Biz susarsak çocuklarımız yanar! geleceğimiz yanar!

Bolu Eğitim – Sen Şubesi Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşanan facia hakkında bir basın açıklamasında bulundu. Yaralılara acil şifalar dileyen Eğitim – Sen, hayatını kaybeden yakınlarına baş sağlığı diledi biz susarsak çocuklarımız yanar, geleceğimiz yanar ifadelerini kullandı.

Biz susarsak çocuklarımız yanar! geleceğimiz yanar!

Haber: S. Özge YÜCEL

Bolu Eğitim – Sen Şubesi Adana’nın Aladağ ilçesinde bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangın hakkında bir basın açıklamasında bulundu. Yaralılara acil şifalar ve hayatını kaybeden öğrenciler içinde baş sağlığı dileyen Eğitim – Sen şu ifadeleri kullandı “Biz susarsak çocuklarımız yanar, geleceğimiz yanar. Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan bir kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangında 11’i öğrenci olmak üzere toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 22 öğrenci yaralanmıştır. Eğitim Sen olarak, öncelikle hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralı öğrencilere acil şifalar diliyoruz”

“DİNİ CEMAATE AİT”

Eğitim – Sen Şubesi açıklamanın devamında ise yurdun bir cemaate ait olduğunu vurgulayarak “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu” adı altında faaliyet yürüten özel yurdun bir dini cemaate ait olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Öğrenci velileri, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi sonrasında kapanan köy okullarında okuyan öğrencilerin okumak için Aladağ’a geldiğini belirtmektedir. Aladağ’da bulunan Sinanpaşa Yatılı Bölge Ortaokulu’nun yurdunun yıkılarak daha büyüğünün yapılacağı iddia edilmiş, yurdun yıkılmasının ardından öğrencilerin ilçedeki mülki amirlerin ve belediyenin yönlendirmesiyle bu yurda yerleştirildiği iddia edilmiştir

Kız öğrenci yurdunda çıkan yangının hemen ardından, yangında hayatını kaybedenlerin ve yaralı olarak kurtulan öğrencilerin aileleri başta olmak üzere, hepimizin yürekleri yanarken, yangın ile ilgili olarak hemen  yayın yasağı getirilmiş olması utanç vericidir” dedi.

YARDIM İÇİN GELEN EĞİTİM – SEN GÖREVLİLERİ GÖZ ALTINA ALINDI

Eğitim – Sen Adana Şubesi görevlilerin göz altına alındığını ifade eden Bolu Eğitim – Sen Şubesi “Yurt yangınının boyutlarının belli olmasının ardından bölgede incelemeler yapmak ve yaralı öğrencilerin yakınlarına yardımcı olmak için Aladağ’a hareket eden Eğitim Sen Adana Şube yöneticilerinin   polis tarafından önce engellenmiş, sonrasında zor kullanılarak gözaltına alınmış olması  en hafif ifade ile korkunun ve suçluluğun açık beyanıdır” sözlerini kullandı.

“ÖNCELİKLİ OLARAK SORUMLUDUR”

Bolu Eğitim – Sen Şubesi açıklamanın devamında bu kitlesel cinayetin önünü açanların ölümlerden sorumlu olduğunu vurguladı ve “MEB Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ne göre ortaöğrenim ve yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler için, başka bir ifade ile sadece lise ve üniversite öğrencileri için özel yurt açılabilir. Aladağ “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu”nda çıkan yangında ölen çocukların 11-14 yaşları arasında ortaokul (ilköğretim ikinci kademe) öğrencileri olduğu açıktır. Temel eğitim çağındaki çocuklar için sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmesine rağmen, ortaokul öğrencilerinin bu yurda yerleştirilmesinin önünü açan herkes bu kitlesel cinayetten öncelikli olarak sorumludur” ifadelerini kullandı

“HERKESİN HESAP VERMESİNİ İSTİYORUZ”

Bolu Eğitim – Sen Şubesi bu olayın içinde olma ihtimali bulunan herkesin hesap vermesini istediğini söyleyerek açıklamasını şu şekilde noktaladı “Eğitim Sen olarak, böylesine acı bir olayla yaşamını yitiren öğrencilerin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugüne kadar kamusal, parasız ve nitelikli yurtlar açmak yerine çocukları cemaat yurtlarına mahkum edenlerin ve yurtlarda gerekli denetimleri yapmayarak suç işleyenlerin, bu vahşette ihmali bulunan herkesin hesap vermesini istiyoruz”

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128