Beyaz et sektörü “TBMM’lik” oldu

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP’nin grup önerisi olan Beyaz Et Sektörü ’nün sorunları hakkında bir konuşma yaptı. Özcan, beyaz et ihracatında hükümetin...

Beyaz et sektörü “TBMM’lik” oldu

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP’nin grup önerisi olan Beyaz Et Sektörü ’nün sorunları hakkında bir konuşma yaptı. Özcan, beyaz et ihracatında hükümetin basiretsizliği ve ilgisizliği nedeniyle sektörde gerileme yaşandığını vurgulayarak, firmaların dünya piyasasındaki rakipleriyle rekabet etme gücünün düştüğünü belirtti. Özcan’dan sonra kürsüye gelen Ak Parti Bolu milletvekili Ali Ercoşkun ise Verilen rakamlar gerçeği yansıtmıyor Yaptıkları hesaplara göre; bu söyledikleri rakamlar 1945 yılına ait olması lazım. Bu rakamlar 40-50 yıl öncesinin rakamlarıdır. CHP, Grup Önerisi hazırlarken biraz özen göstermesi lazım. TÜİK rakamlarına bakılsaydı, bu söylediğim rakamları bulurdunuz.” Şeklinde konuştu.

Bolu milletvekilleri Özcan ve Ercoşkun Türkiye Büyük millet Meclisinde Beyaz et sektörünün sorunları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler. Mecliste ilk olarak Tanju Özcan konuştu. Küçük ve büyük ölçekli firmaların birçok konuda sorunları olduğuna değinen Özcan, rakamlarla sektörün içinde bulunduğu duruma vurgu yaptı. CHP’li Özcan’dan sonra konuyla ilgili söz alan AKP Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Özcan’ın rakamları saptırdığını iddia etti. Beyaz et sektöründeki gelişmelere değinen Ercoşkun kendi rakamlarıyla savunma yaptı. Ercoşkun’un "rakamların saptırıldığı" iddiası üzerine tekrar kürsüye gelen Tanju Özcan, Ercoşkun’un ifadelerinin ipe sapa gelmez iddialar olduğunu belirterek, “Bolu’daki beyaz et sektörünün önündeki en büyük engel AKP Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’dur. Maalesef bunu üzülerek söylüyorum” dedi. AKP milletvekili Ercoşkun’un, bu sorunların tartışılmasını neden istemediğini anlamakta güçlük çektiğini belirten Özcan, “Binlerce ruhsatsız kümes var. Biz bunları araştıralım, sorunlara çözüm üretelim diyoruz.  Neden siz engel oluyorsunuz” diye konuştu. Özcan, Ercoşkun’un seçim öncesi verdiği sözleri hatırlatarak, “Her yerde söylüyorsun söz namustur diye… Bunun gereğini neden yapmıyorsun? Bunun nedenini seçmenler adına senden istiyorum” dedi.

ÖZCAN GEÇMİŞİN RAKAMLARIYLA KONUŞUYOR

 

Ak Parti Bolu milletvekili Ali Ercoşkun mecliste yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;”Bilindiği gibi; Türkiye tarımsal üretimde 2002’den bu yana çok ciddi aşama kaydetti. Birleşmiş Milletler’in raporlarına göre; ülkemiz beyaz et sektöründe Dünya’da 7nci sırada ve 62 milyar Dolar hasıla ediyor. Ülkemizde, tarımsal alanı aynı olmasına rağmen çalışma sayısında %30 düşüş olmasına rağmen hasıla 3 kat artmış durumda. Bunu Birleşmiş Milletler’in de raporlarında bir başarı olarak anlatıyor.Beyaz et sektöründe Kredi faiz oranları %5’lere kadar düştü. Ülkemizde, yaklaşık 5 milyar Dolar payı olan, 1,5 milyon kişinin geçindiği beyaz et önemli bir paya sahip. BM verilerine göre; ülkemiz tavuk üretiminde tavuk üretiminde 11’inci sırada, yumurta üretiminde ise 3’üncü sırada yer almakta. Avrupa’da ise; tavuk üretiminde 2’nci sırada, yumurta üretiminde ise 5’inci sırada yer almaktayız. Ülkemizde 10 bin 639 işletme ve bu işletmelere bağlı 10 bin 40 adet kümes var. Üretici modeli ile, yani en ücra köylere kadara yayılan bir sektör.Bolu ise beyaz et sektörünün yaklaşık %35’ini karşılamakta.

CHP GURUBUNUN ÖNERİSİNE CEVAP;

“Verilen rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Yumurta üretimi 1 milyar, tavuk 135 bin ton diyor.

Yıllık 3 milyar büyüklüğü olan sektör. Mevcut durum; yumurta 12 milyar 955 milyon adet. Yani söylenen rakamın 13 katı. Tavuk eti ise; 135 bin ton değil, 1 milyon 613 bin ton. Aynı zamanda yıllık ciromuz 5 milyar Doları aşıyor.Rakamlara baktığımızda Önerinin ne kadar özensiz ve eski bilgilere dayandığını görüyoruz. Yaptıkları hesaplara göre; bu söyledikleri rakamlar 1945 yılına ait olması lazım. Bu rakamalar 40-50 yıl öncesinin rakamlarıdır. CHP, Grup Önerisi hazırlarken biraz özen göstermesi lazım. TÜİK rakamlarına bakılsaydı, bu söylediğim rakamları bulurdunuz. Bolu milletvekili olarak bunları bilmeniz lazımdı.

Tavuk sektörünün gerçekten yaşadığı sorunlara bakıldığında; öneride, -KDV problemini- beyan etseydiniz veya -bürokratik engellerden kaynaklanan sıkıntıları- dile getirseydiniz, sizi anlardım. Vatandaş ile aynı duygu ve heyecana sahip olmak lazım. Yoksa büyük sıkıntıya düşersiniz, şu an olduğu gibi.Kümeslerde ruhsat sorunu var. İlk olarak Şehircilik ve Çevre Bakanlığı Mekânsal Planlama Müdürlüğü çerçevesinde Gıda ve Tarım Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Çalışma Bakanlığı’nın katkılarıyla bir dizi toplantıları gerçekleştirdik. Ve bu toplantılara ilimizdeki STK’ları da dahil ettik ki; bir sonuç alalım istedik. Bolu genelinde 69 kümesin ruhsatı iptal edildi. Cezaları kesildi ve yıkım kararı alındı. Biz bu rakamı 5’te 1’e indirdik. Yıkım kararını beklemeye alınmasını sağladık ve bir tane daha yıkılan kümes yok. Hatta ruhsat almanın önü açılmış durumda. Sıkıntıların ortadan kaldırılarak kümeslerin ruhsat alabilmeleri sağlanmıştır. Hiç ruhsat alamayacak kümes sayısı %3 civarındadır. Değerli Vekilin vakti olmadığı için katılmadığı ama bizim defalarca yaptığımız bu toplantılarda ciddi manada çalışmalar ortaya koyduk ve sorunları çözüm noktasına getirdik. Geldiğimiz noktada; en düzenli çalışan, Devlet tarafından verilen desteği en şekilde kullanan bir sektörden bahsediyoruz. Devletin sağladığı krediler sayesinde Bolu’nun her yerini şantiye olarak görebilirsiniz. Mevcudun %50’si kadar kümes yapılıyor ve bunlar genelde köylüye hizmet eden noktada, yani maddi anlamda tabana yayılıyor.Beyaz et sektörünün yumurtadan masamıza gelene kadar ki bütün safhalarına baktığımızda tüm sürecinin ne kadar iyi olduğunu görüyoruz. Ülkemizin gelmiş olduğu konum itibariyle böylesine bir başarıda büyük pay sahibi olan Gıda ve Tarım Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bu nedenlerle CHP’nin sunduğu Önergenin aleyhinde olduğumuzu bildirir saygılarımı sunarım.”Beyaz Et Sektörünün sorunlarının araştırılması, AKP milletvekillerinin oylarıyla red edildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124