Bolu patatesi çok revaçta

Bolu’da yerli milli patateslerin hasadı geçtiğimiz hafta itibarıyla tamamlandı. Geçtiğimiz yıllarda patates siğili hastalığı nedeniyle dikim alanı daralan Bolu Patatesi son yıllarda yeniden yetiştirilmeye başlandı.

Bolu patatesi çok revaçta

Haber; Esra Öztürk

Türkiye patates üretimi içerisinde kalite ve rekoltesiyle önemli bir yer tutan Bolu Patatesi hasadı eylül ayı son haftasına kadar sürdüğü belirtildi. Yurt genelinde en son patates hasadının Bolu’da yapıldığını belirten yetkililer, “Yurt genelinde yıllık yaklaşık 4 buçuk milyon ton civarında patates üretimimiz var ve ayrıca çok önemli bir patates ihracatı yapan ülkeyiz. Ancak patates tohumluğunda dışa bağımlıydık. Bugün ki yaptığımız hasadın en önemli kısmı Türkiye’nin kendi toprağına, kendi iklimine kendi coğrafyasına, kendi Pazar isteklerine uygun 8 adet ohum çeşidini geliştirmiş olmasıdır. Bu çalışmalardan sonra vatandaşımız bu ülkede geliştirilmiş tohumları tercih edip eğer ekerse hem maliyetinden bir kazancı oluşacak, hem de geliştirdiğimiz tohumlar ticari olarak piyasada bulunan diğer tohumlardan çok verimlidir. Türk ekonomisi için, Türk tarımı için ve Türk bilimi için son derece kıymetli bir buluştur. Elde edilen çeşitlerin Bolu’ya ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dediler.

Bolu patatesinin kalitesi sebebiyle Türkiye piyasasında aranılan bir patates olduğu belirtilirken, geçtiğimiz yıla oranla ekim alanının ilimizde % 33 arttığının gözlendiği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128