banner120

Bilinçsiz mantar tüketimi Canınıza mal olabilir

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, kulaktan dolma bilgilerle mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmanın kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.  Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut...

Bilinçsiz mantar tüketimi Canınıza mal olabilir

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, kulaktan dolma bilgilerle mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmanın kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi. 

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, sonbahar yağmurlarıyla ormanlık alanlarda yetişen mantarların bilinçsizce tüketildiğini belirterek, zehirli ve zehirsiz mantarları ayırmanın çok zor olduğunu anlattı. Bilinçsiz mantar tüketiminin halk sağlığı açısından ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Arık, ''Doğada yetişen mantarların kesinlikle toplanmaması ve yenilmemesi gerektiği uyarılarına rağmen, halen zehirlenmeler ve ölümler bildirilmektedir. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantar bilimci ayırt edebilir'' diye konuştu. 
     
    
Kulaktan dolma bilgiler kötü sonuçlar doğuruyor
     
     Zehirli mantarların zehirsiz olanlarla aynı tatta olduğuna dikkati çeken Arık, rengi, kokusu ve tadıyla mantarın zehirli olup olmadığının ayırt edilemeyeceğini bildirdi. Seralarda yetiştirilen ve marketlerde ambalajlarda satılan mantarların tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Arık, ''Toplumda zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek için kullanılan fakat bilimsel geçerliliği olmayan birçok yanlış inanış var. Örneğin, 'zehirli mantarlar koparılınca iç kısmı mavileşir, salyangozlar zehirli olanları yemez, çayırda yetişenler zehirsizdir, sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır, mantar iyi pişirilirse zehri kalmaz, gümüş kaşıkla kaynatılırsa zehirli olanlarda kaşık kararır, mantar yoğurt ile yenilirse zehirlemez' gibi birçok inanış var. Tüm bu inanışlar yanlıştır ve birçok insanın mantardan zehirlenerek ölmesine neden olmuştur. Kulaktan dolma bilgilerle, kocakarı masallarıyla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak, çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple siz siz olun, bilmediğiniz mantarı kesinlikle yemeyin.'' Şeklinde konuştu. Zehirli mantarları tüketen kişilerde göz yaşarması, tükürük artışı, terleme, kusma ve karın ağrısı, kramp, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinde küçülme belirtilerinin görülebildiğine de işaret eden Arık, belirtilerin görülmesi halinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına müracaat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124