BİZ İNANIRSAK DE-Ğİ-ŞE-CEK !!!

Onur Ustaoğlu'nun Kaleminden Konuşan yazı...

BİZ İNANIRSAK DE-Ğİ-ŞE-CEK !!!


Yazıyı Özge Nur Dilber’ın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

Bir işe başlarken o işi yapacağınıza inanarak mı başlarsınız? Yoksa ben bunu yapamam diyerek mi başlarsınız? Örneğin ben şimdi bu yazıyı kaleme alırken “ ben bu yazıyı yazamayacağım desem.” Bu yazıyı tamamlaya bilir miyim? Ya da her hafta bana sesleriyle eşlik eden bu yazıları sesli hale getiren arkadaşlarım. Ben bunu okuyamayacağım diye mikrofonun başına geçse bu yazılar sesli hale gelir mi?

Şimdi beni iyi tanıyanlar gülümseyerek “ Onur sen oradayken bu anlattıklarının hiç biri olmaz diyecekler” evet olmaz çünkü yaptığım iş ne olursa olsun. İlk önce o işi yapacağıma kendim inanırım. Tabi böyle olunca yanımdakilerde bu işlerin olacağına inanır ve her şey daha kolay olur. İnsanların bu iş zor yapamazsınız dedikleri işlerin bile üstesinden kolayca geliriz

Bunları size niye anlatıyorum merak ettiniz değil mi? Çoğu zaman bir engellenen olarak sokaklarda gezerken karşılaştığım birçok şeye sinir olurum. Geçtiğimiz günlerde sokakta dolaşırken yine insanların davranışlarına sinir olmuştum ve yapılan davranışı sosyal medyada arkadaşlarımla paylaşmıştım. O davranışları hepimiz az çok biliriz o yüzden burada tekrar tekrar anlatmaya gerek yok.

Neyse işte sosyal medyada yazdıklarımdan sinirlendiğimi anlayan birçok arkadaşım bana mesaj attı. “ sinirlenme bu kadar onlar cahil onun için öyle davranmışlardır diye “ bir iki engellenen arkadaşımda “ Abi sinirlenme böyle olaylar bizimde başımıza geliyor ama bunları değiştiremeyiz demişler “ inanın değiştiremeyiz mesajlarını görünce ben daha da sinirlendim. Çünkü bu olumsuzluklara en başta sesini çıkarması gereken benim gibi engellenen arkadaşlardı fakat onlarda durumu kabul etmişler bana da uğraşma bunlar değişmez diyorlardı.

“Uğraşma değiştiremezsin, uğraşma yapamazsın git evde otur. Hiçbir şeye itiraz etme…” sizi bilmem ama bunlar yani olumsuzlukları kabul etmek, itiraz etmemek hiç bana göre değil. Şunu iyice kafanıza sokun engel sahipleri ve aileleri yaşamdaki olumsuzlukları önüne çıkan engelleri, insanların olumsuz davranışlarını kabul ederse “ bunlar değişmez” deyip itiraz etmezse işte o zaman hiçbir şey değişmez

O yüzden her şeyin değişeceğine ilk önce kendimiz inanmalıyız, bu işi yapamayacağız yerine bu işi yapacağız dersek, olumsuzlukları kabullenmek yerine, olumsuz bir şey gördüğümüzde itiraz etmeyi bilirsek, Etrafımızdaki insanlara kararlı olduğumuzu gösterirsek emin olun birçok şeyi daha kolay hallederiz. En azından ben böyle yapıyorum ve böyle düşünüyorum.

Evet, kimi zaman kendimi Don Kişot gibi yel değirmenleriyle savaşır gibi hissetsem de ne kadar zor olursa olsun. Kim ne derse desin. Bir şeyleri olumlu yönde değiştirmek için olumsuzluklara itiraz etmekten, güzellikler için savaşmaktan asla vazgeçmiyorum. Böyle olunca da en zor işleri bile kolaylıkla hallede biliyorum. Bunu sizlere de öneririm.

Bakın arkadaşlar bu anlattığım şey beklide günümüzde insanların bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları en önemli hatalardan biridir. Çünkü giderek olumlu ya da olumsuz her şeyi kabul eden bir topluma dönüşüyoruz en kötüsü de ben bunu yapacağım bu iş değişecek diye kendimize inanmadığımız, kararlı olmadığımız için hiçbir şeyi düzeltemiyoruz.

Bana bu işler düzelmez diyen engellenen arkadaşlarıma sesleniyorum. Bu işler düzelecek, engeller birer birer kalkacak, sokağa çıktığımızda insanların bizlere olan bakışı değişecek. Yeter ki bizler bunlara itiraz etmeyi bileyim kabullenmeyelim. Unutmayın eğer biz inanırsak ve mücadele eder bunların değişeceğine dair umudumuzu kaybetmezsek, önümüze gelen her tür engeli aşıp dünyayı ve bu ülkeyi engelsiz yaparız bakın şarkısı bile var “ bütün dünya buna inansa bir inansa hayat bayram olsa insanlar el ele tutuşsa birlik olsa şu engeller yok olsa…”

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem Gazetesi….

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128