Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi hayata geçti

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından ortaklaşa “Coğrafi İşaret ve Markalaşma Yolunda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi “ hayata geçirilmiştir.

Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi hayata geçti

Haber: Aysun Beykoz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında 2017 yılında Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından ortaklaşa “Coğrafi İşaret ve Markalaşma Yolunda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi “ hayata geçirilmiştir. Proje neticesinde Bolu Civril Ayşe Fasulyesine coğrafi işaret alınacak olup yöre halkının bildiği eşsiz tat Markalaşma yolunda önemli bir yol kat ederek Bolu'ya artı değer katacaktır. Proje; 29 kadın çiftçi eşliğinde yaklaşık 7 dekar alanda uygulanmış olup 2 yıl sürecektir.  Projenin son aşamasında ise; projenin etkinliğini görmek kuru fasulye verimini göstermek amacı ile Çampınar Köyünde tarla günü düzenlenmiştir. Düzenlenen etkinliğe İl Müdür Vekili Fahri Tetik, Ziraat Odası yetkilileri, Bolu Bağışçılar Vakfı yetkilileri, Şube Müdürleri, Muhtarlar, ilgili teknik personel ve 29 gönüllü üretici kadın çiftçi katılım gösterdi.   Ülkemizin küçük ama güzel şehirlerinden biri olan Bolu denince akla coğrafi konumu eşsiz, doğası harika, toprakları bereketli insanları mert ve çalışkan olan şehir gelir. Fakat bunların yanında Bolu, Bolu’lular haricinde pek çok kişinin bilmediği yöresel zenginliklere sahiptir. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi’de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

“BOLU’LU ÇİFTÇİLERİMİZE HARİKA DENEBİLECEK BİR SEÇENEK OLARAK YER ALMAKTADIR”

Tarla gününde konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Fahri Tetik; “Bolu Civril Ayşe Fasulyesi, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram tarafından üzerinde itina ile yıllardır çalışılmış bir değerdir. Biz de İl Müdürlüğü olarak Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile fikir ve bilgi birliği içerisinde Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin yaygınlaşması, Markalaşması ve Coğrafi işaret alması adına bir proje gerçekleştirdik. Koordinesi KTV  (Koordinasyon ve Tarımsal Veriler) Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ve BÜBS Şube (Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı) Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen ve iki yıl sürecek bir çalışmaya start verdik. Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesinin; Bakanlığımızın insan odaklı çalışma anlayışı çerçevesinde pozitif ayrımcılığa tabi tutulan kadınlarımız tarafından gerçekleştirilecek olması da artı bir mutluluk kaynağıdır. Bu bağlamda başta üreticilerimiz olmak üzere üzerinde uzun yıllar çeşitli denemeler yapılarak seleksiyon uğrattığı Bolu Civril Ayşe Fasulyesi tohumlarını hibe eden Şerafettin Erbayrama’a teşekkür ederiz.  Alınacak coğrafi işaret ile bir çorum leblebisi, Malatya kayısısı gibi Civril Ayşe denince akla gelen yer Bolu olacaktır. Bakanlığımız coğrafi işaretli projeleri önemsemekle birlikte her türlü desteği vermektedir. Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe Ekdioğlu koordinatörlüğünde ekimi, takibi ve teknik desteği yapılan Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin verimi tahmin edilenin çok üzerinde gerçekleşerek dekara yeşil(taze) ve (yarı kuru) iç fasulyede 1037 kg. olmakla beraber buna ilave olarak şu anda bitki üzerinde bulunan kuru fasulye verimi de eklenecektir. Tahmini, kuru fasulye verimi 550-600 kg/da arasında beklenmektedir. Bu da patatese alternatif arayışında olan Bolu’lu çiftçilerimize harika denebilecek bir seçenek olarak yer almaktadır.  İnşallah önümüzdeki yıl 7 dekar olan ekilişi 50 dekar seviyelerine çıkarma sözünü de koordinatörümüzden aldıktan sonra emeği geçen paydaş kurumlarımıza ilgili şube ve personelimize, gönüllü yetiştirici bayanlarımıza, ve organizasyonda bizleri misafir eden Çampınar köyü muhtarı ve sakinlerine canı gönülden teşekkür ederiz. Uygulama alanımızı gezdikten sonra Bolu Civril Ayşe fasulyesinin tadına da bakarak projenin başarısını hep birlikte göreceğiz. Bolu’muza lezzeti, tadı, verimi ve bereketiyle hayırlı olmasını dilerim” dedi.

“ŞERAFETTİN BEY VERİM RAKAMLARINI DUYUNCA ÇOK MUTLU OLDU”

Proje hakkında konuşan Bağışçılar Vakfı Sekreteri Öznur Akkaya; “Beklentilerimizin çok üzerinde bir verim ile karşılaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Şehir dışında olması sebebiyle katılamayan Şerafettin Bey verim rakamlarını duyunca çok mutlu oldu. Hepinizin bildiği gibi kırsalda bu vb. projelere katkı sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Bu bağlamda Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde başta Sayın İl müdür Vekili Fahri Tetik, Proje koordinatörü Ayşe Ekdioğlu olmak üzere özveri ile emek veren gönüllü yetiştiricilerimize teşekkür ederiz” dedi.  

“TARLA RUTİN KONTROLLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILMIŞTIR”

Projenin Koordinatörlüğünü yapan Ayşe Ekdioğlu; “Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram'ın üzerinde itina ile durduğu Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Tohumları 8 farklı köyde 29 kadın çiftçimize ait parseller belirlenerek toprak numuneleri alınmış tohumların ekimi gerçekleştirilmiştir. Kadın çiftçilerimiz teknik gezi kapsamında Adana’ya götürülerek, TAYEM'de üç gün süreli "Etkin ve Verimli Sulama Eğitimi" verilmiştir. Sulamayla ilgili teknik gezi ve Konya Tarım Fuarına katılımları da sağlanmıştır. Yine projeye katılacak olan 29 kadın çiftçimize Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapılarak izlenmesi gereken yol haritasının detayları aktarılmış, ekim zamanı, gübreleme, vs. konuşlarında bilgi verilirken önergeler dışında hareket edilmemesi hususlarına dikkat çekilmiştir. Bitkinin tohumdan mahsule kadar yapılan işlemleri kayıt altına alınmış, tarla rutin kontrolleri düzenli olarak yapılmıştır. Projenin başarıya ulaşması adına emeklerini gönüllülük esasına göre yürüten yetiştirici bayanlarımıza şahsım ve kurumum adına teşekkür ederim” dedi. Konuşmaların ardından 29 gönüllü bayan çiftçimize aldıkları eğitime dair katılım belgeleri törenle verildi. Belge dağıtım töreni sonrası uygulama alanı gezilirken bitki üzerinde mahsul hayranlık ve memnuniyetle karşılandı. Önümüzdeki dönem için birçok çiftçinin ekim talebi ise projenin ulaştığı başarının bir resmi olarak hafızalardaki  yerini aldı.  Uygulama alanı gezisinden sonra ise yetiştirilen mahsulün sunum ve tadım kısmına geçildi. Lezzeti ve aroması ile damaklarda fark yaratan Bolu Civril Ayşe tohumdan kaşığa her aşamada başarısını sürdürdü. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2017, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128