Bölgedeki yaban yaşamı bu müzede

Sahip olduğu yaban hayatı ve bitki çeşitliliği ile insanların ilgisini çeken Mengen Ormanlarının da içinde bulunduğu ekosistemin barındırdığı bitki ve canlılardan oluşan Doğa ve Hayvan Müzesi açıldı.

Bölgedeki yaban yaşamı bu müzede

Haber: C. Kutay Aykan

Türkiye'nin en büyük blok ormanlarını içinde barındıran İlimizin Mengen İlçesi ile Karabük İli Yenice İlçesini kapsayan orman habitatında bulunan unsurların sergilendiği  "Doğa ve Hayvan Müzesi"ne yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor. Karabük İli Yenice İlçesinde açılan Müzede, Yedigöller Milli Parkı, Şeker Kanyonu ve Şirinyazı Tabiat Alanı gibi birçok orman bölgesine has doğal yaşam bileşeni sergileniyor.

100 sıcak noktadan biri;

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olarak gösterilen, Tarım ve Orman Bakanlığının korumasında bulunan kendine has bir mikro klimaya sahip olan bölge ormanlarında doğal şekilde telef olan kuş ve yaban hayvanları tahnit yöntemi ile doldurularak müzede sergileniyor. Ihlamur Teras’ın ardından Şeker Kanyonu'nda yer alan mesire alanında 20 gün önce BAKKA desteği ile hizmete giren müzede yaban hayatının yanı sıra genetik özelliklerinin devamlılığının sağlanması ve eğitim amaçlı çalışmalar için kurutulan bitki ve ağaç türlerini doğaseverler yakından inceleme şansı buluyor.

Devrek, Mengen, Yenice;

Çevreleri iki ila yedi metre, boyları ise 18 ila 30 metre arasında değişen Istıranca meşesi, Bolu fındığı, porsuk, Kafkas ıhlamuru, dağ karaağacı ve akçaağaçlarıyla açık hava müzesi konumunda olan Bölge ormanları, Kavaklı, Şimşirdere, Çitdere, Kızılkaya, Karakaya ve Göktepe bölgelerinde yürüyüş ve bisiklet parkurları ile doğaseverlerin vazgeçilmez rotalarından biri. Yenice İlçesi Şeker Kanyonu'na gelen yerli ve yabancı turistler bir taraftan doğa yürüyüşleri ve kanyonun derinliğinde kamp ortamının tadını çıkarırken, bir taraftan da müzeye gelerek içlerinde nesli tükenmeye yüz tutmuş türlerin de bulunduğu yaban hayatını yakından tanıyor.

İşletmeci Hayrettin Karayel;

Müze işletmecilerinden Hayrettin karayel, Yenice ormanlarının Türkiye’nin en büyük blok ormanlarından ve dünyanın korunması gerekli 100 sıcak bölgeden birisi olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin fazla olduğunu söyledi. Karayel, müzenin içerisindeki hayvanların Milli Parklar’dan alındığını ve tamamen kendi doğallığında telef olmuş yaban hayvanlar olduğunu kaydederek, “İlçe genelinde çok fazla hayvan çeşitliliği var. Kaymakamlık ve BAKKA desteği ile yapılan proje ile bölgede yaşayan hayvanları yerli ve yabancı turist misafirlerimiz için sergiliyoruz. Bunun yanı sıra burada yürüyüş ve bisiklet parkuru, kamp, mesire ve restoran alanlarının olması ilgiyi de çok arttırıyor. Hafta sonu özellikle yoğun ilgi var. Bu hafta Rus grubumuz vardı. Yenice ormanları dünyaca biliniyor ve buradaki yürüyüş parkurları da bu bakımdan yoğunluk oluyor” dedi.

Karayel, müzenin 20 gün önce hizmete girdiğini ve hafta sonları binin üzerinde ziyaretçinin bölgeye geldiğini kaydederek, Yenice ormanlarına renk değişimini görmek isteyen doğaseverleri beklediklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 23:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124