Bölge birinciliğini kaçırdık

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın “Fabrika Üreten Fabrikalar” hedefi ile 15 Kasım 2013 tarihinde ilan ettiği Makina İmalat Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı bu yıl için 27 Mayıs 2014 tarihinde tamamlandı.

 Bölge birinciliğini kaçırdık

2014 yılı mali destek programı kapsamında makine imalat sektörüne yönelik başvuru sonuçlarını değerlendiren Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut; 2014 Yılı Makina İmalat Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Sakarya ilinin en fazla destek alan il olduğunu ifade etti.

70 BAŞVURU ALINDI

Makina İmalat Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında toplam proje sayısı ve verilen destek miktarını da açıklayan Akbulut; “Bu destek kapsamında Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden toplam 70 başvuru alınmıştır. Sakarya ilimizden toplam 28 proje başvurusu alınmış ve Sakarya toplam 14 proje ile en fazla destek alan ilimiz olmuştur. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya ilimize 14 proje için 4.253.998 TL destek verecek olup firmaların sağlayacağı eş finansman ile birlikte toplam yatırım tutarı 8.508.187 TL olarak gerçekleşecektir. Bu yatırımların Sakarya ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MAKİNA İMALAT SEKTÖRÜNÜN MERKEZİ SAKARYA

Dr. Fatih Akbulut; “Bölgede ve özellikle Sakarya ilimizde yatırım, istihdam, bilimsel araştırmalar ve ihracatın yoğunlaştığı, diğer sektörleri harekete geçirmede temel bir rolü bulunan makina sektörü bölgemizin rekabet gücünün artırılmasında öncelik verilmesi gereken sektörler arasında yer almaktadır. Türkiye sanayisi için stratejik sektörler olarak belirlenen otomotiv, enerji, savunma, tarım ve gıda gibi sektörlere yönelik makine imalatının yaygınlaştırılması ve desteklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda makine sektöründe bölgede dikkate alınması gereken düzeyde dış ticaret açığı bulunması ve dışa bağımlılığın yüksek olması bu sektöre yapılacak yatırımların ve verilecek desteklerin önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu önceliklerden hareket ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2014 yılı Mali Destek Programları kapsamında makine imalat sektörünün geliştirilmesine dolayısı ile ihracatın arttırılmasına yönelik destek vermiştir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER