Bolu göz yaşına boğuldu…

Bolu Çimento Fabrikası’na bağlı olarak Ankara Sarayköy'de faaliyetine devam eden çimento fabrikasının üretim kazanında sıkışma meydana geldi.

 Bolu göz yaşına boğuldu…

Fabrika çalışanları kazanın kapağını açarak sıkışmaya müdahale ederken, kazanda bulunan bin derecenin üzerindeki sıvı haldeki kızgın çimento malzemesi, kazana müdahale etmekte olanların üzerine boşaldı. Kazana müdahale etmekte olan 3 kişi olay yerinde hayatını kaybederken, ağır şekilde yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı. Ölü ve yaralıların Bolu Çimento personeli olduğu, kısa bir süre önce Sarayköy'deki fabrikaya görevlendirildikleri belirtildi.


Olay, önceki akşam saatlerinde Bolu Çimento Fabrikası’na bağlı olarak Ankara Sarayköy'de faaliyetine devam eden Çimento fabrikasında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; çimento fabrikasının üretim kazanında sıkışma meydana geldi. 
      

Bin Santigrat derecelik çimento malzemesi üzerlerine boşalırken kaçmaya fırsat bulamadılar
Fabrika çalışanları kazanda meydana gelen sıkışmaya şişleme yaparak müdahale ederken, bir anda siklonlardan aşağı yayılmaya başlayan sıvı halindeki bin santigrat derecelik kızgınlıktaki çimento malzemenin içinde kalarak kaçmaya fırsat bulamadılar. Çok kızgın durumdaki çimento malzemelerinden kaçamayan Bolu Çimento Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Maden Mühendisi Orhan Özer, Üretim Şefi Kimya Mühendisi Haluk Bilge ve fırın işçisi Bayram Altun feci şekilde olay yerinde hayatlarını kaybetti. İşletme Müdürü Enis Tanju Oymakağır yaralı olmak üzere fabrika çalışanı Yasin Yıldırım yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Diğer fabrika çalışanlarının ihbarı sonucu, olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaşanan iş kazasında yanma sonucu yaralanan 2 kişiyi ambulanslarla Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. 
       
“Yeterli güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Ama maalesef bir iş kazası”
Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve Kazan Kaymakamı Murat Duru olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Kazan Belediye Başkanı Ertük, fabrikadaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Maalesef çok elim bir kaza sonucu; çimento fabrikasının kazanındaki ham maddenin sıkışması sonucu, işçilerin tıkanıklığı açmak için dışarıdan müdahalesi sonucu bir patlama meydana geldi. Bu patlama sonucunda maalesef genel müdür yardımcımız, üretim müdürümüz ve ustabaşımız rahmetli oldu. 2 tane yaralımız var; onlar hastaneye sevk edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımız 16 dakika içerisinde buraya intikal edip anında yangına müdahale ettiler. Vefat eden kardeşlerimiz, yangından dolayı değil, patlamadan dolayı vefat etti. Burası kurumsal bir firma; yeterli güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Ama maalesef bir iş kazası sonucu 3 kardeşimiz rahmetli oldu. 2 yaralımız var; inşallah onlardan hayırlı bir haber alırız. Bu elim kaza sonucu rahmetli olan arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.
      
“Bin santigrat derecelik bir ısı sonucu olay yerinde rahmetli olmuşlar”
Kazan Kaymakamı Murat Duru ise, “Gerçekten çok üzücü bir durumla karşılaştık. 3 tane rahmetli olan çalışanımız var. Birisi ağır olmak üzere 2 tane de yaralımız var. Gerçekten boğazımız düğümleniyor; çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin diyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Yüksek ısı sonucu, hammaddenin üzerlerine boşalması sonucu rahmetli oldular. Bin santigrat derecelik bir ısı sonucu olay yerinde rahmetli olmuşlar” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128