Bolu hangi turizmin başkenti olacak?

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nın girişimleri ile Bolu'nun bir kültür ve turizm kenti olması için uluslararası bir danışmanlık firmasına hazırlatılan çalışmanın sunumu Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı.

 Bolu hangi turizmin başkenti olacak?

Haber Merkezi

 Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcıları Ayhan Kartlı ile Abidin Ünsal, Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, TSO Başkanı Türker Ateş, daire müdürleri ve ilimizdeki turizm işletmecilerinin katıldığı toplantıda, Bolu'nun ilerlemesi gereken yönleri anlatıldı, bir beyin fırtınası gerçekleştirildi.

 "BAŞBAKANIMIZ BİZE MÜJDEYİ VERDİ"

Danışman firmanın profesyonel bakış açısından faydalanarak Bolu için yapılacak en doğru çalışmaların neler olabileceği hakkında bilgi edindiklerini söyleyen Vali Zahteroğulları, Bolu'yu ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu konuda Bolu'ya büyük bir müjde verdiğini belirtti.  Vali Zahteroğulları, "Sayın Başbakanımızın verdiği müjde uzun süredir takip ettiğimiz bir konu. Bolu’nun kültür ve turizm bölgesi ilan edilmesi Bakanlar Kurulu kararı gerektiriyor. Başbakanımız bunun ilan edileceği talimatını verdiklerini söyledi. Bunun hemen peşinden biz planlamaya gireceğiz. Kültür Bakanlığı ayağı ve Kalkınma Ajansı ile finansmanını oluşturduk. Yatırım yapılacak alanlar belirlenecek nerelere hangi yatırımlar öngörülüyorsa bunlar planlanacak. Termal kapasitemiz arttı yaptığımız sondajlarla. 430 litre saniye şuan Karacasu’daki jeotermal kapasitemiz ki daha da arttırılabilir" dedi.

"BİZ NE YAPMALIYIZ KONUSUNU ARAŞTIRIYORUZ"

sunumda başka ülkelerde, şehirlerde neler yapılmış, bize hangi yönde ilerlemeliyiz gibi konuları firmanın hazırladığını kaydeden Vali Zahteroğulları, "Bunların hepsi bir taraftan yürürken öbür taraftan da Bolu’da neler yapılabilir? Şöyle yaparsanız iyi olur dememiz yeterli değil bunu profesyonel bir danışmanlık firması benim özel ricamla geldiler. Hemen şunu söyleyeyim hiçbir ücret verilmedi, talep de etmediler. Tamamen dostluk ilişkileri içerisinde bize jest yaptılar. Projeler öneriyorlar Bolu’da neler olabileceğine ilişkin. Başka ülkelerdeki ve şehirlerdeki uygulamaları dile getiriyorlar. Tabi bu yeterli değil bunu pazarlamasını yapmak lazım. Yatırım potansiyeli olanlara ve başka yerden Bolu’ya yatırım yapabilecek kişilere bunu gösterebilmek önemli olan. Bunu çalışmasını yapıyoruz. Yani tek başına turizm bölgesi ilan edilmesi yeterli değil bunu çok İyi satmamız lazım. Yatırımcı kovalayacağız, yatırımcı avlayacağız. Bolu sizin için daha cazip dememiz ve bunu somut olarak göstermemiz lazım. Daha da önemlisi bizdeki yani Boluluların bu konuda hevesini göstermesi lazım. Başka şehre gideceğime Bolu’ya giderim demesi lazım insanların. Siz yatırımcı olsanız ne arasınız? İlgi, hukuki alt yapı, cazip kılan teşvikler olsun isterseniz, hesaplı olsun, karlı olsun istersiniz. Biz de onları ikna etmeye çalışacağız. Hayali şeylerle değil somut göstergelerle bunu yapmamız lazım. Bolu’ya yatırım yapmanın onlara ne avantaj sağlayacağını anlatmamız gerekiyor”  şeklinde konuştu.

NELER YAPILABİLİR?

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Zahteroğulları'nın ardından ise, Bolu için hazırlanan çalışma sunuldu. Bolu’nun özellikle dünyada daha yeni oturan ve bir yerin sahiplenmesi beklenilen organik gıdada başkent olabileceğini söyleyen yetkililer bununla ilgili dünyada görülen örnek şehirler hakkında bilgiler verdiler. Bolu’nun ayrıca sağlık turizmi, spor ve sporcu sağlığı, spor kampları, su oyunları, transit ring hatları ile öne çıkabileceğini belirten firma yetkilileri bu konularda hazırladıkları taslak çalışmayı katılımcılarla paylaştı.  

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş de böyle bir projeyi hazırlattığı için Vali Zahteroğulları'na teşekkür ederek, "Bu önemli projeyi sizler gibi bizler de merak ediyorduk. kentin en büyük beklentisi turizm yatırımlarının artması yönünde. Biz Başbakanımızdan da sözü aldık. bu turizm projesinin mimarı Sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz. bu öyle büyük bir peoje ki Bolu'nun tarihine geçeceksiniz" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Vali Zahteroğulları'na bu proje sunumu için teşekkür ederek, "Planlamaları yaparken iyi etüd yapalım. Ne alanda ne yapacaksak alt yapılarımız hazır. Bize sadece yatırımcı lazım. yapılanlar fikirde kalmamalı ve son zamanda bu icraata dönüşmüş durumda. Bolu özel bir kent, bunları artık icraata geçirmeliyiz. Çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyorum" şeklinde konuştu.

Sunumun ardından ise katılımcılar fikirlerini paylaştılar. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124