banner120

Bolu halkı Türkçe olimpiyatlarını değerlendirdi

Bolu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen, yarışmacı binlerce çocuğun katılım gösterdiği Türkçe Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Etkinliğe yoğun katılım gösteren halk eğlendi, stadyumun yakınında ki esnafın yüzü bir günlüğüne güldü.

Bolu halkı Türkçe  olimpiyatlarını değerlendirdi
 Haber; Duygu Kaya

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bir final yarışmasıdır. Yarışmaların dili Türkçedir. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılacak olan ülkelerin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’ne (TÜRKÇEDER) müracaatları şarttır. Müracaatları olmayan ülkeler yarışmalara katılamaz. Sadece bay ya da sadece bayan yarışmacılardan oluşan takımların başında 7 kişiye kadar 1 takım temsilcisi bulunur. Takımdaki yarışmacı sayısı 7 kişiden fazla ise 1 görevli öğretmen bulunabilir. Şarkı, şiir ve halk oyunları yarışması haricindeki yarışmalara 13-19 yaş aralığındaki (1994-2000 yılları arasında doğmuş) ilk ve ortaöğretim öğrencileri katılabilir. Şarkı, şiir, ses ve halk oyunları yarışmasına ise 12-16 yaş aralığındaki (1997- 2001 yılları arasında doğmuş) yarışmacılar katılabilir. Türkçe Olimpiyatları düzenleyicilerin belirttiği gibi bir kültür şöleni olup, düzenli olarak her yıl yapılıyor. Bu yıl ki 11. Türkçe Olimpiyatları’na Bolu’da ev sahipliği yaptı. Bolu Atatürk Stadyumunda yapılan etkinliklere birçok kişi katıldı. Bizde Bolu Olay gazetesi olarak vatandaştan bu etkinliği değerlendirmesini istedik.

 

“Etkinlik Bolu’nun Adını Duyurdu’’

 

Mustafa KörçobanÖnalsan Güneş Enerji Sistemleri

                       ‘

İlk önce Bolumuza böyle bir organizasyonun gelmesi çok güzel. Türkçemizin gelişip güzelleşmesi diğer ülke insanları tarafından dilimizin konuşulması çok güzel. Biliyorsunuz dil kültürel anlamda çok önemlidir. Şu anda herkes Türkçeyi öğrenmeye çalışıyor. Belediyenin böyle bir şeyi organize etmesi çok güzel bir şey. Güzel bir organizasyon oldu. Her ülke bunu yapmak ister. Bu Bolu için bir başarıydı. Bir kez daha ev sahipliği yapmak isteriz.

 

“Böyle Bir Dönemde Bu Etkinliğe İhtiyaç Vardı’’

 

Murat Erdoğdu Merve Ticaret Esnaf

            

Çok güzeldi bu organizasyon. Bolu’nun reklâmı oldu. Bolu’da bir faaliyet bir kalabalık oldu. Bolu için güzeldi. Yabancı çocukların burada olması güzeldi. O coşkuya milletin ihtiyacı vardı. Vali beyde ifade ettiler. Ben bir Türk milliyetçisi olarak gurur duydum. Esnafta kazandı bir bakıma. Şu dönemde birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız vardı. Çocukların kesik kesikte olsa Türkçe bir şeyler söylemeleri çok anlamlıydı.

Ulusal Bayramı Kutlama, Fethullah’ın Bayramını Kutla’’

 

Yunus CantürkEmekli 

      Devlet 19 Mayıs’ı Cumhuriyet Bayramını iptal etsin. Fethullah Gülen’in öğrencilerini buraya getirsin. Sen 19 Mayıs’ı yaptırma onun öğrencilerini getir burada teşhir et. Sen kendi vatanını milletini bayramlarını önemseme bunu yap. Benim söyleyeceğim budur. İstanbul’da Gezi parkı eylemlerinde gençlere saldırıyorsun. Burada eğlence yapıyorsun. Esad’dan farkı nedir bu Başbakanın. Esad en azından haklı vatanını koruyor. Türkiye nereye gidiyor böyle anlamıyorum.

 

                                 ‘’Pek Yenilikçi Değildi’’

 

 

Suat BilNecati DinçerEmekli İşçi, Emekli Muhtar

Akşam Türkçe olimpiyatlarına gittik. İnsanlar dün akşam biraz kendi zevklerini tatmin ettiler. Bir toplanma açısından bakınca güzeldi. Şunu keşfettim şarkılar eskiydi yeniliğe dair bir şey yoktu. O anlamda biraz yarım yamalaktı. Fakat önemli tabiî ki yapılan olayda bir kültür değişimi var.

 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 22:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

yenilik isteyen arkadaşı meydanlara bekleriz o engin becerisi? ve tecrübesiyle belki yardımcı olur...

alim kaya
alim kaya - 8 yıl Önce

dun gece bolumuzda tarihi bir gece yasamamiza vesile olan, emegi gecen ve programa katilan(isteyipte katilamayan), herkesten allah razi olsun. dunyanin 140 ulkesinde ulkesini dogru ve guzel tanitimini yapan ve gonul koprulerinin kurulmasini saglayanlara basarilar diliyorum. selamlar.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124