“BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ BOLU” KURULUYOR…

Geçtiğimiz yıl ülkemizde milyonların sokaklara döküldüğü ve tarihe “Haziran Ayaklanması” olarak geçen günlerin üzerinden bir yıldan fazla süre geçti. Taksim Gezi Parkı’na Topçu kışlası yapılması için bölgede bulunan ağaçların kesilmesine karşı tepki gösterilmesiyle başlayan gösteriler birkaç gün içinde tüm ülkeye yayılmıştı.

 “BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ BOLU” KURULUYOR…

HABER: FARUK ÇİDEM

Türkiye’de sokak muhalefetinin yeni bir döneme girdiği analizlerinin yapıldığı Haziran Ayaklanması sonrasında ilk olarak 30 Ağustos 2014 tarihinde ODTÜ Vişnelik tesisinde solda birlikte mücadele imkanlarını değerlendirmek üzere toplanan çeşitli akademisyenler, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin temelini oluşturduğu, 19 Ekim Pazar günü yine ODTÜ Vişnelik’te 3.kez toplanılmasının ardından, yerel meclislerde örgütlenen anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist ve gericilik karşıtı bir siyasi cephe hareket olarak Birleşik Haziran Hareketi’nin kurulduğunu ilan ettiler.

 

19 Ekim Pazar gününden itibaren ülkenin bütün il ve ilçelerinde kurulmaya başlanan Birleşik Haziran Hareketi’nin Bolu’da da kurulması için bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları 14 Aralık Pazar günü Bolu il kültür merkezi salonunda CHP milletvekili Gökhan Günaydın, Yurt Gazetesi köşe yazarı-Akademisyen Fatih Yaşlı ve Akademisyen Fevzi Engin’in katılımıyla tüm Bolu’yu davet ettikleri bir kuruluş gerçekleştirecekler.

 

ÇAĞRIMIZDIR

Birleşik Haziran Hareketi, anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist ve gericiliğe karşı aşağıdaki ilke ve amaçlar doğrultusunda harekete geçecek bir halk örgütlenmesinin çağrıcısıdır.

 

- Ülkemizin faşist ve dinci/mezhepçi zorbalığa sürüklenmesine dur diyoruz.

- Emekçi sınıfların insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum edilmesine, taşeronlaşmaya ve  güvencesizliğe karşı, insanca bir yaşamı savunuyor, işçi cinayeti ve katliamlarının önlenmesi için mücadele ediyoruz.

- Piyasacı talan ekonomisine karşı çıkıyor, özelleştirme yağmasına karşı halkçı-kamucu bir ekonomiyi savunuyoruz.

- Dinin siyasal ve toplumsal yaşamı belirlemesine karşı laik ve özgür bir yaşam için bir araya geliyoruz.

- Bölgemizdeki emperyalist boyunduruğa karşı direnen halkların yanında yer alıyor,  ülkemizin Ortadoğu’da savaşa sürüklenmesine karşı barışı savunuyor, bağımsız bir ülke ve kardeşce bir bölge istiyoruz.

- Kürt sorununun çözümünde özgürlük temelinde kardeşlik ve birlikte yaşama iradesine dayalı, adil, onurlu bir barışı ve eşit yurttaşlığı esas alan bir çözüm için güçlerimizi birleştiriyoruz.

- Her tür cinsel ayrımcılığa, şiddete ve baskıya karşı duruyor, kadın cinayetlerine son vermek için harekete geçiyoruz.

- Doğanın tahribine, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın kar amacıyla yağmalanmasına karşı mücadeleyi her alana yayıyoruz.

- Halkın söz ve karar sahibi olacağı Meclisleri her alanda kurup, geliştireceğiz.

Bu amaçlar doğrultusunda sokak ve mahallelerde, işyerlerinde ve okullarda, köylerde ve kentlerde bir araya gelelim. Her yerellikte bir Meclis oluşturalım. Forumlarla kararlarımızı hep birlikte alalım.

- Meclisler yukarıdaki amaçları paylaşan herkese açıktır.

- Yerel Meclisler kendi alanlarında yukarıdaki ilkeler çerçevesinde halkın mücadele aracı ve karar organıdır.

- Yerel Meclisler kendi koordinasyon kurullarını, sözcülerini ve Türkiye Meclisi delegelerini belirler.

- Türkiye Meclisi her yerel meclisten belirlenen temsilcilerle toplanır ve Birleşik Haziran Hareketi’nin ortaklaştırıcı iradesini temsil eder, genel politik doğrultusunu belirler, ülke çapındaki siyasal görevleri, hareketin merkezi temsiliyetini ve koordinasyonunu sağlamak üzere organlar yaratır.

- Yerel Meclislerde ve Türkiye Meclisinde seçilen kurulların üyeleri, sözcüler ve delegeler kendilerini seçenler tarafından her an geri çağrılabilir.

- Birleşik Haziran Hareketi’nin tüm işleyişinde ikna olmaya açık tarafların tartışma ve birlikte üretmeleri yöntemi esastır.

Şimdi bu anlayışla bir araya geliyor, Haziran’da TOMA’ların önündeki direnişimizi, barikatların ardında büyüttüğümüz yeni yaşam filizlerini, umutlarımızı ve hayallerimizi birlikte çoğaltmak için yola çıkıyoruz.

HAYDİ O ZAMAN!

Evimizi, ocağımızı, ekmeğimizi, doğamızı, aşımızı birlikte savunalım. Sokaklarımızı, okullarımızı, derelerimizi, özgürlüğümüzü geri alalım. Bu köhnemiş düzeni zalimlerin başına yıkalım. Eşitlikçi, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, laik, kamucu, dayanışmacı yeni bir toplumsal düzenin kurucu iradesini birleşik direnişimizle inşa edelim. Sokaklarda, Meclislerde, Forumlarda buluşalım.”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
köroğlu
köroğlu - 7 yıl Önce

birlesik darbe örgütü olmasin ? adam olan, yalova için de ayaklanirdi. sizin meseleniz, halk oyu ile değil darbe ile iktidar olabilmek. yoksa halk sizi bu kafa ile yüzyillar boyunca iktidar yapmaz !

Köroğluya cevap
Köroğluya cevap - 7 yıl Önce

bu saçma sapan edebiyatı artık bırakın.bu ülkeyi̇ yöneten i̇kti̇dar hukuk tanimaz kanun tanimaz otoriter baskici bi̇r anlayiş i̇çi̇ne gi̇rerse buna karşi da toplumsal muhalefeti̇n geli̇şmesi̇ de doğal ve demokrati̇k bi̇r haktir.konuyu halk i̇radesi̇ne i̇ndi̇rgeyecek kadar ucuz ve basi̇n yorum yapma

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124