“Biz zaten özel eğitim kurumuyuz”

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada SBS' nin önümüzdeki eğitim yılında kaldırılacağı ve dershanelerin de özel okullara dönüştürüleceği belirtildi. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Bolu birey dershanesi kurucu temsilcisi Kutluay Candemir “ Sınavsız bir okul yerleştirilmesi olmaz. Bize ‘dershaneleri özel eğitim kurumu haline dönüştüreceğiz’ diye haber geliyor fakat özel eğitim kurumunun şartları nedir diye sorduğumuzda net bir cevap alamıyoruz. Bu şekilde bakıldığında biz zaten özel eğitim kurumuyuz.” Dedi.

“Biz zaten özel eğitim kurumuyuz”
 Haber; Ayşe Muş

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kalkacağını, dershanelerin kapanacağını bildirdi. Bakan Avcı, çocukların geleceğinin tek bir sınava endekslemenin doğru olmayacağını, bunun hem aileler hem çocuklar açısından ciddi yük oluşturduğunu dolayısıyla çocukların üzerinden bu yükü alacak bir düzenlemenin nasıl yapılacağını tartıştıklarını söylediğini belirtti. Bu konuda belirli bir mesafeye geldiklerini ifade eden Avcı, tek bir sınavın olmayacağını söyledi. Avcı, ''En azından bütün okullar için tek bir sınav olmayacak. Kapısında ciddi yığılmalar olabilecek olan, alabileceğinden daha fazla talebe maruz kalan okullar için ayrı bir sınav, küçük ölçekli bir sınav yapılacak. Ama asıl büyük değerlendirmeyi, müfredatın gereği olarak yapılması gereken sınavlara, sene içerisinde yapılacak olan sınavlara bir disiplin, çeki düzen getirerek sağlamayı ümit ediyoruz'' şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamalara istinaden Bolu Olay gazetesi olarak, Bolu birey dershanesi kurucu temsilcisi Kutluay  Candemir’e, açıklamaların kurumlarını nasıl etkileyeceğini, dershanelerin kapatılıp kapatılmayacağını ve SBS ile ilgili sorular sorduk.

 

“Bir not havuzu oluşturulacak”

 

Bolu birey dershanesi kurucu temsilcisi Kutluay Candemir  “Küçük SBS’ler gelirse özel derse ihtiyaç duyulacaktır. Küçük SBS diye bahsettiğimiz sınav, “açık uçlu” sorulardan oluşuyor ve kod kelimeler belirleniyor. Öğrenciler 4 dersten sınava giriyor ve girdikleri bir dersin sınavı seçtikleri ders ile ilgili oluyor. Geçiş sisteminde öğrencinin dersleri dışında ders dışı etkinlikleri de etkili oluyor. Hocaların verdiği notlar da hesaplanarak bir not havuzu oluşturuluyor. Bu sınava benzer bir sınav 10 Nisan 1997 yılında yapıldı. Bende girdim o sınava, fakat sonuçlar pek iç açıcı olmadığından iptal edilmişti. Büyük ihtimalle bu sınavda öyle olacaktır. Sınavsız bir okul yerleştirilmesi olmaz. Bize ‘dershaneleri özel eğitim kurumu haline dönüştüreceğiz’ diye haber geliyor fakat özel eğitim kurumunun şartları nedir diye sorduğumuzda net bir cevap alamıyoruz. Bu şekilde bakıldığında biz zaten özel eğitim kurumuyuz. Sınav olduğu sürece, müfredat tuttuğu sürece düzen devam edebilir. Değişen bir şey olmaz. Lise,  ilkokul, ortaokul için ayrı ayrı kurumlar olabilir. Küçük SBS olduğu sürece dershanelere ihtiyaç vardır. Çünkü çocuklar bir iki aylık birikimle sınava girecekler. Seçenekli sistem kalkacak onun yerine yazılı sistem gelecek. Küçük SBS diye bahsettiğimiz sınav Kazakistan sınav sistemidir. Bunu uygulamaya çalışıyorlar. Öğrencileri disipline etmek için sınavların gerekli olduğunu düşünüyorum fakat her sene her ay uygulanmamalı bu sınavlar. Çünkü öğrenci artık okuldan bıkıyor. Kendini okula adapte edemiyor.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128