Bir mültecilerimiz eksikti!

Türkiye son aylarda Irak ve Suriye üzerinden gelen mültecilerin akınına uğruyor. Son 2 ayda Suriye’den gelenlerin sayısı 100 bini geçerken Irak’tan gelenlerin sayısı da yüz binlerle ifade ediliyor.   Son...

Bir mültecilerimiz eksikti!

Türkiye son aylarda Irak ve Suriye üzerinden gelen mültecilerin akınına uğruyor. Son 2 ayda Suriye’den gelenlerin sayısı 100 bini geçerken Irak’tan gelenlerin sayısı da yüz binlerle ifade ediliyor.

 

Son yıllarda mülteci akınına uğrayan Bolu’da Irak’lı ailelerin görüntüleri yürekleri burkuyor. Daha önce Sosyal hizmetler ve Çocuk esirgeme kurumu il müdürlüğü tarafından kullanılan şu anda da Bolu belediyesine ait olan prefabrik binayı yapılan tüm uyarılara rağmen kullanan mülteciler pek çok tehlikeye de davetiye çıkarıyor. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Bolu belediyesi yetkilileri Birleşmiş Milletler tarafından kira yardımı yapılan mültecilerin emniyet gözetiminde yaşamlarını sürdürdüklerine dikkat çekerek; “Burada yaşayan Irak’lı mültecileri daha önce defalarca kez uyardık. Buna rağmen mülteciler burada kalmakta ısrar edince zabıta ve polis gözetiminde bu kişileri prefabrik binalardan çıkardık.” Şeklinde konuştular.

 

Mülteciler kapı kilitlerini kırıyor

Yaptıkları tüm kontrollere rağmen mültecilerin kapı kilitlerini kırarak burada yaşamaya devam ettiklerine dikkat çeken yetkililer “Bu kişilere Birleşmiş Milletler tarafından gıda yardımı, ilaç yardımı ve kira yardımı yapılıyor. Bu tür mekânlarda kalmaları ve başlarına bir şey gelmesi durumunda sorumluluk bize ait olacağı için yasal hakkımızı kullanarak mültecilere buralarda kalmamaları gerektiğini söylüyoruz. Buna rağmen mülteciler durumu kavrayamayarak boş buldukları binalarda kalmaya devam ediyorlar.” Dediler.

 

Mülteciler bizleri zor durumda bırakıyor

Mültecilerin yılın 6 ayını Ankara ve İstanbul’da geçirdiğini de vurgulayan Belediye yetkilileri Bazı mültecilerin belediye’ye ait olan tekel binasında da polis gözetiminde kaldığına işaret ederek; “Karaçayırdaki prefabrik bina önümüzdeki günlerde proje kapsamında yıkılacak. Bu tür yerlere sık sık baskın yaparak mültecileri buradan uzaklaştırıyoruz ama onlar bu tip yerlerde kalmaya devam ederek hem hayatlarını riske sokuyorlar hemde bizleri zor durumda bırakıyorlar” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128