Bolu İş Dünyasından Ankara Çıkartması

Bolu ve Gerede Ticaret Odalarının Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Haluk Yerlikaya ve Kurul üyeleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu YDO Koordinatörü Tolga Kaya ve iş dünyası temsilcileri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti.

Bolu İş Dünyasından Ankara Çıkartması

Haber: Semih BAYKAL

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Meclis Başkanı Gökhan Yaman, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Gerede TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Haluk Yerlikaya ve Kurul üyeleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu YDO Koordinatörü Tolga Kaya ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette Odaların yürüttüğü çalışmalar hakkında Hisarcıklıoğlu’na bilgiler aktarıldı ve gerek Bolu’nun, gerekse Türkiye’nin gündemindeki hususlar hakkında bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BAHARA AÇILIYOR

Ankara’da yürüttükleri temaslar kapsamında kendisini de bir Bolulu olarak gördükleri genel başkanlarını ziyarete geldiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, ilk olarak TOBB tarafından İlimizde yapımı tamamlanma aşamasına gelen mesleki ve teknik Anadolu lisesinin durumu ile ilgili Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu’na bilgiler aktardı. Ateş, geçici kabul işlemleri yapılan lisenin çevre düzenlemesinin de tamamlanmasıyla birlikte bahar döneminde açılışa hazır hale gelmesinin beklendiğini bildirdi. Türker Ateş ayrıca, mesleki yeterlilik hususuna da değinerek TOBB öncülüğünde faaliyete geçirilen MEYBEM A.Ş. ile önümüzdeki günlerde belgelendirme çalışmalarına başlayacaklarını belirtti. Ateş, birbirine bağlantılı meslekleri yerine getiren kişilerce alınan belgelerde sadece bir belgeye destek verilmesinin gözden geçirilerek diğer dalları da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi için TOBB’den destek talebinde bulundu. Bolu TSO tarafından MARKA’nın güdümlü proje desteğiyle hayata geçirmeye hazırlandıkları geçici depolama tesisi konulu proje hakkında da Başkan Hisarcıklıoğlu’na bilgiler aktaran Ateş, 3,5 milyon TL hibe alınacak bu projenin, MARKA tarafından bir projeye sağlanan en büyük mali desteği aldığını ifade etti. Ateş, Gerede TSO ve Bolu OSB’nin de ortaklığıyla hayata geçirilen söz konusu projenin, Türkiye’de bu anlamda bir TSO tarafından yürütülen örnek ve ilk güdümlü proje olacağının altını çizdi. Gümrük Müdürlüğü ve ihtisas gümrüğü uygulamalarına da değinen Ateş, laboratuvar süreçlerinin de Bolu’da gerçekleştirilebilmesi için Oda olarak İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ve AİBÜ ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

KAŞKA, BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU’NDAN 1MİYON TL’LİK DESTEK İSTEDİ

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka da Gerede olarak 5 adet sorun belirlediklerini dile getirdi. Kaşka, girişimciliğin geliştirilmesi ve KOBİ’lerin kurumsallaşması yönünde Oda olarak yürütülen çalışmalar hakkında Başkan Hisarcıklıoğlu’na bilgiler verdi. 2016’da deri sanayinin OSB’ye geçiş sürecinin başlayacağını hatırlatan Kaşka, KOSGEB ve Kalkınma Bankası ile bu konuda görüşmelerinin devam ettiğini, taşıma sürecinde ihtiyaç duyulan 1 milyon TL’lik desteğin sağlanması için Başkan Hisarcıklıoğlu’nun desteğini istedi. Deri ve kemer alanında Gerede’de yaygın bir üretim olduğunu kaydeden Kaşka, atıl durumdaki makinelerin de devreye sokularak deriden mamul ürün çeşitliliğini artırmak adına üç firmada çanta ve cüzdan imalatına da başlandığı bilgisini verdi. Kaşka ayrıca Beşiktaş Spor Kulübü ile yürütülen tesis çalışması, Gerede TSO konferans salonu ve Gerede’de özel üniversite ile ilgili girişimlerini de anlattı.

“BOLU, HER ŞEYİYLE DÖRT DÖRTLÜK BİR ŞEHİR”

Bolu iş dünyasını bir arada karşılamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ilin ekonomisi, gelişmesi ve kalkınması sürecinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin her zaman çok daha önemli sonuçlar vereceğini söyleyerek şunları kaydetti: “Bolu ülkemiz ve sizler açısından büyük bir şans. Allah bize Bolu olarak müthiş bir coğrafya vermiş. Tüm Türkiye’yi gezen bir kardeşiniz olarak söylüyorum, böyle bir coğrafya hiçbir yerde yok. İnsan yapısı, insanların karakteri, herşeyiyle dört dörtlük bir şehir. Her tarafından bereket fışkırıyor. Tek sıkıntımız, bunu zenginliğe dönüştürememiş olmamız. Sadece bireysel açıdan düşünmeden, bu ülkeye borcumuz olduğunu düşünerek hareket etmemiz lazım. Bir araya gelerek, birlikte çalışma kültürünü kazanmamız lazım. Bu olmazsa olmazdır. Birbirimizle sırt sırta vermek zorundayız. Bolu, Ankara ve İstanbul arasında kalmış deniyor. Tam tersine, iki taraftan da güç almalıyız. En büyük avantajımız, milletvekillerimizi ve iki Bakan Yardımcımızı iyi motive etmemiz lazım. Ziyaretlere bile bu kadar bir arada ve kalabalık gelmeniz bile önemlidir. Ama burada bırakmadan, sürekli onlarla dirsek temasında bulunmamız lazım. Her talebimizi projelendirerek sunarsak, daha sonuç odaklı hareket etmiş oluruz. Önce düşüncemize ilişkin projemizi oluşturacağız, sonra talep edip takibini yapacağız. Ticaret ve Sanayi Odalarının en büyük özelliği ve avantajı, ildeki kanaat önderleri oluşudur. Talebi yerelden, tüm tarafların katılımıyla birlikte alarak geneldeki tabana oturtarak izlememiz lazım. O zaman yapılan her çalışma Bolu’nun çalışması, her proje kişilerin değil, Bolu’nun projesi olur. Bunda öncülük edecek olan da Ticaret ve Sanayi Odalarımız olmalıdır” dedi. Yatırım teşvikleri hususuna da değinen Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in teşvik sistemini belirleyen teşkilatın başında oluşunun önemine değinerek, konuyu sadece Fatih Metin’e bırakmadan, iktidarıyla, muhalefetiyle tüm milletvekillerimizle birlikte bu konunun üzerine birlikte eğilmemiz lazım dedi.

“UMEM PROJESİNİN TANITIM VE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLMESİ LAZIM”

UMEM projesinden bahseden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, UMEM kapsamında kursiyerlerin 3 ayı teorik, 3 ayı da işyerinde uygulamalı gerçekleştirilen eğitimleri tamamladıktan sonra işverenler için önemli avantajlar sağlandığını hatırlatarak, kişilerin istihdam edilmesi halinde 4,5 yıla kadar işveren prim yükünün devlet tarafından karşılandığını ve kursiyerlere eğitim süresince verilen cep harçlığının da günlük 50 TL’ye yükseltildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, UMEM projesinden reel sektörün etkin biçimde istifade edebilmesi ve avantajlarından yararlanması için tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına hız verilmesinin yararlı olacağını bildirdi. Katılımcılar da kendi faaliyet alanları ve gündemleri ile ilgili hususlarda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na bilgiler vererek taleplerini aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER