Bolu kışa hazır!##hb_manset.gif

İstanbul’u felç eden soğuk hava dalgası Bolu’yu da etkisi altına almaya başladı.   Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Tahsin Akduman, Bolu'da ekiplerin karla mücadele çalışmasına hazır olduklarını...

Bolu kışa hazır!##hb_manset.gif

İstanbul’u felç eden soğuk hava dalgası Bolu’yu da etkisi altına almaya başladı.

 

Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Tahsin Akduman, Bolu'da ekiplerin karla mücadele çalışmasına hazır olduklarını ifade ederek, ''Bolu genelinde 495 köy ve 600 mahalle bulunmakta. Bu bölgelerin karla mücadele çalışmasını ekiplerimiz yapmakta. 55 iş makinesi, 60 personel ve 30 yardımcı personel ile kışa hazırız'' diye konuştu. Köy yollarının yanı sıra ilçe yollarında da çalışma yaptıklarını anlatan Akduman, ''Ekiplerimiz, Abant Tabiat Parkı ile Kayak Merkezi Kartalkaya'nın yolunu açmakta. Ayrıca Seben-Kıbrıscık yol ayrımına kadar da çalışmalarını sürdürmekte'' diye konuştu. Akduman, geçen yıl karla mücadele çalışması kapsamında 21 bin kilometrelik yolun açıldığını, bu yıl ile yüksek kesimlerde bulunan köylere ait 2 bin kilometrelik yolda çalışma yaptıklarını söyledi. 

 

Emniyet sürücüleri uyardı

 

Bolu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri ise Bolu Dağı güzergâhını kullanacak sürücüleri, kar yağışı ve buzlanmaya karşı uyardı. TEM Otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde görev yapan Bolu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kar yağışının artmasıyla birlikte özellikle TEM Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli viyadüklerinde buzlanma nedeniyle kazaların meydana gelmemesi ve yolun ulaşıma kapanmaması için sürücüleri uyardı. Hava sıcaklığının akşam saatlerinde eksilere düşeceğini ve gizli buzlanmaların artacağını ifade eden ekipler, sürücülerin araçlarında çekme halatı, takoz ve zincir bulundurmaları gerektiğini vurguladı. İstanbul Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise kar yağışının aralıklarla Cumartesi gününe kadar devam edeceğini, Cumartesi günü hava sıcaklığının eksi 7 dereceye kadar düşmesinin beklendiğini bildirdi. 

Kartalkaya’da kar 1,5 metre’ye ulaştı

 

Bolu'da etkili olan kar yağışı nedeniyle, Kartalkaya'da 1,5 metre olan kar kalınlığı, Abant'ta 30, Gölcük'te 20, Yedigöller'de de 80 santimetreye ulaştı. Bolu'da sabah saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar kalınlığı, kayak merkezi Kartalkaya'da 1,5 metre, Abant'ta 30, Gölcük'te 20 ve Yedigöller Tabiat Park'ında 80 santimetre olarak ölçüldü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124