Bolu Belediyesi’nden Türkiye’de bir ilk daha

Türkiye'de Belediyecilik anlamda ilklere imza atmaya devam eden Bolu Belediyesi, bu anlamda bir ilke daha imza atarak Alpağutbey Mahallesi'ne ‘Nilüfer ve Bonsai Ağacı Üretim Parkı’ kuracak.

Bolu Belediyesi’nden Türkiye’de bir ilk daha

Bolu Belediyesi, yepyeni bir proje ile yeniden Türkiye genelinde adından söz ettirmeye hazırlanıyor. Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek ve yine Türkiye’de tek olacak yeni projenin adı ise ‘Nilüfer ve Bonsai Ağacı Üretim Parkı’ projesi. Proje, Alpağutbey Mahallesi Ressam Orhan Ersoy Sokak’ta toplam 7.300 m2’lik dev bir alanda yapılacak. Parkın tam ortasında her birisi 290 m2’lik dört ayrı havuzdan oluşan 1.160 m2 büyüklüğünde ‘Nilüfer Havuzu’ yer alacak. Havuzun içerisinde nilüfer türlerine göre içeriden farklı yüksekliklerde 104 ayrı bölüm bulunacak ve her nilüfer türünün yeri maksimum boyuna göre belirlenecek. Havuzların suyu ise park alanında bulunan yeraltı sularından sağlanacak. Park alanında bulanan yeraltı suları toplanarak önce parkın kuzeydoğusunda bulunan alabalık havuzunu ve sonra da nilüfer havuzunu dolduracak. Kalan su ise parkın Güney Batısında yapılacak olan 50 tonluk yeraltı su deposunda toplanacak. Parkın kurulacağı arazinin %6’lık bir eğime sahip olması sayesinde ise su akışları elektrik enerjisi harcamadan sağlanacak.

PARKIN İÇERİSİNDE ÇOCUK OYUN GRUBU, FİTNES ALETLERİ VE KAFETERYA OLACAK

Parkın içerisinde 100 m2 büyüklüğünde ayrı bir alan Bonsai Ağacı üretim merkezi olarak kullanılacak. Doğal ortamını insanların yarattığı minyatür ağaç şekli olan Bonsai Ağacı için sera etkisi yaratılması ve ışıktan daha fazla faydalanmak amacıyla ağaçların yer alacağı kısım cam tavan olarak tasarlanmıştır. Ayrıca parkın içerisinde diğer parkların tamamında bulunan 380m2’lik çocuk oyun grubu ve fitnes aletleri ile 144 m2’lik kapalı ve 115 m2’lik pergule altı açık alana sahip bir kafeterya da yer alacak. Park, Gallicas, Flarıbunda, Menekşe gülü, Okka gülü gibi çok çeşitli gül türlerinin de dikimi yapılarak görsel olarak süslenecektir.HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128