Bolu Patatesi Güvenli Ellerde

İlimizin en önemli bitkisel ürünü olan patateste ilaç kalıntı riski olmayan, kaliteli, iç ve dış pazar taleplerine uygun ve güvenilir ürün elde etmek amacıyla “Patateste Entegre Mücadele Projesi” başlatıldı. Patates üreten 152 çiftçinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Nuri Erikli tarafından entegre mücadelenin amaçları ve hedefleri ile uygulanacak proje anlatıldı.

Bolu Patatesi Güvenli Ellerde

Haber: Aysun BEYKOZ

Patates hastalık ve zararlılarıyla mücadelede tarım ilacı kullanmadan önce uygulanacak olan kültürel, biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin yanı sıra son yıllarda ilimizde yoğun zarara neden olan patates güvesi ile mücadele yöntemleri hakkında üreticilerimize detaylı bilgiler verilerek depolarına asmak üzere feromon tuzak dağıtıldı.

Gönüllülük esasına dayalı proje kapsamında ekimden hasada kadar olan tüm tarımsal faaliyetler kayıt altına alınarak teknik elemanların kontrolü altında patates üretimi gerçekleştirilecektir. Takip ve kontroller sonucu üreticilere “Entegre Mücadele Bolu Patatesi Üretici Sertifikası” verilecektir. Böylelikle İlimizde üretilen patatesin hem pazarlanması kolaylaştırılacak hem de satış değerinin arttırılması sağlanacaktır.                                                                                                      

İlimizde Entegre Mücadele ilkelerini esas alınarak uygulanacak olan bu proje ile tüketicilere sağlıklı ürün sunulması hedeflenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128