Bilimsel Donanımlı Aşçılar Yetiştirmeliyiz

Mengen Aşçılık Lisesinde ortaya çıkan eğitim skandalı sonrası Belediye Başkanı Turhan Bulut önemli açıklamalarda bulundu.

Bilimsel Donanımlı Aşçılar Yetiştirmeliyiz
HABER: Kasım ŞAHİN

Başkan Bulut açıklamasında, Mengen'de eğitim skandalı olarak ortaya çıkan haberi okuduğumda, Belediye Başkanı olarak 35 yıllık bir tarihi olan Mengen Aşçılık Lisemizin milli eğitim müfredatı programında öğrencilerimize Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı dersleri verildiği ve bu konuda öğrenciler üzerine aldığım duyumlara dayanarak bu programa uyulması konusunda görüşler yapıldığını biliyorum. Bu lisede okunmak için çok önemli bir gerekçe var. Bu okul babadan oğula geçen ve Mengen ile özdeşmiş olan aşçılık mesleği bilimsel bir eğitim ile verilmektedir. Bu okulun eğitiminde tek bir amaç var, okulumuzda bilimsel ve donanımlı kişiler yetiştirip onları hayata hazırlamak ve baktığınızda başarı da elde etmişler. Baktığınızda okulumuzdan mezun olan bir çok gencimiz uluslararası alanda müdürlük ve aşçılık yapmaktadır. Bu gençlerimiz gittikleri her ülkede İngilizce konuşuyor. İngilizce bilindiği gibi artık evrensel bir dil olma yolunda. Bu okulda yabancı dil eğitiminin önemsenmesini ve üstünde durulması gerekiyor. Üstüne basarak söylüyorum İngilizce eğitiminin önemsenmesi  gerekiyor. Hatta bana kalırsa, bütün eğitim İngilizce olması gençlerimizin yarınlara daha güvenle gitmesini sağlayacaktır.

Evet hepimiz Müslüman'ız ve Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Ben çocuklarımıza bilimsel bir eğitiminin daha ağırlıklı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun ile birlikte illa bir seçmeli ders verilecekse aşçılık ile ilgili seçmeli dersler konulmalıdır. Ek ders konusunda Bakanlık böyle bir seçmeli ders verilecekse elbette verilebilir fakat idarecilerimiz bu dersleri dolduracaksa bilimsel ve bütünleştirici yönde vermelidir. Duyuyoruz okul öncesi eğitim gören çocuklarımızda bu dersleri görüyor. Başbakanımızın yakın zamanda açıkladığı gerçek ile, yabancı dil dersleri 5. sınıflarda tamamen okutulması sağlanacak. Böylesi önemli bir adım karşılığında yapılanlar doğru değildir.

Bu konuların tamamı Kaymakamımıza intikal etmiş ve onunda gereğini yapacağından eminiz. Mengen bir gastronomi kenti olma konusunda bu kadar iddialı iken, biz burada sertifika programları düzenlemeyi ve yabancı dil eğitimine ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Din eğitimi almak isteyen çocuklarımız zaten mevcutta bulunan İmam Hatip Liselerine gidiyorlar. İlçe eğitim müdürlerine ve okul müdürlerimize buradan sesleniyorum. Böyle kararlar vereceklere, konu hakkında açıklamaları ile birlikte kamuoyuna sunmalarını rica ediyorum. Daha önce yine aynı okulumuzla ilgili başka bir konuda sıkıntı yaşadık bu yüzden ilgili müdürümüzü daha sağ duyulu olmaya davet ediyorum, dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 11:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
nİHAT tARIK
nİHAT tARIK - 4 yıl Önce

Rektör efeindi yetiştirir gastronomi okulu var ya orda. Periferdeki olulları hep fetocularla doldurdu ya yetiştirir. Her şeyin en iyisini yetiştirir. Fetocuları doldurun diye bina yapıyor okul açıyor ama bölüme hiç başvuru olmuyor. 13 tane yeni bölüm kurulmuş neden acaba daha fazla cemaatci almak için mi? alınanlar kim? daha önce nerede çalışmışlar? kimler sınav yapmış? kimler sınav sorularını onlara vermiş? YDS leri varmı? araştırma yapmışlar mı? YOK YOK YOK

SIRADAKİ HABER

banner124