Bir açıklamada Gıda Tarım İl Müdürlüğünden

Bolu’da yerel bir internet sitesinden yapılan; “Tüberkülozlu etleri yedirmişler” haberiyle ilgili bir açıklamada Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş’tan geldi. Tarafsız yayıncılık ilkesine bağlı kalarak bu açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

Bir açıklamada Gıda Tarım İl Müdürlüğünden
İŞTE O AÇIKLAMA
'Tüberkülozlu Etleri Yedirmişler' başlıklı haber ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün basın açıklaması: 
11 Şubat 2016 tarihli “Bolu’nun Sesi” isimli mahalli gazetede yayınlanan “Tüberkülozlu Etleri Yedirmişler!” başlıklı haberde kurumumuz ile ilgili haksız isnat ve iddialar yapılmıştır.
Konu hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Bolu'da Belediyeye ait Kırmızı Et mezbahanesini sözleşmeli olarak işleten Kuruçay Et Gıda San.Tic.Ltd.Şti.nin faaliyetleri esnasında 28.09.2015 tarihinde kesimi yapılan hayvanlarda sistematik olarak her hayvanın kontrolü yapılırken, yetkili veterinerlerce bir hayvana ait karkas hakkında hastalık teşhisi konmuş ve ertesi gün imha edilmek üzere ayrılan alanda saklanmıştır. Ancak saklanan bu bir adet hayvanın karkasının kaybolduğu yine yetkili veterinerlerce ertesi gün tespit edilmiş ve kurumumuza anında bildirilmiştir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tutulan tutanak ve verilen bilgi çerçevesinde anında olaya müdahale ederek gerekli idari ve teknik işlemleri başlatmıştır. Bu çerçevede;
a) İhmali ve kastı olduğu düşünülen firma hakkında 7.323 TL idari para cezası kesilmiştir.
b)Belediyeye yazı ile bilgi verilerek kiracı işletme hakkında işlem yapılması istenmiş ve Belediye ilgili firmanın sözleşmesini tek taraflı fesh ederek Bolu'daki faaliyetinden men etmiştir.
c)Gerek ihmali olan teknik personel, gerekse ilgili firma hakkında ihmal ve kusurları göz önüne alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
Yukarda ayrıntıları belirtilen ve tek bir hayvanla ilgili olduğu aşikar olan hadise Eylül ayında vuku bulmuş ve müdürlüğümüz gerekli iş ve işlemleri olayın hemen ardından gerçekleştirmiştir. Müdürlüğümüzce halk sağlığını gözeten her türlü kontrol ve anında müdahale uygulamalarını gölgeleyecek şekilde, ayrıca bu tek karkasın piyasaya tüketim için verilip verilmediği ancak savcılık soruşturması sonucunda anlaşılacağı bilinmesine rağmen, aradan geçen 4 aylık bir zaman diliminden sonra konunun gündeme getirilmesi maksatlı ve iyi niyetten yoksun bir yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir. Müdürlük olarak istismarı söz konusu olabilecek her alanda olduğu gibi bu olayda da anında müdahale ederek olayın önüne geçilmiş ve gerekli tedbirler anında uygulanmıştır. Buna rağmen halkımızı endişeye sürüklemek maksadıyla böyle bir haber yapılması her şeyden önce halkımıza ve Bolu esnafına haksızlık ve saygısızlıktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İsmail TAŞ
İl Müdürü

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 18:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
VETERİNER
VETERİNER - 5 yıl Önce

tarim i̇l müdürlüğü bu yaziya göre 3 tane büyük hata yapmiştir. 1 - il müdürlüğü bu hasta hayvani gömerek veya yakarak tutanakla i̇mha etmesi̇ gereki̇rdi̇. 2 - hayvan hangi̇ ahirdan geldi̇ i̇se o ahiri karanti̇naya almasi gereki̇rdi̇. çünkü hastalik o ahirdan gelmi̇şti̇r. hastalik devam etmektedi̇r. 3- bu hastaliğa yakalanan hayvanlarin bedeli̇ni̇n 3/4 ü hayvan sahi̇bi̇ne devlet tarafindan hi̇be edi̇lmektedi̇r. yukaridaki̇ yazida bunlarin hi̇çbi̇ri̇ni̇ yapmamiştir. bunlar büyük hatalardir.

Yorumcu
Yorumcu - 5 yıl Önce

keşke veteriner hekim deselermiş.

SIRADAKİ HABER

banner128