Bolu, Düzce’ye rest çekti!##hb_manset.gif

Düzce İl genel meclisinin Düzce kökenli tarihi eserleri geri istemesi Bolu İl genel meclisinde masaya yatırıldı. Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan “Düzce İl Genel Meclisi’nin ‘Biz...

Bolu, Düzce’ye rest çekti!##hb_manset.gif

Düzce İl genel meclisinin Düzce kökenli tarihi eserleri geri istemesi Bolu İl genel meclisinde masaya yatırıldı. Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan “Düzce İl Genel Meclisi’nin ‘Biz tarihi eserlerimizi geri istiyoruz’ demesiyle, ne Bolu İl Genel Meclisi, ne de müdürlüğümüz ‘Alın size tarihi eserleriniz!’ demez.” Şeklinde konuştu.

 

Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan ile Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş, Çarşamba günü gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Oturumu’na katıldılar. Bolu Kültür ve Turizm İl Müdürü Hasan Kaplan Düzce’nin Bolu’nun ilçesi olduğu dönemde Bolu müzesine gelen tarihi eserlerini iade etmeleri gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyleyerek; “Düzce İl Genel Meclisi’nin ‘Biz tarihi eserlerimizi geri istiyoruz’ demesiyle, ne Bolu İl Genel Meclisi, ne de müdürlüğümüz ‘Alın size tarihi eserleriniz!’ demez. Onların isteğiyle bu iş olmaz ” dedi. Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş ise Konuralp Müzesi Müdürlüğünün Düzce eksenli tüm eserleri bünyesinde toplamak istediğine dikkat çekerek; “Bu talep bakanlığa gidiyor. Bakanlıkta başvuru üzerine bizden görüş isteğinde bulundu. Bizde uzmanlarımız vasıtasıyla ayrıntılı bir rapor hazırlayıp, Konuralp müzesi açıldığında 5 bin 614 eserin bu müzeye devredildiğini, bu müzenin ziyarete açıldığını raporlarla bakanlığa ilettik. Devirden sonra ise satın alma yoluyla müzemize nadir bulunan iki önemli ve değeri yüksek eser kazandırdık. Sorunun asıl çıkış noktası budur. Konuralp Müzesi, aslında bu iki eseri Bolu’dan istiyor. Bu iki eserlerden biri Roma İmparatorluğu’ndan kalan bir büst, diğeri ise kadın heykelidir. Biz bunları satın alma yoluyla müzemize kazandırdık. Raporumuzda da bunu belirttik. Biz Düzce’ye başka eser vermek istemiyoruz. Zaten vereceğimizi verdik. Satın aldığımız bu iki eserde diğer eserlerimizi tamamlayıcı niteliktedir. Bunları da devretmemizin mümkün olmadığını bakanlığa bildirdik.” Şeklinde konuştu. Güneş; “Bakanlıkta bizim görüşlerimizi onaylayarak, Konuralp Müzesi’ne bilgi verdi. Dedi.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128