Bilim Koleji’nden muhteşem açılış

Bolu’da eğitim veren Bilim Koleji’nin dün muhteşem bir törenle açılışı yapıldı. Yoğun katılımın olduğu açılış törenine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Bolu Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektör yardımcısı Mehmet Bahar, sendika temsilcileri ve pek çok veli katıldı. Bilim Koleji’nin açılışıyla birlikte lise binasının da temel atma töreni gerçekleştirildi.

Bilim Koleji’nden muhteşem açılış
HABER: FARUK ÇİDEM

Dün renkli görüntülerin de sergilendiği Bilim Koleji’nin açılış töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Tahsin Demirel şunları söyledi; “Eğitim bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, ekonomik kalkınmayı destekleyen, milli ve manevi değerlerimizi koruyup gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan vazgeçilmez bir süreçtir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; “Eğitimdir ki; bir milleti hür, bağımsız şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır yada bir milleti esaret ve sefalete terk eder” özdeyişiyle vurgulamıştır. Çağımızda ülkeler arasında bilgi, teknoloji toplumu olmak ve üstünlük sağlamak amacıyla amansız ve acımasız bir yarış vardır. Ülkemizin bu yarışta başarılı olması ve çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmesinin yolu iyi bir eğitim sisteminden ve bunun doğru bir şekilde uygulanmasından geçmektedir. Bilimin ve aklımızın ışığında fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek bizim kolejimizin amaçlarındandır. Bunun için Bolu’da eğitimde başarıya imza atabilmek adına yola çıktık. Bolu Bilim Kolejinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Okul hakkında bilgi veren ve okulun yapım aşamasında destek olan herkese teşekkür eden Bilim Koleji Kurucusu Orhan Can; “Bolu Bilim Koleji’nin anaokulu, ilkokul ve ortaokul bölümlerimiz 2014-2015 eğitim sezonunda eğitime açılmıştır. 2015-2016 yılı itibariyle lise binamızın temel atma törenini de bugün gerçekleştireceğiz. Okulumuz 10 bin metrekarelik bir arsa üzerine kurulu. 600 öğrencilik kontenjanımız var. Çalışmalarımız ilerleyen süreçte de devam edecek.” Şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİLERE ÖZEL OKUL TAVSİYE ETTİ; “EĞİTİM KARLI BİR İŞ”

Konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Bolu Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, yeni yatırımcılara özel okul yapmayı tavsiye ettiğini çünkü bunun karlı bir iş olduğunu söyledi. Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Kurucu Orhan bey’i geçen sene okulun hazırlıklarını yaparken ziyaret ettiğimizde okulun yetişeceğine inanmamıştık. Ama gece gündüz çalışarak özel okulların açılışının son gününe yetiştirdiler. Özel okullara her alanda % 100 desteğimiz var. Bu desteklerimiz özel okulların devlet okulları ile aynı sayıya gelinceye kadar devam edecek. Bolu’da 10 tane özel okulumuz var. Özel sektör okul yaptıkça devlet okul yapmayacaktır. Devletin sırtından okul yapma yükü de kalkıyor. Özel okullarda okuyan öğrenci velilerine öğrenci başına 3,500 lira yardım yapıyor. Devletin bunu yapmasının sebebi teşvik içindir. Yani özel okullar kalkınsınlar ve yenileri yapılsın diye. Biz de milli eğitim müdürlüğü olarak özel okulların tüm isteklerini geciktirmeden yerine getiriyoruz ve destekliyoruz. Girişimcilere de tavsiye ediyorum. Okul karlı bir iş, yeni yatırımcılar da olabilir. Boluluların okul yapmalarını tavsiye ediyorum ve biz de elimizden gelen desteği veririz.”

“YER ALTI KAYNAKLARIMIZ AZ, YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ LAZIM...”

Özel okulları desteklediklerini söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bolu’da büyük çapta iki tane özel okul açılmasıyla ilgili çalışma başlatılmıştı. Bir tanesi daha temel atmayı başaramadı. Aynı anda Bilim Koleji’yle birlikte başvuru yaptılar ama Bilim Koleji açılışını yaptı. Diğer hala inşaat halinde. Özel sektörün işe girmesinin amacı şu; onlar bir yarışı başlatıyorlar. Sağlık konusunda özel sektör girdi ve hastaneler beş yıldızlı otel haline dönüştü. Hastanelerden hizmet almak isteyenler de çok sıcak bir şefkatle karşı karşıya. Eğitim daha önemli. Eğer eğitimde yarış olursa çok kaliteli gençler yetişir. Bizim yer altı kaynaklarımız çok fazla değil. Bizim sadece yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Bunu da en ciddi anlamda yetiştirecek olan özel okullardır. Devlet ile özel okullar yarışacak ve devlet özel okullara yetişmeye çalışacak. İyi eğitim verilirse özel okullar öğrenci alabilir. Devletin sırtından bir yük aldıkları için özel okulları destekliyoruz” dedi.

Bolu Valisi Aydın Baruş’un açılış törenine katılmaması katılımcıların gözlerinden kaçmadı. Aydın Baruş’un yerine açılışta yer alan Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru; “Eğitim dünyamıza güzel bir okul kazandırdıkları için Bolu Bilim Koleji’ni kutluyorum. Bu tür okulların bir özelliği yabancı dil ağırlıklı olması. Bu okullardan mezun olan çocuklar diğerlerine göre yabancı dilde daha iyi oluyorlar. Eğitim; belli bir sürede insanlarımıza bazı alışkanlıklar kazandırmaktır. Vatanını milletini seven, spor yapan, çevreci, araştırma yapan ve sorgulayan, barışçıl insanlar yetiştirmektir. Ancak böyle çocuklar yetiştirdiğimizde ülkemiz uygar ülkeler arasında yer alabilir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler açılış törenine katılanlara mini bir konser verdiler. Gitar ve keman eşliğinde şarkılar söyleyen minikler protokolden büyük alkış aldılar. Konserden sonra minik öğrencilerin hazırladıklar dans gösterileri ile devam eden açılışta en büyük ilgiyi roman havası oynayan minikler gördü. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın özellikle ilgilendiği minikler gördükleri bu ilgiden mutlu oldular.

Öğrencilerin şovlarıyla programın son bulmasıyla kurdele kesimi yapıldı. Alkışlar arasında kesilen kurdeleyle içeri alınan davetliler ile protokol okulu gezdi. Okul müdürü ve kurucusundan bilgiler alan ve sınıfları gezen Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, okulu beğendiklerini söylediler.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128