Bolu geçmişine sahip çıktı##hb_sdk.gif

Bolu Mimarlar Odası, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası seminer salonunda “M.S. 2.Yüzyıl Roma dönemi-Bolu” başlıklı bir Sunu-Söyleşi düzenledi.Sunumun açılışında konuşan Bolu mimarlar odası başkanı Semih Dimicioğlu Mimarlar...

Bolu geçmişine sahip çıktı##hb_sdk.gif

Bolu Mimarlar Odası, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası seminer salonunda “M.S. 2.Yüzyıl Roma dönemi-Bolu” başlıklı bir Sunu-Söyleşi düzenledi.Sunumun açılışında konuşan Bolu mimarlar odası başkanı Semih Dimicioğlu Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği olarak daha önce 1800’lü yıllardan bugüne Bolu’nun kaybolmuş yapıları ile ilgili bir slayt sunumu gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Bu seferki çalışmamızın konusu Bolunun MS 2. Yüzyıl Roma dönemidir. Üstünde yaşadığımız bu topraklar bir dönem dünyaya egemen olmuş Roma İmparatorluğu’nun önemli bir şehri olan Cladiopolis’ tir. Bunu bütün dünya bilmektedir. Amacımız MS 2. Yüzyıl’da bu şehre ismini veren İmparator Cladios ve beş büyük Roma İmparatoru’ndan üçüncüsü olan İmparator Hadrian dönemini ve kaybolmak üzere olan o dönemin eserlerini halkımıza anlatmaktır.” Dedi.

Daha sonra slaytla eşliğinde katılımcıları bir zaman yolculuğuna çıkartan Dimicioğlu; Hadrian dönemini kesinlikle yok sayamayız. Stadion onun döneminin en önemli kalıntıları arasındadır. Belediye arkasındaki binalar yapılırken oradaki antik tiyatro kalıntılarına, eski müftülük binası ve doğusundaki binalar yapılırken şimdi ortaya çıkan stadyum basamaklarına ve Hisar Tepesi’ndeki su deposu yapılırken ise Hadrian tapınağı temel kalıntılarına zarar vermişiz.” Şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128