Beygaz’dan kötü haber geldi ##hb_manset.gif

Bolu’da doğalgaz çalışmaları kapsamında 2013 yılında da yeni bir yatırım yapılmayacağı açıklandı. Bolu valiliğinde gerçekleştirilen l Koordinasyon Kurulu I. Dönem toplantısında konuşan Aksa Bilecik-Bolu Doğalgaz...

Beygaz’dan kötü haber geldi ##hb_manset.gif

Bolu’da doğalgaz çalışmaları kapsamında 2013 yılında da yeni bir yatırım yapılmayacağı açıklandı. Bolu valiliğinde gerçekleştirilen l Koordinasyon Kurulu I. Dönem toplantısında konuşan Aksa Bilecik-Bolu Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Yapım İşletme Şefi Evren Tepelioğlu lisans belgesi ile ilgili davanın sürdüğünü yeni ihale sürecini beklediklerini bu yüzden 2013 yılında yeni bir yatırım yapılmayacağını ifade etti.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 18.04.2012 tarih ve 3783-3 sayılı Kararı uyarınca, Bilecik, Bozüyük, Bolu, Söğüt, Pazaryeri, İnönü, Osmaneli, Vezirhan, Bayırköy ve Gölpazarı şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesi için, “Bilecik-Bolu Doğal Gaz Dağıtım Lisansı” ihalesinin yapılmamasından dolayı ilimizde bir takım sorunlar yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, konuyu EPDK’ya taşımıştı. Yeni hatların döşenebilmesi için yapılması gereken ihalenin EPDK tarafından askıda bekletilmesi nedeniyle Bolu’da bir sıkışma yaşandığını belirten Ercoşkun, EPDK Başkanı Hasan Köktaş’tan sürecin hızlandırılmasını rica etmişti. Yapılan görüşmenin ardından ihale sürecinin hızlandırılacağı bilgisini alan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mahkeme kararı sebebiyle Bolu’da yeni doğalgaz hattı döşenemiyor. Mevcut hatlar üzerinden abonelikler yapılmasına karşılık, yeni hat döşenmesi mahkeme kararıyla iptal edildiği için yapılamıyor. Dolayısıyla yeni hat döşenebilmesi için, yeniden ihale yapılması gerekiyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK ) tarafından yeni ihale çalışması sürer iken, geçtiğimiz Cuma günü EPDK Başkanı Hasan Köktaş ile birebir yaptığım görüşme neticesinde ihale sürecinin hızlanması talebinde bulundum. Köktaş, askıda bekleyen ihale çalışmasının bir an önce hızlanarak neticeleneceğini tarafıma söyledi. İhalenin tamamlanmasının ardından da yeni hat döşenmesi süreci de başlamış olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Belediye’de sürecin tamamlanmasını bekliyor

Dün yaptığı Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki ziyareti esnasında, okul aile birliğindeki velilerin soruları üzerine doğalgaz konusuna açıklık getiren Başkan Alaaddin Yılmaz, doğalgazın Bolu Belediyesi ile ilgili bir durum olmadığını, fakat vatandaşların doğalgaz çalışmalarının yapılamamasının sebebini Bolu Belediyesi olarak bildiğini kaydetti. Yılmaz,  bunun yanlış bir algılama olduğunu belirterek, “Doğalgaz çalışmalarının yapılamaması hiçbir şekilde bizden kaynaklanmıyor, fakat bunun sebebini vatandaşlarımız bizden biliyor. Bizim bu konuda hiçbir suçumuz yokken en büyük sıkıntıyı belediye olarak biz çekiyoruz. Ayrıca çalışmalarımız konusunda da çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Doğalgaz çalışmasının yapılmadığı yerlerde biz belediye olarak asfaltlama ve üst yapı çalışması da gerçekleştiremiyoruz. Bu da bizim için son derece sıkıntılı bir durum. Bu sebeple bizim bu sene bu durumu çözmemiz gerekiyor ve çözmek içinde elimizden geleni yapacağız. Gelecek sene belki otomatik olarak iki şirket arasındaki mahkeme sonucu sorun çözülebilir fakat biz bu seneyi boş geçirmek istemiyoruz ve bu sene bu konuyu çözmek için uğraşacağız.”dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124