banner120

Bolu İş Dünyasından Başkent Çıkarması

Bolu ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odalarının Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, başkent Ankara’da milletvekilleri ve Bakan Yardımcılarını ziyaret ederek bilgi ve görüş alışverişinde bulundu.

Bolu İş Dünyasından Başkent Çıkarması
Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Meclis Başkanı Gökhan Yaman, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Gerede TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Haluk Yerlikaya ve Kurul üyeleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu YDO Koordinatörü Tolga Kaya ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Tanju Özcan ve Fehmi Küpçü ziyaret edildi. Ziyarette yeni dönemde Bolu milletvekillerine başarı dilekleri sunularak Bolu’nun gündemindeki hususlarda bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.
Önümüzdeki dört yıllık süreçte bir seçim atmosferinin yaşanmayacak olmasıyla birlikte gündemin yeniden İlin gelişimine yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, şu ifadelerde bulundu: “Önümüzdeki dört yıllık süreç, seçimin olmayacağı, hem İlimiz, hem de ülkemiz açısından son derece önemli bir dönemdir. Bolu hedefleri olan bir ildir. Bu dönemde İlimizin iktisadi yönden gelişmesi ve kalkınması için gündemimize daha fazla yoğunlaşma zamanıdır. Başkentteki temsilcilerimiz olan iktidarı ve muhalefetiyle birlikte milletvekillerimizin yanı sıra, iş dünyamız için önem arz eden iki Bakanlıkta Bakan Yardımcımız bulunuyor. Milletvekillerimizin TBMM çatısı altında deneyimli olmaları, ayrıca Bakan Yardımcılarımızın bu yapıya entegre olmaları bizler açısından önemli bir fırsat. Bu fırsatı İlimiz adına kazanımlara dönüştürebilmek için Bolu ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odaları olarak, iş dünyasının temsilcileri olarak birlikte ve beraber hareket ediyoruz. Tüm destek ve teşvikler, Bolu’nun kazanımları Ankara’da belirleniyor ve sonuçlandırılıyor. Bu süreçte birlikte güzel ve verimli çalışmaların altına imza atacağımıza inanıyoruz. Bizler Odalar olarak milletvekillerimizin her zaman yanındayız ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”
TBMM’nin ardından Ekonomi Bakan Yardımcılığı görevine atanan Fatih Metin makamında, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün de katılımıyla ziyaret edildi. Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, iş dünyası için birincil düzeyde ve son derece önemli olan Ekonomi Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atanmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek Fatih Metin’e önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalarda başarı dileklerini iletti. Ateş, “Fatih Bey’in bundan önceki süreçte de Bolu’ya çok büyük katkıları olduğunu biliyoruz. Gümrük Müdürlüğümüzün İlimize yeniden kazandırılması konusu başta olmak üzere, birçok alanda bizlerin yanında, bizlere destek olmak için yoğun mesai harcadı. Kendilerine bu yeni görevinde başarılar diliyoruz. Bolu iş dünyası her zaman yanındadır.” dedi. Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka da Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in bugüne kadar icra ettiği görevlerinde iş dünyasının bütün sorun ve taleplerine çözüm odaklı bir yaklaşım içinde bulunduğunu kaydederek, Ekonomi Bakan Yardımcılığı döneminde de aynı verimli işbirliğini sürdüreceklerini ifade etti.
Bolu iş dünyasının bir arada kendisini ziyaretlerinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, 2011 seçimlerinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı görevini yürüttüğünü, bu kez de Ekonomi Bakan Yardımcısı olarak çalışmalarına Ekonomi Bakanlığı çatısı altında devam edeceğini ifade etti. Metin, “Burası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, dış ticaret işlemlerinin politika belirleme yeri. Her türlü teşvik politikaları da bu çatı altında belirlenip takip ediliyor. Biz uygulamayı öğrendik, şimdi işin teorik kısmındayız. 2016 yılı ekonomimiz için önemli ve kritik bir yıl olacak. Sahada edindiğimiz bilgi ve deneyimi burada politika belirleme süreçlerine yansıtmaya çalışacağız, ülkemiz ve milletimiz için katma değer sağlayacak hamlelere, sizlerin de katkı ve desteğiyle dönüştüreceğiz.” şeklinde konuştu.
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek ziyaret edildi. Ziyarette konuşan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, Türkiye’nin en önemli Bakanlıklarından birisi olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atanan Yüksel Coşkunyürek’i tebrik ederek görevinde başarılar diledi. Bolu’nun uluslararası taşımacılık ve lojistik alanında Türkiye’nin en önde gelen illerinden birisi olduğunu kaydeden Ateş, ilin gelişimi ve kalkınması sürecinde, yerelden kendilerine aktarılan talep ve sorunlar ile ilgili olarak en önemli yükün Bakan Yardımcıları olarak kendilerine düştüğünü kaydetti. İldeki karayolu ulaşımının yanına alternatif ulaşım seçeneklerinden raylı sistemin entegrasyonu, lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin mali açıdan handikap teşkil eden hususlarda iyileştirmelerin yapılması gibi birçok gündem maddesi ile ilgili Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek’in güç ve desteğine başvuracaklarını bildiren Ateş, il olarak amaçlarının başkentteki bu gücü ve yapıyı iş dünyası adına, reel sektör adına en verimli kazanımlara dönüştürebilmek olduğunu sözlerine ekledi. 
Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka da yaptığı konuşmada “Ticaret ve Sanayi Odaları, bulundukları şehirlerin en iyi fotoğraf makinalarıdır. Bulundukları illerde sorunları en iyi belirleyen ve çözüm yolu üreten kuruluşlardır. Bu çözüm yollarını hayata geçirenler de Ankara’daki temsilcilerimiz, milletvekillerimiz ve Bakan Yardımcılarımız olacaktır. Sayın Bakan Yardımcımıza önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalarda muvaffakiyetler diliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Ziyaretlerinden dolayı Bolu iş dünyası temsilcilerine teşekkür eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, “Bakanlığımız, Türkiye’nin en önemli Bakanlıklarından birisidir. Türkiye’nin yatırım bütçesinin % 46’sı bu Bakanlıkta gerçekleşiyor. 21 tane genel müdürlüğümüz var. Her bir genel müdürlüğümüz, kendi başına devasa bir teşkilattır. Her birimizin ülkemizin kalkınması adına güzel düşüncelerimiz var. Bolu olarak da hayallerimiz var. Bu göreve hayaller ile geldik. Sizlerden aldığımız güç ile, hayalimiz ve enerjimiz ile birlikte koşacağız. Enerjimizi, birikimimizi, hem Bolumuz için, hem ülkemiz için kullanacağız. Bolu için bu dönem çok önemli bir dönem olacak. Diğer Bakan Yardımcımız, milletvekillerimiz ve sizlerle, sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte çalışacağız. Sorunlarımızı ve hedeflerimizi biliyoruz. Hep beraber, bir birikimimiz var. El ele vererek Bolu’muzu geleceğe taşımak için uğraşacağız.” dedi.
Bolu’nun sektörel durumu, sanayi ve turizm sektörlerinde gündemde bulunan hususlar gibi konuların masaya yatırıldığı ziyaretlerde ayrıca milletvekillerine ve Bakan Yardımcılarına, hazırlanan projelere ilişkin dokümanlar, talep ve beklentileri içeren dosyalar takdim edildi. HABER MERKEZİ
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124