Bolu Kendi Anketini Yaptı

Çözüm sürecinde peşi sıra kamuoyu araştırmalarının sonuçları yayınlanıyor.

Bolu Kendi Anketini Yaptı
 Haber; Duygu Kaya

 

 

Çözüm sürecinde peşi sıra kamuoyu araştırmalarının sonuçları yayınlanıyor. Son olarak ANAR Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü İbrahim Uslu, sürece yönelik yaptıkları araştırmaların detaylarını paylaştı.2014 yerel seçimlerinin AK Parti'nin en sorunsuz seçimi olacağına dikkat çeken Uslu, MHP'nin 2009 seçimlerinden sonra ilk kez yüzde 14 rakamına ulaştığına işaret etti. Uslu'nun analizinde satırbaşlıklar şöyle: Sürecin kısa vadeli etkilerine bakacak olursak, AK Parti'nin yüzde 50-53 bandında olan desteğinin devam ettiğini görüyoruz. CHP yüzde 22-23 bandına geriledi, MHP ise 2009'dan bu yana ilk kez yüzde 14'e ulaştı. BDP geçen yaz şiddetlenen çatışmalarla birlikte yüzde 7'ye ulaşmıştı ve halen bu pozisyonunu koruyor. Kısaca belirtmek gerekirse süreçten AK Parti ve BDP'nin oyları etkilenmezken, CHP oy kaybetti ve bu partiden uzaklaşanlar MHP'ye yöneldi. Uslu’nun yaptığı diğer bir değerlendirmesi ise milliyetçi ulusalcı partilerin kaybedeceği, AKP’nin sorunsuz bir seçim geçireceği yönünde oldu. Bolu Olay gazetesi olarak Barış sürecini de göz önünde bulundurarak vatandaşlardan yerel seçime yönelik partiler bazında bir değerlendirme yapmalarını istedik.

 

Anketlerin tersine AKP’nin oyları düşüyor

Raşit Tunçer\ Emekli Memur

Bolu ilinde AKP’de çok düşüş var. Ben kendimde mahallelerde anket yapıyorum. Köroğlu, Akpınar mahallelerin gibi mahallelerde hükümet destek yok. CHP’nin oyu düşmez. Neden düşsün. Fakat yükselmeyebilir de bu haliyle kalabilir. Belediye Başkanlıklarında CHP ilerde olacak. Bolu’da da bu durum böyle olacak. Doğu illeri olduğu gibi BDP’yi destekliyor.  Bence CHP’nin ve MHP’nin genel başkanlarında değişiklik yapması lazım. CHP’de Sarıgül ya da Muharrem İnce’yi görmek isteriz. MHP’de bir dönem öldürülen Gün Sazak olsaydı bütün partileri sollardı. MHP yükselirdi.

 

AKP yandaşı anketlere katılmıyorum

Sami Şay \ Kadastro Teknisyeni

AKP kendi yandaşlarına anket yaptırıyor. Bana neden sormuyorlar. Ben bu sonuçlara inanmıyorum. AKP’nin oyları çıkar ceketini koysa yine oy alır doğrudur. Bolu’da CHP örgütünde sıkıntılar var. 3 aday var 3’ünun ayrı gezmesi doğru değildir. Her biri ayrı çıkınca vatandaşın kafası karışıyor. CHP kırsal kesimde daha fazla çalışması gerekiyor. Bu yüzden bir an önce kolları sıvaması gerekiyor. Barış süreci kanın durması açısından önemliydi. O yüzden bu durum partilerin seçimdeki sonuçlarını çok etkileyecek. Üniversite gençliğinin %80’i MHP kökenli o yüzden MHP’nin oyları bu barış sürecinde ki duruşuyla beraber özellikle üniversiteli gençlerine oy olarak yansıyabilir. CHP’nin daha iyi olabilmesi için bazı değişiklikler şart. Bolu adaylardan dolayı 3’e bölünmemelidir. Önce bunu halletmemiz lazım. Küs arkadaşlarımızı CHP’ye geri döndürmemiz lazım.


Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER