Bolu da Turizm patlaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun, Bolu'yu ziyaretinde gündeme gelen ve 2016 yılında doğa turizmi konusunda Bakanlığın bir eylem planını hayata geçireceğini ve bu çalışmanında Bolu'dan başlayacağını açıklamasının ardından Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Bolu İli Tabiat Turizmi Uygulama Eylem planının taslak çalışmasının sunumu yapıldı.

Bolu da Turizm patlaması

Bolu Valiliği Yedigöller Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya  Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcıları Ayhan Kartlı ile Mustafa Özsoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Orman ve Su İşleri 9.Bölge Müdürü Erdem Karaağaç,  daire müdürleri, turizm sektörü temsilcileri ile  sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu İli Tabiat Turizmi Uygulama Eylem planı ile ilgili bugün fikir alış verişinde bulunmak üzere toplandıklarını dile getirdi.Doğa turizmi kapsamında 2015 yılında önemli çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmaların 2016 yılında da yoğun bir şekilde süreceğini aktaran Vali Baruş, "2015 yılındaki ilimiz sınırları dahilinde çok önemli çalışmalar gerçekleşti. 2016 yılındaki çalışmalarımızı daha vizyoner bir bakışla planlamayı düşünüyoruz. İlimizdeki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi anlamındaki  en önemli başlıklarından birisi doğa turizmi. Biz Bolu olarak, özet verilerle ifade etmek gerekirse; 14 tane doğal göl, 147 gölet, 320 civarında yayla, 1 Milli Park, 9 tane Tabiat Parkı, 3 Tabiat Koruma Alanı, 2 Orman içi Dinlenme Alanı, 3 Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 2 Sulak Alan, 3 Örnek Av Sahası ve 1 Devlet Avlağı bulunan bir il olarak  doğa turizmi için çok önemli bir potansiyele sahibiz. Ülkemizin her tarafından hatta yurt dışından guruplarla gelen turistler bu doğa harikalarımızı ziyaret etme imkanı buluyorlar. Bazıları uzun süre konaklayarak, bazıları da günübirlik memnun bir şekilde ilimizden ayrılıyorlar. Bütün amacımız buralara gelen vatandaşlarımızı memnun etmek ve bu ziyaretlerden dolayı da ilimizin ekonomik ve sosyal hayatını canlı kılmaktır. Bu çerçevede doğal varlıklarımızın tam olarak değerlendirilebilmesi ve turizme kazandırılması anlamında da kapsamlı çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Bu çalışmaların planlı bir biçimde yürütülmesi gerekiyor. Aralık Ayı içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ilimizi ziyaret  ettiğinde, doğa turizmi konusu gündeme gelmişti ve doğa turizmiyle ilgili Bakanlığın 2016 yılında bir eylem planını hayata geçireceği ve bu eylem planının başlangıç ilinin de Bolu olacağını ifade etmişti. Sayın Bakanımızın ilimizi tekrar ziyaretlerinde bu eylem planı kamuoyuna da açıklanacak. Biz de bu çerçevede eylem planına hazırlık yapmak üzere bir araya geldik ve mümkün olduğunca fazla katılımcıyı çağırmaya gayret ettik. Tabi ki eksik kalanlar olmuştur. Ama bu toplantı hızlı bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Bundan sonraki toplantılarda daha geniş katılım sağlayacağımızı ümit ediyorum" şeklinde konuştu.


Konuşmasının devamında ilimizdeki turizm tesisleri hakkında da bilgiler veren Vali Baruş, "İlimizde 22'si turizm işletme belgeli 78'i ise mahalli idareler ruhsatlı olmak üzere toplam 100 tesisimiz var, turizme hizmet veren. Bu turizm belgeli tesislerimizde 3667 yatak, mahalli idareler belgeli tesislerimizde 4158 yatak kapasitesi olmak üzere toplam 7825 yatak kapasitemiz var. Yatırımı devam eden yatırım belgeli tesislerle birlikte 1736 daha bu varlığa eklenecek ve yaklaşık 10 bin yatak kapasitesine kavuşmuş olacağız ki bu Bolu çapındaki bir il için önemli bir kapasitedir. Ancak tabi ki bu yatak kapasitemizi ne kadar verimli değerlendirdiğimiz de önemli. Doluluk oranlarını artırmamız gerekiyor ki verimli işletmecilik yapalım. Vatandaşlarımız da bu verimdeki katma değerden istifade etsin" dedi.

VALİ BARUŞ ZİYARETÇİ SAYILARINI AÇIKLADI

 İlimizde bulunan Yedigöller Milli Parkı ile Abant ve Gölcük Tabiat Parklarına yapılan girişler hakkında da detaylı bilgiler aktaran Vali Baruş, "Bir de bildiğiniz gibi Milli Park ve Tabiat Parkı varlığımız zengin. Sadece üç varlığımıza ilişkin ziyaretçi sayılarını vermek istiyorum. Dışarıdan yoğun ziyaretçi alan Yedigöller Milli Parkımız var, Abant ile Gölcük Tabiat Parklarımız var. 2015 yılı içerisinde Yedigöller Milli Parkımızı 2014 yılına göre çok büyük bir artışla birlikte 109 bin 621 kişi ziyaret etmiş. Tabi bunlar kayıtlı ziyaretçiler. Bir de kayıtlı olmayan yani araçla giriş yapmayanları da hesaba katarsak bu rakamın çok daha yukarıda olduğunu düşünebiliriz. Bu rakamın 2014 yılında 43 binler seviyesinde olduğunu biliyoruz ziyaretçi sayısının. Bunda tabi ki ulaşım imkanının iyileştirilmesi çok önemli bir rol oynadı. Altyapı, asfaltlama çalışması ve aynı zamanda elektrik, telefon altyapısını da bitirmiş bulunuyoruz. 2016 yılı içerisinde asfaltlama iyileştirme çalışması , yola bariyer çalışması yapılacak ve elektrik ile telefon sistemlerinin hizmete alınması ile Yedigöller çok daha ulaşılabilir aynı zamanda da kontrollü bir ziyaretçi trafiği ile vatandaşlarımızın hizmetine devam edecek. Bu anlamda 2016 yılında da ziyaretçi sayısının ciddi oranda artmasını bekliyoruz. Gölcük Tabiat Parkımız günübirlik ziyaret için vatandaşlarımızın akınına uğruyor. 2015 yılında 88.316 araç parka giriş yapmış araç sayısı, 319.461 kişi sayısı var. Bu rakamlara hem Bolu'da yaşayan insanlarımızın ziyareti ve yaya  olarak girenleri de hesaba kattığımızda çok daha yukarı rakamlara doğru gittiğini tahmin edebiliriz.

"ABANT'I 2015 YILINDA 45 BİN 590 KİŞİ ZİYARET ETTİ"

 Diğer taraftan Abant Tabiat Parkı önemli bir istirahat ve dinlenme yerimiz. Özellikle hafta sonları gelenler burasını hem piknik, hem kamp hem de konaklama amaçlı olarak kullanıyor. 2015 yılında da toplam 120.318 araçla 455.590 kişi ziyaret etmiş. Hepsini birlikte değerlendirdiğimizde yaklaşık 900 bin civarında günübirlik ziyaretçinin ki bunu taşıtla girmeyenleri hesapladığımızda 1 milyonun çok daha üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla ilimiz hem günübirlik ziyaretçi bakımından hem de konaklama anlamında önemli uğrak noktalardan biri. Buna özellikle Mudurnu ve Göynük ilçelerimizi de ekleyebiliriz. Çünkü buralara da önemli sayıda ziyaretçiler geliyor. Bu ilçelerimizin sahip olduğu sivil mimari mirası ve doğal güzellikleri de bu ziyaretçi trafiğini etkiliyor. Bu rakamların içerisinde ilçelerimiz yok. Buradan çıkarmamız gereken; biz bu ziyaretçi trafiğini ve turizm amaçlı tesislerimizi ilimizin daha çok gelişmesine, vatandaşlarımızın turizm yoluyla daha çok gelir elde etmesine yöneltmektir. Bu anlamda da doğa turizmi önümüzde önemli bir potansiyel olarak duruyor. Bu turizm imkanını da daha aktif olarak kullanarak ziyaretçi sayımızı, konaklama sayısını artırmamız mümkün. Bu çerçevede Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü bu plan çalışması büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Toplantının devamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Bolu İl genelinde bulunan Milli Parklarda, Sulak Alanlarında, Koruma Alanlarında, Yaban Hayatı Geliştirme Sahalarında taslak olarak hazırlanan Eylem Planı çerçevecinde yapılacak faaliyetleri katılımcılara aktardı.

Taslak planın açıklanmasının ardından katılımcılar düşüncelerini, taleplerini ve yaşanan problemleri aktardılar.

Yapılan toplantıyı değerlendiren Vali Baruş,  bu toplantının ve toplantıda dile getirilen fikirlerin önemime değinerek, bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne de sadece doğa turizmi değil diğer turizm alanlarında da böyle bir eylem planı hazırlığı talimatını verdi. Vali Baruş "Bu tür fikir teatisi çalışmalarına devam etmemiz lazım. Çünkü birimizin göremediğini başka bir arkadaşımız çok farklı bir cepheden bakarak açık bir şekilde görebiliyor. Ben bu toplantının faydalı olduğuna inanıyorum. Daha geniş katılımlı oturumlar halinde, çalıştay şeklinde  ve daha uzun süreli bir araya gelerek Bolu'nun turizm planlamasını yapalım. Ondan sonra da ilimizin önümüzdeki yıllardaki turizm alanındaki stratejisini ve vizyonunu daha net hale getirmemiz lazım. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hem de diğer kurum ve kuruluşlar tarafından ilimize yönelik çok değerli yatırımlar yapılıyor. Ancak bunların belirli bir vizyon dahilinde gitmesi ve bütün katılımcıların ve konuyla ilgili ilgililerin de görüşlerinin dikkate alınması yerinde olacaktır.

"AYNI ZAMANDA TABİATI KORUMALIYIZ"

 Biz ilimize daha fazla insan çekmek için çalışıyoruz ama diğer taraftan da doğayı en azından bu haliyle korumak ve zaman içinde de kaybettiklerimizi kazanmamız lazım. Bunun için de insanların bilinçlendirilmesi çok önemli. Bütün çabamız İlimize gelen ziyaretçilerin ilimize getirdiği yarardan çok zarar vermemesi yönünde olmalı. Yoksa ileride bu doğa harikaları elimizden çıkmış olur. O zaman da ziyaretçi gelmez. Onun için bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının da bu eylem planına dahil edilmesi gerekir. Eğitim ve bilinçlendirme konusunda neler yapılabilir? TEMA ile ve diğer ilgili Sivil Toplum  Kuruluşlarımızla birlikte fikir alışverişinde bulunarak, pratik anlamda hangi eylemler gerçekleştirilebilir, gönüllü katılımın sağlanması, özellikle gençlerimizin bu konuda görev alması çok önemli. Hem öğrenci ve gençlerimizin bu aktivitelere dahil edilmesini sağlamamızı, hem de çocuklarımıza Bolu'nun tabiatının korunması gerektiği yönünde şuur ve bilinç oluşturmamız gerekiyor. Önümüzdeki dönemde ilgili kuruluşlarla birlikte turizm konusunda bir araya geleceğiz. Çünkü Bolu her köşesiyle gerçekten bir doğa harikası ve ileride de dünyanın elinde bu tür alanlar çok olmayacak. Biz elimizde bu varlık varken kıymetini bilelim, onu koruyalım. Bolu gibi tabiat harikası olan yerlere ilgi günden güne artacak. İnsanlar büyük şehirlerden, betonlaşmış şehirlerden bunaldılar ve nefes almak için böyle yerlere hücum ediyorlar. Dolayısıyla biz bu insan akınını, trafiğini iyi yönetemezsek elimizdeki varlıkları yitiririz. Turizm sektörü, Sivil Toplum Örgütleri, ilgili kurumlar ve vatandaşlarımızla birlikte Bolu'nun doğal güzelliklerini korumayı başarmalıyız. İlimizi ziyaret eden vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için bütün eksikliklerimizi tamamlamalıyız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum" ifadelerine yer verdi. 

HABER MERKEZİ
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128