“BİZİM GÖREVİMİZ SİZİN HUZURSUZLUĞUNUZU GİDERMEKTİR”

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, önümüzdeki yıllarda yapılacak Çele Barajı için köylülerin kafalarında yer alan sıkıntılarını dinlemek, soru işaretlerini gidermek üzere Çukurören Köyü’ne gitti.

 “BİZİM GÖREVİMİZ SİZİN HUZURSUZLUĞUNUZU GİDERMEKTİR”

Haber Merkezi

Çukurören köyü ziyaretinde Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, DSİ 52. Şube Müdürü Abdulla Özipek, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer ve diğer yetkililer ile Çukurören Köyü sakinleri ve civarda bulunan 14 köyün muhtarı katıldı.

Vali Zahteroğulları köylüler ile buluşmasında önümüzdeki yıllarda yapılacak Çele Barajı için akıllarında yer alan soruların giderilmesi için geldiklerini söyledi. Akıllarında ne varsa kendilerine sormalarını isteyen Vali Zahteroğulları, devletin her zaman geleceğin planlamasını yaptığını ifade ederek, Çele Barajı’nın daha etüd-proje aşamasında olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise “Bolu’nun geleceğini planlıyoruz. Önceliğimiz Çele Barajı idi. Ancak buraya geldikten sonra sizlerin önerileri doğrultusunda Karadere Sularına eğildik. 150 lt/sn. tahsisi aldık. Bunu artırmaya çalışıyoruz. Şimdiki önceliğimiz Karadere Sularını getirmek. Burası uzun süre Bolu’nun su ihtiyacını karşılayacak. İleride nüfus ne olur bilemiyoruz. Devlet planlamalarda uzun vadeli planlama yapar. İlerde ihtiyaç duyulursa Çele Barajı yapılabilir. Bunu belki ben belki sizlerde göremeyeceksiniz. Barajın yapılması konusunda ben bir şey söyleyemiyorum. Bu konu DSİ ile ilgili. Sizin burası ile ilgili taleplerinizi Sayın Valimizle, Milletvekillerimiz ile ilgili makamlara ulaştıracağız. Sizleri mağdur etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantı sırasında köylüler de baraj ile ilgili çekincelerini belirttiler. Özellikle barajın ilk belirtilen yere değil de daha üst kısma yapılması ile köylerinin ve arazilerinin 4/3’ünün gideceği söylendiğini ve bunun ilk belirlenen yer olan alt tarafa yapılması isteklerini belirttiler. Alt kısma yapılınca daha az zararlarının olacağını ifade eden köylüler, daha sonra ise Vali Zahteroğulları ve beraberindekilerin cevaplarını dinlediler.

Yapılan konuşmaların ardından ise Vali Zahteroğulları, “Yanlış bilgilendirmeler ile huzursuz olduğunuzu gördüm. Bizim görevimiz vatandaşımızın huzursuzluğunu gidermektir. Her türlü duyarlılığınızın sonuna kadar yanınızdayız. Medeni insanlar meselelerini konuşarak çözerler. Hak arayışınızı taktidirler karşılıyorum. Söylenenleri duydunuz. Bugünden yarına bir baraj yapımı yok. Bu ihtiyaç olursa ileriye dönük bir planlama. Yapılan da etüd – plan çalışması. Yeri konusunda talepler ileteceğiz. Ancak fen ve teknik ne diyorsa o olur. Ayrıca bu baraja köylerinin mevcut sularının kesilerek aktarılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Gölet ve barajlar kullanılmayan kış sularını toplayıp ihtiyaç duyulan mevsimlerde kullanmak için yapılır. Sizin gönlünüz rahat olsun. Zaten bu gibi çok büyük yatırımlar hemen olacak işler değil. Biz başkanımızla, Milletvekillerimizle yetkililerle görüşüp sizin yararınıza olan ne varsa onu yaptırmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmenin ardından Çukurören köylüleri köylerindeki bazı sıkıntıları da ilettiler ve talepler ilgililerce not alındı. Daha sonra ziyaret sohbet havasında sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2014, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128