Beyaz esaret

Bolu yaklaşık 15 yıl aradan sonra beyaz esarete teslim oldu. Kar kalınlığı şehir merkezinde 30-40 santimetreye kadar çıkarken, Kartalkaya’da ve ilçelerde kar kalınlığı 2 metreyi buldu. Beyaz esaret gerçekten özellikle şehir merkezini teslim almış duruma geldi. Karla mücadele çalışması tam anlamıyla yapılmayınca cadde ve ara sokaklar adeta felç oldu. Belediye’nin Temizlik İşlerinde görev yapan kadın-erkek işçileri modernize edilmediği için elerindeki küreklerle karla mücadele çalışmamı yapması yeterli olmadı. Karın yarın sıra geceleri ısının eksi 15’e kadar düşmesi çatılarda buz sarkıtlarının oluşmasına ve durumunda büyük tehlike yarattığını gözlemledik.

 Beyaz esaret

Haber: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

 

BUGÜN YENİDEN DERS BAŞI

Bolu Vali Ahmet Zahteroğulları, Çarşamba gününden bu yana kar nedeniyle okulların Cuma günü de dahil olmak üzere tatil edilmesinin ardından yine twitter hesabından dün sabah bir açıklama yayınlayarak okulların bugün tatil edilmediğini duyurarak; “Evet, Pazartesi okul var, tatil yok. Bu kadar tatil yeter değil mi? Yoksa karne alamayacaksınız. Ya da sınavlarınız birkaç güne sıkışacak. Tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, iyi dersler, sağlıklı ve başarılı günler diliyorum” dedi.

 

AĞAÇLAR DEVRİLDİ

 

Yoğun kar yağışı ilçelere ulaşımı da engelledi. Seben ve Kıbrıscık ilçelerine ulaşımı sağlayan yola ağaçlar devrildi. Gölcük’ün hemen üzerindeki yolda kalan ağaçlar temizlenirken, Ayıseki mevkisinde devrilen ağaçları kaldırmak için SEDAŞ ve İtfaiye ekipleri yol açma çalışmaları yaptı. Bolu’da bir ara duran ve Cumartesi sabahından itibaren tekrar şiddetini arttırarak devam eden kar yağışı ilçeleri de vurdu. Bolu’dan Seben ve Kıbrıscık ilçesine ulaşımı sağlayan karayoluna ağaçlar devrildi. Karların yüküne daha fazla dayanamayan ağaçların devrilmesi sonucu ilçelere giden yol kapandı. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ’ın da başında bulunduğu ekipler yolu açmak için çalışma başlattı. İlk olarak Gölcük Tabiat Parkı’ndan iki kilometre ötede yol ortasına devrilen ağaçlar kesilerek kaldırıldı. Ayıseki mevkisinde de yola devrilen ağaçların kaldırılarak yolun trafiğe açılması için yoğun çaba sarf edildi.

 

TEM VE BOLU DAĞI TÜNELİ KAPANDI

 

Türkiye’nin önemli geçiş güzergahı Bolu Dağı’nda kabus Cumartesi sabahı tekrar geri döndü. Bir günlük aradan sonra kar yağışı yeniden sürücüleri esir aldı. D-100 Karayolu’nda TIR’ların geçişine izin verilmezken, TEM Otoyolu ise TIR'ların makaslaması sonucu ulaşıma kapandı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle iki gündür Bolu Dağı’nda mahsur kalan sürücüler, Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren yeniden kabusa yakalandı. Bir günlük aradan sonra yeniden bastıran kar yağışı, İstanbul ile Ankara’yı birbirine bağlayan Bolu Dağı’nı yine esir aldı. D-100 Karayolu’nda tipi şeklinde yağan kar yağışı nedeniyle ağır tonajlı araçların geçişine izin verilmezken, TEM Otoyolu’nda ise TIR'ların makaslaması sonucu ulaşım durdu. Kapanan trafiğin açılması için ekipler yoğun çaba harcadı.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları da twitter hesabından sürücülere öneride bulundu. TEM Otoyolu'nu kullanan sürücülerin Abant Kavşağı'ndan D-100 çıkmalarını söyleyen Zahteroğulları, "Maalesef TEM İstanbul istikametine tünel çıkışı tır makaslama yapmış, kurtarılıncaya kadar bu yol kapandı. Abant'tan D-100'e geçişi öneriyoruz" dedi.

 

ABANT GÖLÜ DONDU

 

Bolu’nun cennet mekanı Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Abant Gölü, gece hava sıcaklığının eksi derecelere kadar düşmesi sonucu dondu. Ekipler göl etrafındaki yolu temizlemek için çalışma yaptı. Günlerdir süren yoğun kar yağışının ardından bugün güneş yüzünü gösterdi. Kar yağışının durmasıyla birlikte güneş yüzünü gösterse de dondurucu soğuklar başladı. Soğuk hava en çok yüksek kesimlerde etkili oldu. Doğa harikası Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Abant Gölü, gece hava sıcaklığının eksi 10 derecelere kadar düşmesi sonucu dondu. Gölün büyük bölümü bembeyaz görünürken, buz kütleleri güzel görüntüler ortaya çıkardı. Abant Gölü etrafında araç geçişini sağlayan yolda kar kürüme çalışmaları da hız kazandı. Ekipler, yolun kapanmaması için Abant’ta yoğun çalışmalarını sürdürüyor.

 

HAYVAN BARINAĞINI GEZDİLER

 

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve Bolu Belediye Başkan Vekili Necip Çarıkçı, yoğun kar yağışının ardından Aşağısoku Mahallesinde bulunan Sahipsiz Hayvanlar Barınağını ziyaret ederek hayvanların yaşam koşullarını kontrol ettiler.

Bolu’da yoğun kar yağışının ardından sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmaması için harekete geçen Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediyesine ait Sahipsiz Hayvanlar Barınağına giderek inceleme yaptı. Bolu Belediyesi Başkan Vekili Necip Çarıkçı ile birlikte hayvan barınağına giden Zahteroğulları, barınakta bulunan sahipsiz hayvanların yaşam koşullarını inceledi. Hayvanları aç ve susuz kalmaması gerektiğini ifade eden Zahteroğulları, “Sahipsiz hayvanları lütfen belediyeye bildirin. Bu soğukta, sokakta veya ormanda aç ve hasta kalmasınlar” dedi.

 

Bolu Belediyesi Başkan Vekili Necip Çarıkçı ise, şöyle konuştu:

 

“Belediyemize ait barınakta sahipsiz hayvanların bakımını gerçekleştiriyoruz. Soğuk havada hayvanların aç ve susuz kalmamaları için büyük çaba sarf ediyoruz. Barınağımızdaki özel koruma alanları hayvanları soğuktan muhafaza ediyor. Ekiplerimiz tarafından su ve yiyecek ihtiyaçları da belirli periyotlarda gideriliyor. Bu soğukta sahipsiz hayvanlara yardım edelim. Sokakta ya da başka alanlardaki sahipsiz hayvanları belediyemize haber verelim ve yaşam koşullarını düzene alalım.”

 

İŞ ESNAFA KALDI

 

Yoğun kar yağışı nedeniyle başta İzzet Baysal Caddesi olmak üzere bir çok yer kar yığınlarıyla kaplandı. İzzet Baysal Caddesinde dağ gibi karlar insanın içersini ürpertirken kar temizleme işi esnaflara kaldı. Bir çok esnaf işyerlerinin önünde biriken karları küreklerle temizlerken, buzlanma yapan yerler ise yine küreklerle parçalanarak temizlenmeye çalışıldı.

 

ZABITA’DAN ŞERİTLİ ÖNLEM

 

Havaların geceleyin ayaza çekmesinden dolayı ev ve işyerlerinin çatılarında boyları yaklaşık bir metreyi bulan buz sarkıtları oluşmasına neden oldu. Dün sabah saatlerinde havanın yumuşamasının ardından buz sarkıtları yerlerinde kopup yere düşmeye başlayınca ortaya büyük bir tehlike çıkarttı. Zabıta ekipleri ise bu tür yerlerin altından vatandaşların geçmemesi için çareyi ev ve işyerlerinin çevresine güvenlik şeride bandı çekmekte buldu.

 

CADDE PARÇALANMAYA BAŞLADI

 

Müteahhit firma tarafından yapılan fakat bir türlü istenilen şekilde tamamlanmayan İzzet Baysal Caddesi tam bir rezalet içersinde. Kar yağışıyla birlikte cadde üstüne dökülen özel madde çürüme yapınca caddenin beton zemini ortaya çıktı ve cadde kumlanmaya başladı. Aynı şekilde bisiklekte yoluna yapılan mavi boya da kardan nasibini alınca yolda bozulma meydana gelirken, ortaya da çirkin bir görüntü çıkmış oldu.  


Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 19:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
dursun
dursun - 6 yıl Önce

belediye olmadığı için vatandaş kendi yolunu kendisi açıyor.yollarda yürünmüyor. araba tekerleklerinin açtığı yollarda yürümeye çalışıyoruz. verin oyları alaattine,düzceye gidinde belediye görün

SIRADAKİ HABER

banner128