Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı Gerçekleştirildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Daire Başkanlığı Biyoteknoloji Şube Müdürlüğü tarafından AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon’da ‘Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı’ düzenlendi. 23.10.2014 tarihinde düzenlenen “Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı”na İl Müdürlüğümüzden İl Müdürü Vekili Nuri ERİKLİ, ilgili Veteriner Hekimler ve Mühendislerimiz ile yüksek katılım sağladı.

 Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı Gerçekleştirildi

Oturum Başkanlığı’nı Yard. Doç. Dr. Serdar Gözütok’un yaptığı çalıştayda, Doç Dr. Tamer Keçeli tarafından Biyokaçakçılık ve Floristik bakımdan önem, Adem Bilgin tarafından Çevre Diplomasisi ve Biyolojik Çeşitlilik Ekonomisi, Yrd. Doç. Dr. Nursel İkinci tarafından Bolu İli ve Biyoçeşitliliği, Doç. Dr. Alptekin Karagöz tarafından bitki genetik kaynaklarının korunmasına ilişkin Ulusal ve Uluslar arası Mevzuat, Yrd. Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz tarafından hayvanlarımız ve biyokaçakçılığı, Özge Umut Eker tarafından ise Biyoçeşitlilik ve biyokaçakçılık ile ilgili Mevzuat konusunda sunum yapıldı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından Çalıştay da Bolu ve civarının biyoçeşitlilik ve ekosistem açısından çok zengin olduğu dile getirilirken, bu değerin korunmasına yönelik çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Çalıştay da söz alan akademisyenler ise bu zenginliğin bilimsel çalışma yapmak için iştah açıcı olduğu dile getirdi. Bolu’nun 140 adet endemik bitki türüne sahip olduğu ve bu sayının korunarak arttırılmasına yönelik çalışmaların önemine vurgu yapıldı. Öyle ki bir bitki tohumunu çakmak içerisinde çıkarmaya çalışanlar dahi gözlemlenmiştir.

İlaç, gıda, kozmetik, yeni tarım ürünü ve araştırma materyali olarak bitkiler ve hayvanlar kaçırılmaktadır. Öyle ki bir bitki tohumunu çakmak içerisinde çıkarmaya çalışanlar dahi olmuştur. En çok Bolu’da yetiştirilebileceği öngörülen SAFRAN bitkisinin ve endemik kelebeklerin biyokaçakcılığa maruz kaldığı tespit edildi. Biyokaçakcılık ile Bolu’nun ekolojik dengesi başta olmak üzere ekosistem dengesinin bozulduğu; bu nedenle biyoçeşitlilik ve ekosistem zenginliğinin neden olduğu biyokaçakcılığın önlenmesi ve bu konuda farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılarak halkımızı duyarlı olmaya davet edilmesi, bu ve benzeri vakaları JANDARMA 156’ya ihbarının önemle altı çizildi.  

2872 sayılı Çevre Kanunun 9. Maddesinin (a) ve/veya (f) fıkralarına istinaden biyolojik çeşitliliğin tahrip edilmesi ve/veya nesli tehdit veya tehlike altında olan veya nadir bitki ve hayvan türlerine zarar verilmesi halinde aynı kanunun değişik 20. Maddesinin (k) bendi gereğince idari para cezası uygulanmaktadır. Her yıl değişen idari para cezası bedeli 2013 yılı için 33 bin 863 lira olarak gerçekleşmiştir. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER