Tek arzumuz bu sıkıntılı durumun tatlılıkla biran evvel sonuçlaması hem işçilerimizin hem de Bolumuzun kazanmasıdır.

BAŞKAN ÇARIKCI;

Ben, Sayın Yılmaz ve Sayın Ateş ile birlikte, Barilla Fabrika Müdürü Murat Bozkurt’un babasının vefatı nedeniyle kendisine başsağlığı dilemeye gittim. Dolayısıyla fabrika yönetimini bizim ziyaretimiz bir destek ziyareti değil insani boyutta bir taziye ziyaretidir. Bu ziyarette doğal olarak fabrika kapısındaki grevde bulunan işçi arkadaşlarımızı da ziyaret ederek kendileriyle görüştük. Kendilerine Fabrikanın %12 olan zam önerisini bu süreçte 5 puan artırarak % 17’ye çektiğini, fakat sendikanın % 19 olan zam talebinde aylardır hiç revizyona gitmediğini tarafların durumu değerlendirerek tekrar masaya oturmasının çözümün tek yolu olduğunu söyledik.

BAŞKAN ATEŞ;

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) olarak bizim işçi veya işverenden yana bir tavır sergilemedik. Biz masadan kalkmış diyalogu kesmiş olan taraflara tekrar görüşme ve iletişime geçme anlamında telkinlerde bulunduk. Sorunlar konuşarak tartışarak müşterek ortak noktalar bularak tarafların kabul edebileceği kazanımlarda anlaşma sağlanarak çözülebilir. Konuşmadan sorunları müzakere etmeden çözüm üretilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Sayın Bolu Valimiz Aydın Baruş başkanlığında Sendika ve işveren temsilcilerini tekrar masaya oturtarak sorunu hep birlikte çözüme kavuşturmak grevi sonlandırarak sağlıklı çalışma ortamını oluşturmak adına girişimlerimiz sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 12:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekçi
Emekçi - 2 yıl Önce

sayın alaattin bey dansöz gibi kivirmissiniz adam gibi neden orda konustugunuz kelimeleri harfiyen söylemiyorsun uz yalan söylüyorsunuz, sayın çarıkçı ya gelince diyecek bişey bulamıyorum bassagligina işyerine mi gidilir yoksa evine mi,bi yalancı da kendileri öyle yüzde 12 yi 15 e çekmiş sendika 19 demiş bunlar sizin işiniz değil,siz kendi bunyenizdeki çalıştırdığınız işçilerinize hakkını vermiyorsunuz barilladaki emekçi arkadaşları mı destekliceksiniz bolu ya ne katkınız oldu ki alaaddin bey'le çıkıp konuşuyorsunuz, yazıklar olsun sizin gibi insanlara...

SIRADAKİ HABER