‘BİR ÇOCUK BİR ŞEHİR VE BOLU’

Bolu Bağışçılar Vakfı, İzzet Baysal’ı ve hayırseverlik kültürünü yeni nesillere anlatmak ve yaşatmak için hazırlatmış olduğu ‘Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu’ adlı kitabı, tanıtım toplantısı ile tanıttı ve okullara dağıttı.

 ‘BİR ÇOCUK BİR ŞEHİR VE BOLU’

Haber Merkezi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından yürütülen proje kapsamında hazırlanarak basımı gerçekleşen ‘Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu’ adıl kitabın tanıtımı Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde yapıldı. Tanıtım toplantısına Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, vakıf üyeleri, temel eğitimden sorumlu şube müdürleri ile merkez ve ilçede yer alan okul müdürlerinin katıldı.

İlhan Akın ve Halit Karatay tarafından yazılan kitap, ilk okullarda eğitim gören 4. Sınıf öğrencilerine okutulması ve öğrencilere İzzet Baysal’ın ve onun şahsında hayırseverliği bilen kuşakların yetiştirilmesini sağlamak için oluşturuldu.

Kitap için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, ekonomik olarak büyümenin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş bazı değerlerin de yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirterek, “Biz ekonomik olarak çok şükür kalkınan bir ülkeyiz. Son 10 yılda tüm dünyanın takdiri ile bir mucize yarattık. Şimdi önümüze bir hedef koyduk ve 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapan, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bunları yaparken, hepimizin kaygı duyduğumuz, hepimizin şikayet ettiğimiz bir eksiğimiz var. Biz aynı zamanda medeniyet inşa etmemiz lazım. Bu da sadece ekonomik kalkınmayla olmuyor. Bizim gönülleri de inşa etmemiz lazım. Unuttuğumuz değerleri yeniden kazanmamız lazım. Erdemliliği, hayırseverliği yeniden üstün meziyetler haline getirip takdir edilen hale getirmemiz lazım. Toplumun değer yargılarının değiştiğinden hepimiz şikayet ediyoruz. Belki her şeyi değiştiremeyiz ama herkesin kendi çapında yapacağı işler var. Herkes kendi çabasında bir şeyler yaparsa, bir noktaya geliriz.   Biz az okuyan bir toplumuz. Bu çok küçük yaşlardan alışkanlık ediniliyor. Bunun için çok değil senede her okul gurubuna belirli eserler seçelim, biz bunları temin edelim ve bunu baş ucu kitapları olarak belirleyip, bütün öğretmenlerimizden rica edip, çocuklarımız bu kitapları yıl sonuna kadar okusunlar. Hiç olmazsa onların hayatlarına yön verecek, değerlerimizi ve erdemliliği ifade eden kitapları okutmalıyız. Tam o sırada bu kitabı gördüm” dedi.

İzzet Baysal’ın Bolu’nun en önemli değeri olduğunu ifade eden Vali Zahteroğulları, “Bolu’nun en önemli değeri İzzet Baysal’dır. Yaşantısıyla, disiplinli ve iktisatlı yaşamıyla, hayırseverliği ile her çocuğumuza örnek gösterilecek bir insan. Bu sadece Bolu için değil, Türkiye çapında düşünüyorum. Dolayısı ile her çocuğumuzun İzzet Baysal’ı tanıması, okuması, bilmesi öncelik arz ediyor. Diğer taraftan biz bir turizm bürosu açıyoruz. Şerafettin Abiye dedim ki “Biz bu kitaplardan bu büroya koysak, gelip yer soranlara, dışardan gelen her kişiye bu kitaptan hediye etsek olur mu” dedim, sağ olsunlar kabul ettiler. Çok güzel bir faaliyet. Emeği geçen herkesi kutluyorum” şeklinde konuştu.

Tanıtım toplantısında ayrıca kitabın yazarları İlhan Akın ve Halit Karatay’a, Vali Zahteroğulları ve Başkan Yılmaz tarafından birer teşekkür plaketi verildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128