Bolu ili katı atık depolamada Türkiye'de ilk

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, katı atık depolama 2. lot 1.kademe saha projesi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Katı atık depolama 2. lot 1 kademe saha projesinin 1 milyon 279 bin TL bütçeyle yapıldığını, Türkiye'de il bazında katı atık depolama konusunda Bolu'nun ilk olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, Dünya'daki gelişmiş ülkelere bakıldığında daha çok eksikliklerinin bulunduğundan da bahsetti.

 Bolu ili katı atık depolamada Türkiye'de ilk

Katı atık depolama 2. lot sahasının, önceden otoban ve yol yapımı için kullanıldığını daha sonra Belediyenin Çöplerinin buraya döktüğünü söyleyen Başkan Yılmaz; " Belediye Başkanı olduğumuzda geçmişte otoban yapımı için malzeme alınan bu yere Bolu belediyesi çöplerini döküyordu. Bunlar üst üstte yığılınca sızıntılarla yeraltı suyuna karışıyordu. Bizde bunu yeraltı suyunu çekerek vatandaşlara içiriyorduk. Bunlar çok büyük sıkıntılardı. Tabi göreve geldiğimizin ilk yıllarında hemen modern depolama tesisi yaptık. Dolayısıyla artık atılan çöplerimiz yeraltı suyuna karışmıyor. Zaten ayrıştırma sistemine başladığımız için buraya atılan çöp miktarı da düştü. Çünkü geri dönüşümünü çok ciddi anlamda çözmüş bir belediyeyiz bizim şuan çöplüğümüzde bir çöp atılan yer var. Bu çöplerden çıkan gazlardan da elektrik enerjisi üretiyoruz. Yani bir elektrik enerjisi üreten ünitemiz, fabrikamız var. Bir de geriye dönüşüm fabrikamız var. Yani çöpün geriye dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili bir çalışmayı yürütüyoruz. Bir fabrikamız daha var çöplükte üç fabrikamız var. O da tıbbi sterilizasyon fabrikası, tıbbi atıklarında sterilizasyonunu yapıyoruz. Böyle bir noktaya gelmiş Türkiye'de ki il bazındaki çalışma da ilktir Bolu. Çok eksiğimiz var daha Dünyada ki gelişmiş ülkelere bakıldığında" diye ifade etti.

 

İLÇELERLE BERABER YENİ KATI ATIK DEPOLAMA ALANI

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, buradaki çalışmalar bittikten sonra ilçelerle beraber yürüttükleri yeni katı atık depolama alanı hakkında şunları söyledi; " Şu an ilçelerle beraber yürüttüğümüz katı atık depolama alanı inşaatı var. Bu Bolu'nun dışarısında Gökçe suyu yolu üzerine yapılmaktadır. Ama o inşaat bitene kadar Bolu'nun problemini burası çözecek" dedi.

 

BOLU'YA DEVASA BİR PARK DAHA

 

Katı atık depolama alanı 2. lot sahanın en fazla üç dört sene daha kullanılabileceğini söyleyen Başkan Yılmaz;"  Burayı en fazla üç dört yıldan fazla kullanmayacağız. Ondan sonra burasının üzeri kapatılacak ve bir park haline dönüşecek. Devasa Bolu'nun içerisinde bir park daha oluşmuş olacak" diye belirtti.

 

" BAZI MAHALLELER AYRIŞTIRARAK ÇÖP ATMIYOR"

 

Başkan Yılmaz, bazı mahallerin halen daha çöplerini ayrıştırmadan atmasında duyduğu rahatsızlığı basın mensuplarıyla paylaşarak şunları ifade etti; " Bizim şöyle bir sıkıntımız var,   onu da söyleyeyim yarın bir gün bu size şikayet olarak gelir. Bazı mahallelerimiz ayrıştırarak çöp atmıyor. Bizde ayrıştırarak çöp toplamak durumundayız. Çünkü niye geri dönüşüm ayrı bölüm normal de çöpe atılması gereken bölüm ayrı bir bölüm, eğer beraber karıştırırsak eski hale dönüşürüz. Yani biz o eski halini kapatmak istiyoruz. Ama şu an bazı mahallelerimizde çok ciddi anlamda karma çöp toplanıyor. Bunun tamamını çözmemiz lazım. Sadece şehir içinde değil bu çalışmalarımız, şuan yeni mahalle olan yerlerde karma topluyoruz zaten, köylerde de karma topluyoruz. Şu an il özel idaresi ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bu yıl sonunda köylerde dahil olmak suretiyle ayrıştırarak çöp toplamaya başlayacağız. Gelecek sene ise tamamen bu sistemi oturmuş olacağız. Gelecek sene hedefimiz Bolu'nun tamamında ilçeleriyle beraber her yerde ayrıştırılarak çöp toplamaya başlayacağız. Böyle bir sistemi Türkiye'de il bazında kurulmuş ilk defa bu sistemi biz oluşturmuş olacağız. Ama tabi ayrıştırmama konusunda gayret eden bazı ailelere de ceza yazmış olacağız. Bularda şöyle yapıyoruz böyle yapıyoruz diye sizlere gelecekler bu konu da sizlerinde desteğine ihtiyacımız var. Çünkü biz bunu birilerine ceza yazmak için değil, sistemi sağlıklı kurmak için yapacağız. Şu an çöp atma konusunda insanlarımızın evlerini gezerek insanları bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Bu çalışmayı üniversitemizle, sivil toplum örgütleriyle yapıyoruz. Arkadaşlarımız asıl mesele bunda şu, Anaokulundan başlayarak, ilkokuldan başlayarak bütün okullarımız da ve aynı zamanda peki Diyanetle müşterek bunun eğitimini vermek durumundayız" dedi.

 


 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2014, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124