Bolu artık geleceğe hazır

BTSO’nun aylık meclis toplantısına katılan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.   Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın...

Bolu artık geleceğe hazır

BTSO’nun aylık meclis toplantısına katılan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın aylık olağan meclis toplantısına katılarak Bolu Belediyesi’nin çalışmaları hakkında görsel bir sunum eşliğinde bilgiler verdi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen sunuma Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu ve oda yönetim kurulu üyeleri katıldı. Programda ilk olarak Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu tarafından odanın yürüttüğü faaliyetlerle ilgili yönetim kurulu üyelerine bilgiler verildi. Oda Başkanı Semercioğlu’nun konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz göreve geldiği günden bu yana Bolu Belediyesi’nde hayata geçirerek vatandaşların hizmetine sunduğu projeler ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

“Şebekemizi tamamen yeniledik”

    Konuşmasına mübarek Mevlit Kandili dolayısıyla tüm İslam aleminin ve salonda bulunanların kandilini kutlayarak başlayan Başkan Yılmaz “Belediye Başkanı olduğumda içme suyunu yer altındaki kuyulardan çekiyorduk ve Çaygökpınar’dan gelen suyla birleştirip şehre veriyorduk.  İlk olarak suyla ilgili Gölköy Barajı’nı devreye geçirmek için çalışmalara başladık. Önce temiz su arıtma tesisi projesine başladık. Ana isale hattını Gölköy’den pompalarla basarak arıtmaya, oradan da şehre veriyoruz. Bizden önce üç bin tonluk Bolu’nun deposu varken şu anda sadece temiz su arıtma bölgesinde 7 bin ton, aşağısında 17 bin ton ve 3 bin tonda ilave deposu var. Temiz su arıtma tesisi devreye girdikten sonra ölçümleri de koyduk ve baktık ki şehre verdiğimiz suyun %57’si kayıp. Bunun önüne geçebilmek için şebekemizi yenilemeye karar verdik ve sıfırdan bir içme suyu şebekesi çektik. İkinci olarak 81 tane çeşmeye dağılan kökez suyu şebekemiz var. Üçüncü şebekemiz ise Avrupa da düşüncesi olan, Türkiye’de ise hiçbir ilimizde olmayan kullanma suyu şebekesi çektik. Bu suyu da park ve bahçelerimizi, ağaçlarımızı, itfaiyemizin ihtiyaçlarını karşılamada ve camilerimizin tuvaletlerinde kullanacağız. Birde yağmur suyu ile kanalizasyon suyunu tamamen ayırıyoruz. Bu çalışmayla da yağmur yağdığı zaman meydana gelen taşkınların önüne geçmiş olacağız” dedi.

“Sanayi olan yerlere ayrı hat döşedik”

     Katılımcılara kolektör hattı çalışmaları ile ilgilide bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Kanalizasyon olarak sadece şehir bünyesinde ki çalışmalarla yetinmedik. Bolu’dan Abant’a kadar gittik. Bolu’dan Tepe Karakolu’na kadar ulaştık. Yine Bolu’dan Bolu Dağı Polis Evi’ne kadar olan bölüme kadar gittik. Sanayi olan yerlerde ayrı hat döşedik. Biz bu çalışmaları yaparken büyüksuda artık yüzülebilecek, balık tutulabilecek değimimizde birileri tarafından dalga geçilmişti bizimle. Şu anda geldiğimiz nokta olarak büyüksu da balık tutabilir ve yüzebilirsiniz” diye konuştu.

“İmar planlarını uygun hale getirmeye çalışıyoruz”

    Konuşmasında şehirde imar şablonunu oturtturmak içinde ciddi çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Yılmaz,  Mevcut imar planlarını her yerde uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca Bolu’yu da İzzet Baysal Caddesi’nden bağımsız hale getirmeye çalışıyoruz. Burada başlattığımız çalışmalarla İzzet Baysal Caddesi son şeklini alıyor. Kent Meydanı’nın da ihalesi yapıldı. İnşallah bu yılsonuna kadar herkesin beğeneceği bir yer haline dönüşecek. Kültür Park projesi ile de tüm dünyanın en büyük problemlerinden bir tanesi olan otopark problemini çözeceğiz. Yılsonuna kadar bitirmeyi düşündüğümüz proje ile birlikte bin araçlık otoparkımız olmuş olacak” şeklinde konuştu.

“Sıkıntılı yerleri tespit edip yıkacağız”

    Hükümetin Türkiye genelinde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarını da Bolu’nu en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “ Kentsel dönüşümle ilgilide şunu söylemek istiyorum deprem bu dönüşüm için bir şanstı bunu iyi değerlendiremedik. Ama şu anda ilk defa hükümetimiz depremde zarar görme ihtimali olan yerlerde kentsel dönüşüm projesi başlatarak bütün riskli binaları yıkma ve yenisini yapma kararı aldı. Bu kararı dünyada alabilmiş bir başka ülkede yoktur. Bizde kentsel dönüşüm içinde okullarımızın tamamını revize edeceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Sıkıntılı yerleri tespit edip tamamını yıkacağız” diye konuştu.

 

Halkımıza ne kadar teşekkür etsek azdır”

     Yol çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Çevre yolları olarak da ilk defa çevre yollarını kendi imkanları ile yapan belediye Bolu Belediyesi’dir. Yol konusunda birçok yerde çalışmalar yaptık. Bu konuda da vatandaşlarımız bizi sonuna kadar desteklediler. Halkımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Dünyada ve Türkiye’de istimlâk etmeden bahçelerine kadar girilen bırakın bir ili ülke ve insan bulamazsınız” dedi.

 

“Tarihi çeşmelerin tamamını restore ettik”

  

Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine Bolu Belediyesi’nin yürüttüğü diğer çalışmalar ile ilgili de kısa kısa bilgiler veren Başkan Yılmaz, “ Bolu da tarihine sahip çıkan tek Belediye biziz. Bizden önce hiç kimse diyemez ki şurada bir tarih vardı ben bunu yaşattım. Bolu da tarihi çeşmelerimizin tamamını restore ettik. Ama bizi Bolu da tarihi katleden adam olarak ulusal medyada ve mahkemelerde biliyorsunuz sıkıntıya soktular. Kültürel çalışmalar konusunda bizden önce bir kitap bile yokken şuanda 25 kitaba çıktık. 4 tane cd yapmışız türkülerimizle ilgili. Bolu’da aç ve açıkta kimse kalsın istemiyoruz. Bu sorunlarımızı da İmarethane Sosyal Tesislerimiz vasıtasıyla tamamını çözüyoruz. İnşallah bir fitness salonu yapıyoruz.  Bu çalışmada büyük şehir ölçeğinde bir çalışma.  Yine bütün camilerimizdeki tuvaletlerimizde sıcak su bağlantılarını tamamladık. Bütün camilerimiz temizliklerini ayda bir normal şekilde, yılda bir de iç dış yıkama ve tamirat şeklinde yapıyoruz. Engelli vatandaşlarımız hasta ziyaretlerimiz ve bunların çözümleri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu konuda da çok daha iyi bir noktaya doğru gideceğiz” şeklinde konuştu

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124