Bolu Ayakta, Hükümet Uyuma!

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da binlerce kişi günlerdir hükümete olan tepkisini ortaya koyuyor. Dün İzzet Baysal caddesinde yürüyen ve çoğu lise öğrencisinden oluşan 1000 kişilik grup başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’i istifaya davet etti.

Bolu Ayakta, Hükümet Uyuma!
 İstanbul’da başlayan gezi parkı eylemleri yurdun dört bir yanında karşılık buldu. Cumartesi günü yaklaşık 10.000 kişi İzzet Baysal Caddesinde yürüyerek hükümeti protesto etmişlerdi. Pazartesi günü ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri ile Bolu’nun çeşitli okullarında öğrenim gören lise öğrencileri Bolu valiliği önünde buluşarak Bankalar meydanına kadar yürüdüler.Protesto eylemine AİBÜ’ lü öğretim üyeleri, sivil toplum örgütleri,sendika ve siyasal partilerin destek verdiği gözlemlendi.Protestoculara giydiği “feda” tişörtüyle dikkat çeken CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı’da katıldı.Tertip komitesi adına konuşan Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin “Halkın Mücadelesi Karşısında Hiçbir Güç Duramaz” diyerek sözlerine başladı.Yenin;”Türkiye son birkaç gündür tarihinin en önemli dönemlerinden birisini yaşıyor. Taksim Gezi Parkı`na AVM yapılması için girişilen tahribata karşı başlatılan protestolar, polisin halkın canına kast eden saldırıları sonrasında dalga dalga ülkenin dört bir yanına yayılmıştır. Halkın, iktidarın ve Başbakan`ın saldırgan ve dayatmacı girişimlerine karşı yıllardır biriken öfkesi, son birkaç gün içinde halkın taleplerini dikkate almayan hükümete ve yönetim tarzına karşı kitlesel tepkilere dönüşmüştür. Son dört beş gündür süren protestoların vesilesi olan Taksim Gezi Parkı`na AVM yapılmasına bu kadar geniş bir şekilde karşı çıkılmasının temel nedeni, uzunca bir zamandan beri, toplumun değişik kesimlerinden gelen talepler karşısında AKP Hükümetinin ve özellikle Başbakanın kibriyle desteklediği polis şiddeti, kaba kuvvet, gaz, cop, su, panzerli saldırılarla yanıt vermesi, artık insanların tahammül sınırlarını zorlamış ve kitlesel bir tepkiye dönüşmüştür.” Diye konuştu.

Faşist uygulamalara sessiz kalamayız

 

 “Ülkenin dört bir yanında yaşanan polis şiddetine karşı halkın gösterdiği ve giderek yaygınlaşan tepkiler, son yıllarda şiddetlenen baskıcı ve faşizan uygulamaların bir yönetim tarzına dönüşmüş olmasına karşı verilmiş güçlü bir yanıt olarak görülmelidir.” Diyen Yenin; “Halkın en küçük hak arama eylemlerine şiddetle karşılık veren, en temel sendikal faaliyetleri suç kapsamında değerlendirip sendikalara baskın yapmayı ve üyelerini tutuklamayı marifet sayan, yasal grevlerin bile hayata geçirilmesini engellemek isteyen, halkın en doğal yaşam alanlarını bile sermayenin hizmetine sunmaktan geri durmayanların halkın gittikçe kabaran öfkesi karşısında daha fazla direnmesi mümkün değildir. AKP hükümetinin 10 yılı aşkın bir süredir toplumun örgütlü kesimlerine yönelik saldırılarının yanı sıra gittikçe şiddetlenen acımasız yönelimlere rağmen halkın günlerdir gece gündüz demeden yaşam alanlarına sahip çıkmak için sokaklardan ayrılmayışı yeni bir mücadele dönemine girildiğini göstermiştir. Türkiye`de emekçiler ve halkın geniş kesimleri sadece çalışma hayatına yönelik saldırılara karşı değil, doğa ve bir bütün yaşam alanlarına yönelik her tür otoriter, faşist uygulamaya karşı sessiz ve tepkisiz kalmayacağını ve mücadelesini yükselteceğini göstermiştir.” Şeklinde konuştu.

 

Başbakan istifa etmeli

 

Yenin sözlerini; Kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına, kamusal alanları piyasalaştırmaya, sermayeye peşkeş çekmeye dayanan kentsel yıkım ve rant projelerine izin vermeyeceğiz. Emek ve demokrasi güçleriyle birlikte halka yönelen her türlü faşist saldırı ve baskılara karşı mücadeleyi esas alarak siyasi iktidara gerekli yanıt verilecektir. Başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri Bakanı, Valiler ve Emniyet Müdürleri`nin derhal istifa etmesini,· Birçok ilde gözaltında tutulan binlerce kişinin serbest bırakılmasını,· Halkı aşağılayan, ötekileştiren, yoksullaştıran, haklarını gasp eden politikalardan vaz geçilmesini,· Uzun süredir yürütülen piyasacı, muhafazakâr ve otoriter uygulamalara son verilmesini, Çoğunlukçu değil, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye`nin kurulması mücadelesi önünde engel olan tüm mevzuatın değiştirilmesini istiyoruz!” şeklinde sonlandırdı

 


Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2013, 21:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
ist14bolu
ist14bolu - 7 yıl Önce

yillardir uyuyorsunuz da haberiniz yok.. sözde hükümete uyuma diyorsunuz..

SIRADAKİ HABER