Bolu “Bütünşehir” Oluyor, 3 Belde Kapanıyor

Hükümetin yeni büyükşehirler yasasının ardından 'bütünşehirler yasası' için çalışma yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, 51 il “Bütünşehir” olacak, şayet bu uygulama gerçekleşirse 2019 yılında Bolu “Bütünşehir”e geçecek ve ilimizin Karacasu, Gökçesu ve Taşkesti beldeleri de Bütünşehir sınırları içersine girerek belde belediyeleri kapanmış olacak. Karacasu’nun Bolu Belediyesi’ne, Taşkesti’nin Mudurnu Belediyesi’ne ve Gökçesu’nun ise Mengen Belediyesi bağlanması gündeme geliyor. Konu hakkında özel olarak görüştüğümüz Karacasu Belde Belediye Başkanı Celal Beydili, yasanın kabul edilmesi halinde Karacasu’nun zarar göreceğini söyledi.

Bolu “Bütünşehir” Oluyor, 3 Belde Kapanıyor
 Haber: Kasım ŞAHİN

Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti, Meclis'e sunacağı 'bütünşehir' diye adlandırılan yasa üzerinde çalışmaya başladı. Son düzenlemeyle sayıları 30 olan büyükşehirler dışında kalan tüm şehirleri kapsayacak olan 'Bütünşehir' düzenlemesinde Adıyaman ve Ağrı pilot il olacak ve uygulama ilk olarak bu illerde hayata geçirilecek.

Düzenleme Meclis'ten geçerse 2019'da yapılacak yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak.
Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.

AMAÇ HİZMETİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK

Önümüzdeki yılda uygulamaya konulması beklenen düzenlemeyle hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.

DÜZENLEMEYLE BÜTÜNŞEHİR OLACAK 51 İL

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

KARACASU ZARAR GÖRÜR

 

Bolu Belediyesi’nin Bütünşehir olması ve 3 beldenin de kapatılması ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Karacasu Beldesi Belediye Başkanı Celal Beydili, çarpıcı açıklamalarda bulunarak, “Karacasu Beldesi Bolu Belediyesine bağlanması durumunda Karacasu halkı zarar görür” diye konuştu. Beydili, açıklamasının devamında şunları söyledi; “Herkesin geçtiği köprüden biz de geçeriz. Tabi öyle bir kanun çıkarsa yapacak bir şey yok kanunlara, nizamlara saygı göstereceğiz. Yani Türkiye genelinde eğer böyle bir kanun çıkarda meclisten geçerse bu konuda yapacak bir şey yok. Bu durum Karacasu'ya fazla bir artısı olmaz. Yani böyle bir şey olursa Karacasu'da olacak firma, şirket yani bunlar otel yapar, pansiyon yapar. Onlarında Karacasu'da çalışan olur mu? Karacasu'da haliyle çalışacak kalifiyeli çalışan eleman şu an yok. Buraya gelecekler kendi ekibiyle gelir bence. Çokta bir şey değişmez. Daha doğrusu burada halkın açısında pekte iyi olmaz çok kaybı olur. Çünkü Karacasu beldesinde yaşayan vatandaşın genelde yüzde 75'i tarımla geçiniyor. İki tane yaylamız var, hayvancılık var. Yani belde de olsa hayvancılığı bitiremezsin bitirdiğin zaman yanlış yaparsın. Çünkü vatandaşın durumu belli yaylaya çıkıyor, hayvancılık yapıyor. 3 kuruş para alıyor yağından, sütünden bir şeyler satıyor ki çoluğunun, çocuğunun, torununun dershane parasıydı, servis parasıydı, harçlığıydı bunları karşılıyor. Haliyle bu konuda belde de yaşayan vatandaşlar açısından sıkıntı olacaktır. Karacasu zarar görür” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 20:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
timuçin esen
timuçin esen - 5 yıl Önce

belediyemiz daha şehir merkezinde bulunan sanayi sitesi,hurdacılar,yem fabrikaları vb.gibi işletmeleri yıllardır şehir dışına taşıyamadı karacasu beldesinin sorunları ile nasıl ilgilenecek güldürmeyin bizi.

Yüksel YAZÇİÇEK
Yüksel YAZÇİÇEK - 5 yıl Önce

benim anladığım kadarıyla doymadılar sıra karacasuda afiyet olsun hayatımın yarısını karacasuda yaşadım yaşadığım süre içinde bolu belediyesine bağlı idi nalburlar kapalıydı o zamanlar bir çivi bile çakmadılar bolu merkezi ne hale götürdüğü gördük berbat olmuş yazık her taraf otoparka dönüşmüş ne boluspor'a yarşım adı altın'da başkan sen boşluğu doldur ( ...........) herkes senden duysun % kaç

SIRADAKİ HABER