Bir köyü yok olmaktan kurtaran “SU”

Bolu'nun merkeze bağlı Kuzfındık köyünde meydana gelen yangında zararın büyümesi, köylülerin 1982 yılındaki yangında kazandığı tecrübe ve sonrasında aldığı tedbirler sayesinde önlendi. Köy meydanına yaptırılan yalak tabir edilen su kanalının yapılması köyün yok olmasını önledi. Yangına gelen itfaiye araçlarından bir tanesi olay yerine girince gerekli su bu kanaldan alınarak yangın söndürüldü.

Bir köyü yok olmaktan kurtaran “SU”

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu'ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kuzfındık köyünde 34 yıl önce meydana gelen yangında, 15 evle çok sayıda ahır ve samanlık zarar görmüştü. Bu yangından ders çıkaran köylüler, yeniden inşa ettikleri köyde, her 5 evin arasına bir çeşme, önüne de yalak tabir su kanalı yaptı, sokak girişlerine yangın vanaları yerleştirdi.

Önceki akşam saatlerinde meydana gelen yangında olay yerine ilk ulaşan öncü itfaiye ekibi, diğer ekipler gelene kadar bu havuzlardaki suyu kullanarak yangının daha fazla büyümesini önledi. Evi yanmaktan son anda önlenen köy sakini Sadık Sert,  yaptığı açıklamada, köyde 1982 yılındaki yangında 15 evin kül olduğunu ifade ederek, "O yangından sonra, köyde bulunan her sokak girişine bir yangın vanası koyduk. Ayrıca köyün çeşitli yerlerine önünde küçük havuzlar bulunan çeşmeler yapıldı. Dün geceki yangın bu çeşmeler ve önlerindeki havuzlar sayesinde büyümeden söndürüldü. Eğer o çeşmeler olmasaydı köyde 1982 yılında yaşanan yangından daha büyük bir yangın olabilirdi" diye konuştu.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bu arada, AFAD ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı yetkilileri, köyde yaşanan yangının ardından yaraların sarılması için çalışma başlattı. Yetkililer, köyde hasar tespit çalışmaları yürütüyor, Bolu Belediyesi ile İl Özel İdaresine ait iş makineleri de enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor.

Bolu'ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kuzfındık köyünde önceki akşam saatlerinde çıkan yangında, Durmuş Çiftçi’nin 5 büyük baş hayvanı, bir odunluğu, bir ahırı, bir samanlığı ve römorku, Ahmet-Sadık Sert kardeşlerin 2 evi, bir traktörü, 2 römorku yanarken birde çoban köpeği telef oldu. Yine aynı yangında Mustafa Arslan’a ait bir ev kül oldu. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen köyde SEDAŞ ekipleri de sabah saatlerinden itibaren çalışma başlatarak, kablo yenilime işlemlerini gerçekleştirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 18:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa DEĞER
Mustafa DEĞER - 5 yıl Önce

çok geçmiş olsun...

Rahmi ÇETİN
Rahmi ÇETİN - 5 yıl Önce

mağdur olan vatandaşlara ve kuzfındık köyü halkına çok büyük geçmiş olsun.allah yardımcıları olsun.

SIRADAKİ HABER

banner128