Bilim Dünyası Taşkesti’de konuştu

Bolu AFAD ve South Dakota School of Mines and Tecnology (SDSM&T) ortaklığında Taşkesti Beldesinde AFAD Deprem Araştırma ve Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen kamp faaliyetlerinden üniversitelerin de faydalanabilmesi için yapılması planlanan proje kapsamında ilk toplantı gerçekleşti.

Bilim Dünyası Taşkesti’de konuştu

Taşkesti Belediyesinin katkılarıyla Sarot Termal Resort & Spa  Otelde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Necdet ÖZEROĞLU, Bolu AFAD İl Müdürü Hasan ERDOĞAN ve Proje Ekibi,  Başbakanlık  AFAD Grup Başkanları, Taşkesti Belediye Başkanı Saim ÇEVİK,  MTA, İl Özel İdare, Bolu Kızılay Şubesi ile Bolu UMKE  temsilcileri, South Dakota School of Mines and Tecnology,  İstanbul, İstanbul Teknik, Hacettepe, Anadolu ve Ankara Üniversitelerinden akademisyenler, Bolu Valiliği Proje Koordinatörleri ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansından bir Uzman katıldı.

Vali Yardımcısı Necdet ÖZEROĞLU’nun bu çalışmanın önemini ve çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren sözleriyle başlayan toplantı katılımcıların kendilerini tanıtması ve sunabilecekleri katkıları paylaşmasıyla devam etti.

South Dakota School of Mines and Tecnology’den Prof. Dr. Nuri UZUNLAR Taşkesti ‘de yabancı öğrencilerle yapılan kamptan ve buradan katılım olduğu takdirde uygulanacak 5 günlük eğitim programından bahsetti.

Üniversitelerden gelen akademisyenler ve Kurum yetkilileri ise neler yapılabileceği ortaya çıkan fikrin nasıl bir projeye dönüştürülebileceği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Toplantı AFAD Deprem Araştırma ve Eğitim Merkezinde kamp stajında olan öğrencilerin ziyaret edilip çalışmaların yerinde görülmesi ile son buldu.

Bolu AFAD İl Müdürü Hasan ERDOĞAN yapılan çalışmalarla ilgili olarak “Uzun yıllardır AFAD Deprem Araştırma ve Eğitim Merkezimizde uluslararası bir çalışma yürütülüyor AFAD olarak bu duruma kayıtsız kalamadık ve bu güzel beldeyi yer bilimi bağlamında doğanın bize sunduğu bu imkanları neden daha da çok yer bilimciyle buluşturmayalım diye düşündük.  Türk öğrencilerle yabancı öğrencilerin aynı zamanda da akademisyenlerin kaynaşması, buradaki kamp faaliyetlerine üniversitelerimizin de katılabilmesi, dünyada yer bilimleri açısından incelemeye en müsait alanlardan biri olan Taşkesti’nin dünya akademik camiası tarafından bilinebilmesi gibi pek çok amaç için bir araya geldik. Tüm katılımcılara ve konaklama ile toplantı konusunda desteğini esirgemeyen Taşkesti Belediye Başkanı Saim ÇEVİK’e teşekkür ederim. ” dedi. HABER MERKEZİ
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128